KasımAralık 2008Ocak
PtSaÇaPeCuCtPz
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

ESKADER"İN KURULUŞU VE GERÇEKLEŞTİRDİKLERİMİZ
 

ESKADER’İN KURULUŞU
         VE
       GERÇEKLEŞTİRDİKLERİMİZ

 

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) bir grup yazar ve sanatçı tarafından 4 Mart 2008 tarihinde İstanbul Cağaloğlu’nda kuruldu. Derneğin kuruluş düşüncesi eskilere dayanır ve şu anda derneğe ait olan Sanatalemi.net sitesinin kurulduğu 10 Ağustos 2008 tarihine kadar uzanır.

Türk edebiyatını, dilini, sanatını ve kültürünü araştırmak ve bu konuda yapılacak çalışmaları teşvik etmek amacıyla bir araya gelen sanat ve edebiyat dostları böyle bir ortak kuruluşa imza attı. Merkezi Cağaloğlu"nda bulunan derneğin geçici yönetim kurulu Muhterem Yüceyılmaz, Bestami Yazgan, Yusuf Dursun, Şerif Aydemir, Nur Hilâl Ünlü, Abdülkadir Süphandağı, Nidayi Sevim, Hamit Kardaş ve Mehmet Nuri Yardım"dan oluşuyordu. Geçici yönetim, başkanlığa Mehmet Nuri Yardım’ı seçti.

         Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin Genel Kurul toplantısı, üyelerin katılımıyla gerçekleşti. Derneğin Cağaloğlu Alayköşkü Caddesi, No.6/2 adresindeki merkezinde yapılan toplantıda yeni seçimler 7 Haziran 2008 tarihinde yapıldı. Buna göre Muhterem Yüceyılmaz, Yusuf Dursun, Bestami Yazgan, Şenay Özkan, Dr. Süleyman Berk, Tuncay Önür, Mahmut Bıyıklı ve Mehmet Nuri Yardım yönetime seçildiler. Mehmet Nuri Yardım oybirliği ile Genel Başkanlığa, Muhterem Yüceyılmaz Genel Başkan Yardımcılığına, Yusuf Dursun Sekreterliğe, Bestami Yazgan ise Muhasipliğe seçildi. ESKADER’in Denetleme Kurulu üyeleri ise Prof. Dr. Ümit Meriç, Yavuz Bülent Bâkiler ve Dursun Gürlek’ten meydana geldi. Yönetim Yedek Üyeleri Nidayi Sevim, Hamit Kardaş, Süleyman Zeki Bağlan, Yusuf Bilge ve Mehmet Uyar’dan oluşurken Denetleme Yedek Üyeleri ise Doç. Dr. Sefa Saygılı, Melike Günyüz ve Olcay Yazıcı oldu.

 

ŞEREF ÜYELERİMİZ

ESKADER, ilk olarak kültür ve sanat dünyamıza önemli hizmetler etmiş şahsiyetler için “şeref üyeliği” ihdas etti. Bu düşünce, hem derneğin manevi kimliğini onurlandırmayı hem de büyüklerimizin yaşarken hatırlanmasını amaçlıyordu. Yaşları 80 civarı ve yukarısı olan 19 “şeref üyemiz”in isimleri alfabetik olarak şöyle: Abdurrahim Balcıoğlu, Bekir Sıtkı Erdoğan, Dr. Cahit Öney, Fahri Ersavaş, İlhan Ayverdi, İsmet Bozdağ, Kâzım Yedekçioğlu, Mehmet Turan Yarar, Mehmet Türker Acaroğlu, Mehmet Zeki Akdağ, Dr. Müjgan Cunbur, Nâzik Erik, Orhan Bayrak, Prof. Dr. Orhan Okay, Rıza Beşer, Sedat Umran, Sermet Sami Uysal, Prof. Dr. Şükrü Elçin, Vehip Sinan.

 

BİR ŞEREF ÜYEMİZİ EKİM’DE KAYBETTİK

Şeref üyelerimizden Prof. Dr. Şükrü Elçin’i ne yazık ki 27 Ekim 2008 tarihinde Ankara’da kaybettik. 96 yaşında vefat eden Elçin, asırlık ömrünü kültürümüze, sanatımıza ve edebiyatımıza hasretmiş çok değerli bir ilim adamıydı. “Hocaların Hocası” olarak bilinen Şükrü Elçin’in yayımlanmış pek çok eseri ve makalesi bulunuyor. Elçin, uzun yıllar Türk Kültürü dergisini aralıksız yayımlamıştı.

 

         FAALİYETLERİMİZ

Dernek, ilk olarak merhum şair ve yazar Özkan Yalçın’ı vefatının 10. yılında Kızlarağası Medresesi’nde andı. İstanbul’da 15 Mart 2008 tarihinde ilk olarak geniş katılımlı düzenlenen programa, Yalçın’ın Türkiye’nin muhtelif şehirlerinde ikamet eden dostları, ailesi ve okuyucuları katıldı. Ardından Sanatalemi.net yazarlarından Ahmet Özdemir ve Prof. Dr. Hüsrev Hatemi için birer saygı günü düzenlendi. Türk basın ve fikir hayatının unutulmayan isimlerinden Mehmet Emin Alpkan ve İrfan Atagün hakkında ise 28 Haziran 2008 tarihinde Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde muhteşem bir gün düzenlendi. ESKADER, 2008 yılının Nisan ve Mayıs aylarında ise “Türkiye’de Çocuk Dergileri” ile “Türk Sinemasında Tarihî Filmler” isimli panelleriyle adını duyurdu. Kültür sanat dünyasının gündemine katkılar sağlamayı hedefleyen derneğimiz, 2008 yılına da Ömer Öztürkmen, Mustafa Necati Özfatura saygı günleri düzenlemeyi ve Ahmed Arvasi için vefatının 20. yıldönümünde bir anma programı tertip etmeyi hedefledi.

KURSLAR

ESKADER’de yazın başlatılan “dil”, “şiir” ve “yazı” kursları 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren yeni sezona başladı. Bu üç kursa bir de “karikatür” kursu eklendi. Dil kursunu Hüseyin Movit verirken Şiir derslerini Yusuf Bilge veriyor. Yazı kursunun hocalığını Muhterem Yüceyılmaz yaparken, Karikatür derslerini Çağrı Cebeci yapıyor. Cumartesi günleri derneğin Cağaloğlu’ndaki merkezinde gerçekleşen kursların aralıksız devam ettirilmesi hedefleniyor. Kursların sona ereceği dönem sonlarında başarılı öğrencilere mezuniyet belgesi  veriliyor.

GEZİLER

ESKADER gezileri İstanbul içinde ve dışında olmak üzere aralıksız devam ediyor. Bu yıl içinde Marmara Bölgemizde Bursa’ya, Trakya’da ise Edirne’ye tarihî geziler düzenledik. ESKADER yöneticileri, üyeleri ve Sanatalemi.net yazar, editör ve üyelerinin iştirak ettiği geziler çok güzel ve verimli geçti. Her iki şehrimizdeki tarihî camileri, külliyeleri, medreseleri, çeşmeleri ve türbeleri rehberler eşliğinde gezip gördük. Gezilerden sonra yazarlarımız Sanatalemi.net sitesindeki köşelerinde yolculuklarla ilgili intibalarını anlattılar.

ZİYARETLER

Bu arada İstanbul’da ve Ankara’da bazı üstatlarımızı ziyaret etme fırsatı bulduk. 27 Ekim’de vefat eden Hocamız Prof. Dr. Şükrü Elçin’i Ankara’da Sanatalemi.net sitemize Türkiye Yazarlar Birliği tarafından verilen ödül dolayısıyla 1 Nisan 2008 tarihinde ziyaret etmiştik. İstanbul içinde  ise bir çok ziyareti gerçekleştirdik. Gerek yaz aylarında, gerekse Ramazan Bayramında kültür ve sanat dünyamızın değerli isimlerinden Ziya Nur Aksun, Mehmet Zeki Akdağ, Mehmed Niyazi, Vehip Sinan, Cahit Öney, Rıza Beşer, İsmet Bozdağ, Melda Özata, Münevver Okur Meriç, Memduh Cumhur, Ergun Göze, Orhan Türkdoğan, İlyas Çelikoğlu, Rasim Özdenören, Sezai Karakoç ve Ezel Erverdi’yi ziyaret edip sohbetlerinden istifade ettik.

Bu arada Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hüseyin Öztürk, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan, Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce, Türk Edebiyatı Vakfı Müdürü Cemal Aydın, Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten de ziyaret ettiğimiz yöneticiler arasındaydı.

ŞAİRLERE SAYGI

Üsküdar Belediyesi’ne verdiğimiz bir teklif ile “Şairlere Saygı” günleri düzenlemeye başladık. Ekim ayında yaşayan değerli şairlerimizden Bekir Sıtkı Erdoğan için Altunizade Kültür Merkezi’nde bir gece tertip ettik. Derneğimizin yönetim kurulu üyelerinden Bestami Yazgan ve Yusuf Dursun’un yönettiği programa değerli şairimiz Bekir Sıtkı Erdoğan da katıldı ve şiirlerini okudu. Hatıralarını anlatan Erdoğan, yöneticilerin ve dinleyicilerin sorularına da cevap verdi. İyi bir katılımın gerçekleştiği program, şairimizin şiir kitaplarının dinleyicilere armağan edilmesiyle son buldu. 2008-2009 sezonu boyunca gerçekleşecek diğer Saygı Geceleri şöyle: Yavuz Bülent Bâkiler: 20 Kasım 2008, Mehmet zeki Akdağ: 18 Aralık 2008, Hilmi Yavuz: 22 Ocak 2009, Sedat Umran: 19 Şubat 2009, Bahattin Karakoç: 19 Mart 2009, Memduh Cumhur: 16 Nisan 2009, Hüsrev Hatemi: 21 Mayıs 2009.

SİTELERİMİZ

10 Ağustos 2006 tarihinde kurulan ve 4 Mart 2008’de ESKADER’e bağlanan kültür sanat sitesi www.sanatalemi.net, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sanat edebiyat sitesi olma özelliğini iki yıldan beri koruyor. Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2007 yılında “elektronik yayıncılık” dalında ödülünü kazanan ve internet ortamında hergün güncellenen Sanatalemi.net, köşeyazarlarıyla, röportajlarıyla, özel haberleriyle Türkiye’de zaman zaman gündemi belirleyen bir “internet kültür sanat gazetesi” olarak dikkat çekiyor. Sitenin kuruculuğunu ve iki yıl yayın yönetmenliğini derneğimizin Başkanı Mehmet Nuri Yardım yönetti. Bir müddetten beri bu sitemiz Mahmut Bıyıklı yönetiminde daha da başarılı bir noktaya doğru ilerliyor. Bu arada siteye bir çok gönüllü editör de destek veriyor.

Bünyemizdeki ikinci site gördüğünüz gibi yeni yayına girdi. Derneğimizin de sesi olacak www.eskader.net Tuncay Önür yönetiminde iyi bir açılım sağladı. Sitemiz şu anda eksikliklerini tamamlamakta ve derneğimizin üyelerine en iyi şekilde hizmet vermeye doğru titizlikle hazırlanmaktadır.

Derneğimizin genel merkezinde iyi bir kütüphane kurulmuş bulunup, arzu eden kitap dostlarına ve araştırmacılara hizmet vermektedir. Daha çok kültürel, sosyal ve edebî eserlerin bulunduğu kütüphaneden öğrenciler de istifade edebilmektedir.

Bu arada henüz kesinleşmeyen ve netleşmeyen bir çok projemiz bulunuyor. İnşallah zamanla bütün bunlar tahakkuk eder ve bu sitemizden de sizlere duyurulmuş olur.Hit : 54
  
Yorum eklemek istermisiniz ?
Etiketler : ESKADER

Mesaj Panosu ( Üyeler için)

   Üye Girişi
 
 

   HABERLER
Sitemizi Ziyaret Edenler  
Powered by Netfırtına