KasımAralık 2008Ocak
PtSaÇaPeCuCtPz
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

TYB ödül töreninin ardından
 TYB ödül töreninin ardından

 

Mehmet Nuri Yardım
İstanbul’da 29 Mart 2008 Cumartesi günü, sitemiz ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin birlikte düzenlediği bir programımız vardı. Değerli yazarımız şair ve araştırmacı “Ahmet Özdemir’e Saygı Toplantısı”nı hazırlamıştık. Aynı gün Cemil Meriç’in kıymetli kızı, seçkin sosyologlarımızdan Prof. Dr. Ümit Meriç Hanımefendi için de yazarımız Cafer Vayni bir program tertip etmişti. Ayrıca Türk şiirinin yaşayan temsilcilerinden Erdem Bayazıt’a adanan bir program daha vardı. Bütün bu güzel faaliyetleri bırakıp Ankara’ya gittim. Çünkü sitemize Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “elektronik yayıncılık” dalında verilen ödülü almak üzere dâvet almıştım. Öğrendiğime göre, şükürler olsun ki, başta Ahmet Özdemir toplantısı olmak üzere İstanbul’daki üç faaliyet de gayet güzel geçmiş.
Haydarpaşa’dan Cuma gecesi Fatih Ekspresi’ne bindim. Dostlarım bilir tren yolculuğunu çok severim. Hele şimdi konforlu hale getirilen koltuklarıyla aslında her zaman tercih edilebilecek müstesna ulaşım araçlarıdır kara trenler. Üstelik yolda rahat bir şekilde kitap okuma lüksü de cabası. Sabahat Emir’in henüz yayımlanmamış hikâyelerini, Dursun Gürlek’in “Kültür Dünyamızdan Manzaralar” ile Abdullah Satoğlu’nun “Edebiyat Dünyamızdan Hoş Sadalar” isimli eserlerini de yanıma okumak için almıştım.
Cumartesi günü erken saatte Ankara’ya indim. Başkent hafta sonu sabahının mahmurluğunu üstünden atıyor, sokak ve caddelerde tatlı bir telâş başlıyordu. TYB’nin Kızılay Meydanı her zamanki gibi kalabalıktı. Meydana bakan TYB binasına çıktım. Genel Başkan Hicabi Kırlangıç ve derneğin diğer yöneticileri ile birlikte çay içip sohbet ettik. Benim gibi erken gelen bir başka konuk da Yard. Doç. Dr. Mehmet Narlı idi. Balıkesir’den gelen Narlı, “Şiir ve Mekân” isimli eseriyle inceleme dalında ödül almaya hak kazanmıştı. Edebiyattan, sanattan konuştuk, az sonra da tören yerine geçtik.

TOBB’DA ÖDÜL TÖRENİ

Türkiye Yazarlar Birliği"nin 2007 yılı, “"Yılın yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri” Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği binasında sahiplerine verilecekti. Salona girdiğimizde yine dost yüzlerle, âşina çehrelerle karşılaştık. TYB’nin Şeref Başkanı ve kurucusu D. Mehmet Doğan, Doç. Dr. Hicabi Karlıngıç, İbrahim Ulvi Yavuz, Ahmet Köseoğlu, Mehmet Emin Genç, Prof. Dr. Ali Birinci ve Hatice Tıktık Sarıkamış ile Sırrı Er, salonda programın eksiksiz yapılabilmesi için çaba gösteriyorlardı. TYB’nin Yazar Okulu öğrencileri de gelmiş, salonu doldurmuştu. Ben Yücel Çakmaklı ve Ayşe Kulin ile yan yana oturmuştum. Solumda ise Polatlı Belediye Başkanı oturuyordu.
Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Hicabi Kırlangıç, TOBB"da düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye"nin zor dönemlerden geçtiğini belirterek, umutlu olmaya devam etmek gerektiğini söyledi. Sivil toplum kuruluşları olarak monotonluktan kurtulmanın önemine dikkat çeken Kırlangıç, gerçek alanlarda çalışanların topluma gösterilebilmesi için bu töreni düzenlediklerini, ödüllerin belirlendiğini kaydetti. Birliğin Şeref Başkanı Mehmet Doğan da ödül alanların topluma kattıkları değeri anlatarak, “Türkiye"de ne yazık ki değerden çok karşı değer ön plana çıkarılıyor.” dedi. Törene, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da katıldı.
Ödül almaya hak kazananlar, sırasıyla kürsüden anons edildi, plâketleri verildi. Bazı ilim, fikir ve sanat adamları kısa konuşmalar yaptılar. Bunlar arasında özellikle Prof. Dr. Ali Birinci’nin konuşması dikkat çekti. Birinci, hâtıra kitaplarının öneminden bahsetti. Deneyimli televizyoncu Muhsin Mete de TRT’den emekli olacağını söyleyince toplantıyı bir süre hüzün kapladı. Ben önce Hicran Göze Hanımefendi’nin “Kadıköylü Yıllarım” eseri münasebetiyle verilecek plâket için sahneye çağrıldım. Ardından Sanatalemi.net sitesi için. Ve üçüncü defa hocam Prof. Dr. Ömer Faruk Akün’ün Üstün Hizmet Ödülü’nü vekâleten almak üzere sahneye davet edildim. Bu üçünden sadece ikincisinde kısa bir konuşma yaptım ve Sanatalemi.net’e lâyık görülen ödülün, siteye yazan bütün yazarlarımıza, editörlerimize ve temsilcilerimize verildiğini belirterek teşekkür ettim. Sitenin doğuşundan kısaca söz ettim.

DOSTLARLA BULUŞTUK BİR BİR...

Toplantıdan sonra ayaküstü sohbetler edildi. Yazarımız Sabahat Emir’in yeğeni Ayla Erbayır da tören yerine gelmişti. Tanıştık konuştuk. Genç şairlerden Yağmur da salondaydı. Burç FM Genel Müdürü Bünyamin Şen ile merhabalaştık. Gözlerim salonda bazı dostları aradı. İLESAM Genel Başkanı İhsan Işık ve Hece Dergisi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çelik’i göremedim. Bir de TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin gibi Ankara’nın kültür ve sanat adamlarını da görmek istedim. Başka görüşmek istediğim şair ve yazarlar da vardı elbette. En başta Müjgan Cunbur, Rasim Özdenören, Emine Işınsu, Nurettin Özdemir ve Mehmet Turan Yarar… Ankara’nın sahaflarını ve kitapçılarını dolaşmak isterdim, ama en önemlisi de yıllar önce makamını gördüğüm Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’ni ziyaret etmeliydim. Yazarlarımızdan Mehmet Nuri Parmaksız gelmiş ve bizi yalnız bırakmamıştı. Elazığ’dan dergi dalında ödül kazanan Bizim Külliye’nin Genel Yayın Yönetmeni Nâzım Payam ve yardımcısı Taner Namlı ise sıcak bir şekilde selâmlaştığımız dostlar arasındaydı. Ödül kazananlardan Ali Kemal Temizer, Özcan Yüksek, Ersin Özarslan ve Nevzat Kösoğlu da salona gelememişlerdi. Özcan Yüksek Gezi Dalında “Sessizce Dön” kitabıyla ödül almıştı. Beyan Yayınları da başarılı yönetimden dolayı mükafata hak kazanmıştı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde sınıf arkadaşım olan Dr. Ersin Özarslan “Düşünce Ufuklarında Erol Güngör’ün Sanat Edebiyat, Dil ve Tercüme Hakkındaki Görüşleri” isimli mühim eseriyle biyografya dalında armağan kazanmıştı. Değerli kültür adamımız Nevzat Kösoğlu ise “Geçmiş Zaman Peşinde Yahut Vaizin Söyledikleri” adlı güzel kitabıyla Şehir Kitapları’nın ödülünü almıştı.

DOSTLARLA ÇAY SOHBETİNE


Toplantıdan sonra Sırrı Er’i de yanımıza alarak Kayserili şair ağabeyimiz Abdullah Satoğlu’nu ziyaret ettik. Bürosu Kızılay’da ve tam da TYB binasının karşısındaydı. Ankara ve en kalabalık semti Kızılay bütün haşmetiyle âdeta Abdullah Bey’in gözü önündeydi. Bu duygularla “Lâle Şairi”miz değerli sanatkârımıza “Sanırım siz de buradan ‘Sana dün bir tepeden baktım Aziz Ankara’ diye bir şiir yazdınız değil mi efendim?” diye bir latife ettik, gülüştük. Şiiri, edebiyatı, dergileri ve hatıraları konuştuk. Vedalaşırken sayın Satoğlu bizi tâ kapıya kadar getirdi, çelebi bir şekilde kapıya kadar geçirdi ve güleryüzle yolcu etti. Sonra Türkiye Yazarlar Birliği Genel Merkezi’ne geçtik. Dostlar hep buradaydı. Genç yazar adayları da… Çay içtik ve saatlerce sohbet ettik. Yitik değerlerden, edebiyat dünyamızın hâlinden, dostluklardan bahsettik. Bu apartman dairesinin artık TYB’ye yetmediği hususunda mutabakata vardık. Birliğe yakışan, artık Ankara’nın merkezi bir yerinde iki üç katlı müstakil bir binaydı. Alt ve giriş katı kitap ve çayevi şeklinde düzenlenmeli. Üstte idare. En üst katta da genç yazarlar için, salonu da bulunacak olan Yazar Okulu. Bu temennimiz inşallah gerçekleşir. Beyan Yayınları ve Özcan Yüksek’in plâketleri de bana verildi, onları da İstanbul’a ben götürecektim. Bu arada yıllıklardan mevcut olanlardan birer adet de TYB’nin ‘kardeş kuruluşu’ ESKADER’in kütüphanesine armağan edildi. Yüküm bir hayli arttı böylece. Ama olsun, taşınacak yük yeter ki kitap olsun.
Mehmet Nuri Parmaksız ve Sırrı Er ile birlikte birlikte Kızılay’daki çay bahçesine geldik. Burada “Yerlere Göklere” isimli hikâye kitabıyla ödüllendirilen Abdullah Harmancı ile “Mürekkep Ten” isimli deneme kitabıyla mükafat kazanan yazar Mehmet Aycı da vardı. Az sonra şair Cengizhan Orakçı da katıldı sohbetimize. Ankara’daki kültür ortamından, Sanatalemi’nden ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nden dem vurduk. Akşam da Ankara’nın aksakalı Şükrü Elçin’i ziyaret ettik Mehmet Nuri Parmaksız ile. O ziyaret ayrı bir yazı konusu olacağı için şimdilik sadece isim olarak belirtmekle yetiniyorum.

Ankara’ya gelişimiz gibi İstanbul’a dönüşümüz de güzel ve zevkli oldu. Son vedalaştığımız vefalı insan yine Mehmet Nuri Parmaksız oldu. Galiba üstat Yahya Kemal, böyle bir günde dostlarla buluşmaya gitseydi “İstanbul’un Ankara’ya giden yolunu da severim” diyecekti. İstanbul’dan Ankara’daki gönül dostlarına selâmlar sevgiler götürmüştük. Başkent’ten de İstanbul’a yürek dolusu muhabbetler taşıyıp getirdik. “İstanbul Ankara irfan köprüsü”nü iki defa yürümek güzel duygular uyandırdı bende. Ankara’ya bir başka gün Sanatalemi yazarlarımız ve ESKADER yöneticileriyle birlikte gideriz inşallah…

TYB KİMLERE HANGİ DALDA ÖDÜL VERDİ

Hikâye: Abdullah Harmancı (Yerlere Göklere)
Şiir: Şaban Abak (Kayıp Atlar Haritası)
Roman: Ayşe Kulin (Veda)
Deneme: Mehmet Aycı (Mürekkep Ten)
Fikir: İbrahim Kalın (İslam ve Batı)
Araştırma: Nurcan Toksoy (Halkevleri)
İnceleme: Mehmet Narlı (Şiir ve Mekân)
Edebi Tenkit: Osman Özbahçe (Kural Dışı)
Hatıra: Hicran Göze (Kadıköylü Yıllarım)
Gezi: Özcan Yüksek (Sessizce Dön)
Tercüme: Ali Benli, Macit Karagözoğlu (Muhammed Ferid"den İngiliz İşgaline Karşı Osmanlı Hilafeti)
Biyografi: Ersin Özarslan (Erol Güngör)
Çocuk Edebiyatı: Nurdan Damla (365 Günde Sevgili Peygamberim)
Basın/Fıkra: Nuh Gönültaş (Bugün Gazetesi"ndeki yazılarıyla)
Basın/Fikir: Leyla İpekçi (Zaman gazetesindeki yazılarıyla)
Dergi: Bizim Külliye
Elektronik Yayıncılık: sanatalemi.net
TV/Belgesel: TRT (Mevlânâ)
TV/Dizi: ATV (Karayılan)
Şehir Kitapları: Nevzat Kösoğlu (Geçmiş Zaman Peşinde Yahut Vâizin Söyledikleri)
Radyo Programı: Alim Kahraman (Rasim Özdenören"le Mavera
Yolculuğu - Burç FM)
Yayıncılık/Kamu: Sivas Belediyesi
Yayıncılık/Özel: Beyan Yayınları
Özel Ödül: Polatlı Belediyesi (Yıl boyunca yaptığı yayıncılık ve kültür faaliyetleri ile)
Basın Yönetim: Ali Adakoğlu (Gerçek Hayat)
Üstün Hizmet: (Prof. Dr. Ömer Faruk Akün, Prof. Dr. M. Said Hatiboğlu, Yücel Çakmaklı)



Hit : 32
  
Yorum eklemek istermisiniz ?

Mesaj Panosu ( Üyeler için)

   Üye Girişi
 
 

   HABERLER
Sitemizi Ziyaret Edenler  
Powered by Netfırtına