MayısHaziran 2010Temmuz
PtSaÇaPeCuCtPz
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Hüsrev Hatemi’ye Saygı Programı
 

Hüsrev Hatemi’ye Saygı Programı

Her ay Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ile Sanatalemi.net sitesinin birlikte düzenlediği yazar konuşmalarının bu ayki konuğu Türk şiirinin ve düşünce hayatının değerli ismi Prof. Dr. Hüsrev Hatemi idi.

Cumartesi günü Beyazıt Devlet Kütüphanesi konferans salonunda saat 14.00’te başlayacak olan toplantıya gelen misafirleri, programı hazırlayan Mehmet Nuri Yardim ve sanatalemi editörlerinden Nur Hilal Ünlü kapıda karşıladılar. Konuklar yavaş yavaş yerlerini alırken Husrev Hatami Bey ve ikiz kardeşi Hüseyin Hatami’de programda birlikte yer aldılar. Programı başlatan

Mehmet Nuri Yardim, öncelikle sözü Fırat Kızıltuğ’ya verdi. Fırat Bey, Hüsrev Hatami ile Türk Edebiyat Vakfında tanışmalarından ve kendisini kardeşi Hüsetin Bey’le karıştırdığından bahsetti. Vakıfta düzenelenen programlarda bir araya geldiklerini ve o programlardan sonra daha çok konuşmaya başladıklarını anlattı. Türk Edebiyatı Vakfında konuşmalar yapıp beraber programlarda yaptıklarından bahsetti. Mehmet Bey söz alarak “ Hüsrev Bey’in en çok dikkatimi çeken yanı çok yönlü biri olması. Siz Husrev Bey’in divan şiirinden yeni şiire, hem günümüze hem Tanzimat dönemine, mizah edebiyatına olan ilgisi hakkında ne söyleyebilirsiniz? “ dedi. Fırat Bey’de buna karşılık Husrev Bey’in edebiyat ,musiki heralanda bilgisi olduğunu hafızasının çok kuvvetli olduğunu söyleyerek bilge bir kişilik , bizim kültür ve medeniyetimizi, çok önemli şahsiyetlerimizi bilen bir insan dedi. Fırat Bey, konuşmasını Husrev Hocayla olan bir anısını anlatarak bitirdi. Ardından Mehmet Bey, sözü aldı ve Prof. Dr. Hüsrev Hatami’nin biyografisini dinleyenlere okuması için Nur Hilal Ünlü’yü kürsüye davet etti.

Biyografiden sonra konuşmacı olarak Ali Fuat Başyiğit Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü ve aynı zamanda şair Mürsel Gündoğdu’yu kürsüye davet etti. Gündoğdu, konuşmasına geçen yıl rahatsızlanan Hatami hocaya yaptıkları bir ziyaretten bahsederek başladı. Ziyaret esnasında Husrev Hocanın kendi sesiyle okuduğu

“Karakavak” adlı bir şiir cd’si hediye ettiğini ve ertesi gün o şiirleri okulda soğuk bir odada arkadaşlarıyla dinlemeye başladıklarını ,o şiirlerin sıcaklığıyla ısındıklarını anlattı. Şiirleri dinlerken sıra grili çocuk şiirine gelince daha çok etkilendiğini ve bu şiiri okumak istediğini söyledi. Mürsel Bey, şiiri okuyarak konuşmasını bitirdi ve kürsüden ayrıldı. Mehmet Bey, Husrev Hocayı kardeşi Hüseyin Bey’den dinlemek üzere kürsüye davet etti. Hüseyin Bey’i dinlemek gerçekten çok güzeldi.Dinleyenlere okul yıllarında aynı sırada oturduklarından üniversiteyle yollarının ayrıldıığından bahsetti. Dinleyenleri güldüren hoş bir konuşma yapan Hüseyin Bey,meslek seçimlerinden bahsederek ” Ben hukuğu o tıpı okuyarak okul yaşamımız ayrıldı” dedi.

Şairliği hususunda ise “ birçok şiirini çok severim şiir konusunda birbirimizi kızdırmayı çok severiz dedi. 1964’te aruz vezniyle ilk bastığı sindrella adlı şiir kitabını çıkardığından ancak gelen olumsuz tepkiler nedeniyle o dönemde şairlikten biraz soğuduğundan bahsetti. Bir müddet sonra kardeşi Husrev Bey’in serbest şiir denemelerine başladığını ve bu konuda ileri gidince kendisininde aruz ve serbest vezin arasında kaldığını söyledi ancak daha sonra gene aruz vezniyle ve ağır bir dille bir kitap yazmış olduğunu belirtti.

Kardeşinin şiirlerinde zaman zaman farklılıklar göründüğünü şimdi ise bu farklılıkların daha az olduğunu söyledi. Kardeşliklerinin habil ve kabil kardeşliği gibi olmadığını Husrev Hatami’nin diğer adınında Hasan olduğunu söyleyerek bizde Hasan ve Hüseyiniz dedi. Mehmet Bey, Hüseyin Bey’e teşekkür ederek Meryem Aybike Sinan Hanımın öğrencisi olan Hilal varan’ı Husrev Hatami şiiri okuması için misafirlere takdim etti. Daha sonra Mehmet Bey,konuşmacı olarak Memduh Cumhur Bey’i kürsüye davet etti. Konuşmasına Hüsrev Hatamiyle 40 yıldır süren dostlukları olduğunu söyleyerek başladı. Dinleyenleri güldüren hatıralarını paylaştı. Kendisinin bu ikiz kardeşi tanımasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve kürsüden ayrıldı. Programa Ali Fuat Başyiğit Sosyal Bilimler Lisesi müdürü Mürsel Gündoğdu’nun vesilesiyle gelen öğrencilerinden Gökhan Akkaya’nın Husrev Hatamiye ait olan “Rumeli Rüzgarı” adlı bir şiiri okumasıyla devam edildi. Daha sonra Meryem Aybike Sinan konuşmaya devam etti. Hüsrev Hatami’nin kendisi için ne kadar önemli biri olduğunu belirtti. Husrev Hocanın sanatalemi.net sitedindeki yazıdığı yazılarına karşılık yaptığı yorumlardan çok memnun oldğunu söyledi.

Yorumlarının derinliğinden ve anlaşılmasının zor olduğunu belirtti. Husrev Hocanın “ Birgün yolda karşılaşırsak ve ben size ilgisiz ilgisiz bakıyorsam bilin ki o biraderimdir” dediğini söyledi ve dinleyenleri güldürdü. Hüsrev bey’in derin bilgisi ve her şeye olan ilgisinede deyindikten sonra sözü Olcay Yazıcı aldı. Olcay Bey kısaca, Hatami kardeşlerin mesleklerinin yanında edebiyat, kültür ,sanat alanında da derin bir şöhret kazandıklarını söyledi.

Konuşmacı olarak sanatalemi köşe yazarımız Güzin Osmancık davet edildi. Osmancık, yaptığı programların birinde Hüsrev Hatamiyi davet ettiğini onunla olan programını kendisininde zevkle izlediğini anlattı. Kendisi için çok değerli olduğunu, insanları aydınlatan bir kişiliğe sahip olduğunu, yazılarına yaptıkları yorumlardan dolayı teşekkür ederek konuşmasını bitirdi. Ardından Süheyle İnci adlı bir öğrenci şiir okudu. Okunan şiirin ardından Mehmet Bey, Prof. Dr. Hüsrev Hatami’yi kürsüye davet etti. Husrev Hatami, kendi hakkında konuşmaları dinleyerek hem sevinç hemde mahcubiyeti bir arada yaşadığını söyledi. Biraderiyle olan kızışmalarından bahsedildiğini ve bunun hala devam ettiğini söyledi. Bütün şiir okuyanlara teşekkür etti. Kendi şiirlerini başkasından dinlemenin çok hoş geldiğini belirtti.

Daha sonra dinleyenlere şiirlerinden “Kovulmuş Vakanüvislik” adlı şiirini okudu. Ardından Mehmet Bey, Hüsrev Hatami’hakkında konuşmak için Sanatçı Mürsel Işık’ı davet etti.Mürsel Bey, Hüsrev Bey’in şiirlerini besteleyerek gitarıyla söyleyen ve hatta albüm yapan bir isim. Konuşmasında 93-97 yıllarında edebiyat alanına ilgisi olduğunu, elinde Hüsrev Hatami’nin bir şiir kitabı bulunduğunu ve bu şekilde Hüsrev Hatami ile tanıştığını anlattı. Kendisini ilk olarak Tv. Programında gördüğünü o andan itibaren tanışmak istediğini söyledi ve 98’den bu yana tanıdığı için çok mutlu olduğunu belirtti. Mürsel Bey, 2000 yılında Hüsrev Hocanın şiirlerini beteleyerek yaptığı albümden bahsetti. Son olarak müzik çalışmalarının Hatami hocanın şiirleriyle devam ettiğini söyledi ve konuşmasını bitirdi. Programama Mehmet Bey, gazeteye program hakkında yazdığı köşe yazısını okuyarak devam etti.

……

Programın sonunda Eskader ve Sanatalemi olarak Prof. Dr. Hüsrev Hatami Bey’e hediye verildi.Ayrıca Mehmet Nuri Yardim, kendisine içi kitap dolu bir heybe takdim etti. Hüsrev Bey, teşekkür ederek kürsüden ayrıldı. Son olarak tüm gelen misafirlere Hüsrev Hocanın bir kitabı dağıtıldı. Aldıkları kitapları imzalatmak için sıraya giren misafirler uzun süre Hüsrev Hatamiyi salonda tuttular.Saat 14.00’te başlayan program 17.00’a kadar sürdü. Prof. Hatemi’nin hayatı ve eserleri ile hâtıralarını dinleme fırsatı bulan konuklar salondan ayrıldıktan sonra Hüsrev Bey’in kitaplarından oluşan sergiyi gezip verilen ikramla sohbetlerine devam ettiler. Bizleri değerli isimlerle buluşturmayı sürdüren Eskader ve Sanatalemi.net’e teşekkür ediyoruzHit : 589
  
Yorum eklemek istermisiniz ?
Etiketler : Hüsrev hatemi

Mesaj Panosu ( Üyeler için)

   Üye Girişi
 
 

   HABERLER
İnternet Medyası ve Kül..
Bilge Tarihçi Marmaratö..
Ziya Nur Aksun Bâbıâli’..
Dostları Polat’ı rahmet..
Basınımızda İttihad ve ..
Yayıncılar Meselelerini..
Babıali Sohbetleri yine..
Bâbıâli, Bâbıâli’de Kon..
Efsane Gazete Tercüman ..
Tercümancılar Bâbıâli’d..
Gürbüz Azak’tan Bâbıâli..
ESKADER’e katılımlar..
Ayvazoğlu, “Bâbıâli Soh..
Bâbıâli Sohbetleri’nin ..
Bâbıâli Sohbetleri Başl..
Sanat Kursları Başlıyor..
Hamit Can’a Candan Vefa..
Hamit Can İçin Anma Pro..
Yazarlarla Edebiyat Soh..
ESKADER 2009 Ödülleri B..
Refiğ ve Mete Dostları ..
ESKADER’den iki toplant..
Halit Refiğ ve Ömer Lüt..
İlhan Ayverdi ve Ergun ..
Osman Akkuşak / kültü..
İlhan Ayverdi vefat ett..
Yıldızlarla Uyumak..
Çağdaş Türk Şiirinde Se..
Medeniyetimizin Sessiz ..
Ergun Göze’yi Dostları ..
Sitemizi Ziyaret Edenler  
Powered by Netfırtına