AralıkOcak 2009Şubat
PtSaÇaPeCuCtPz
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678

ÜSKÜDAR’DA ŞİİR AKŞAMLARI
 

ÜSKÜDAR’DA ŞİİR AKŞAMLARI

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ile Üsküdar Belediyesi"nin ortaklaşa düzenlediği ""Üsküdar Şiir Akşamları’’ programının ilki Altunizade Kültür Merkezi"nde yapıldı. Gecenin ilk konuğu Türk şiirinin güçlü ismi ""Hancı Şairi"" Bekir Sıtkı Erdoğan"dı.

Gecede davetliler hem dev bir şairin şiirini dinleme; hem de yaşayan büyük bir üstadı istifade etme imkânı buldu.

Bekir Sıtkı Erdoğan zaman zaman şiire heceye ve aruza dair düşüncelerini aktarırken zaman zaman da kendi sesinden kendi şiirlerini davetlilerle paylaştı.

ESKADER yöneticileri Bestami Yazgan veYusuf Dursun"un birlikte sunduğu programda Bekir Sıtkı, Yahya Kemal"le alakalı bir anısını da anlattı. Şiire adanmış bir ömürden süzülen güzellikleri izlemiş olmanın verdiği bu büyük mutluluğu ifade edecek kelimelerin de ancak şiirle mümkün olacağını düşünüyoruz. Bir ömür şiir yanda kalemin ve kâğıdın hakkını vermiş bir dev şairi dinlemiş olmanın keyfini anlatmaya kelimeler kifayet etmiyor desek abartmış sayılmayız.

Bekir Sıtkı Türkiye"de aruzu ve heceyi zamanın gereklerine uygun olarak yaşatmaya çalışan bir şair olarak dinleyicilere bu zamanda birle çok güzel aruz şiirleri yazılabileceğini canlı canlı yaşayan örnekleriyle gösterdi.

Geceye ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, Sanatalemi Yayın Yönetmeni Mahmut Bıyıklı, Üsküdar Belediyesi Kültür Müdürü Belgin Dişçi Yazar Nidayi Sevim, şair Yusuf Bilge ve sanatçı Akın Akıntürk ve çok sayıda Bekir Sıtkı Erdoğan seveni katıldı.

Gecenin sonunda davetlilere Bekir Sıtkı Erdoğan"ın Yüzakı Yayınları arasında çıkan bir kitabı dağıtıldı. ESKADER ve Üsküdar Belediyesi bir seri halinde her ay Türk şiirinin bir üstadını misafir edecek. Önümüzdeki ayın konuğu ise Yavuz Bülent Bakiler olacak.Hit : 75
  
Yorum eklemek istermisiniz ?
Etiketler : Bekir Sıtkı Erdoğan, şiir, üsküdar, eskader

Mesaj Panosu ( Üyeler için)

   Üye Girişi
 
 

   HABERLER
Sitemizi Ziyaret Edenler  
Powered by Netfırtına