Bahçelievler Şiir Akşamı

Bahçelievler Belediyesi ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) birlikte bir şiir gecesi düzenlediler.... 

Türk Müziğinin Meseleleri Konuşulacak

Türk müziğinin belli başlı meseleleri, Cağaloğlu’nda düzenlenen bir toplantıda ele alınacak. Çok beğenilen... 

Sanatın Nabzı Ali Emiri’de attı

ESKADER’in Ödül Töreni Ali Emiri Kültür Merkeiz’nde muhteşem bir törenle gerçekleşti. 29 dalda 31 kişiye ödülleri... 

“Nasreddin Hoca Bilge Bir Kişilikti”

Prof.  Dr. Saim Sakaoğlu: “Nasreddin Hoca Bilge Bir Kişilikti” “Nasrettin Hoca Ahmak, Bilgisiz ve Hırsız Değildir Elif... 

Necati Tuncer “Mizahî Hikâye”yi Anlatıyor

Necati Tuncer “Mizahî Hikâye”yi Anlatıyor Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ve Ağaç... 

Yazı Yolunda İlk Adımlar

Kategori : Genel - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , - Tarih : 17 Ekim 2012

 

Yazı Yolunda İlk Adımlar

Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net)

         Yazı yazma kursları başta İstanbul’da olmak üzere Türkiye’nin değişik şehirlerinde açılırken, özellikle İstanbul Çemberlitaş’ta hizmet veren Birlik Vakfı’ndaki “Yazı ve Editörlük Kursu” büyük ilgi görmeye devam ediyor. Edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım’ın üç yıldan beri aralıksız devam eden kursuna dönemine devam edenler belgelerini aldılar. Birlik Vakfı’nda gerçekleşen törende kursiyerler, sertifikalarını büyük bir sevinç ve heyecan içinde aldılar. Törene ailelerini ve arkadaşlarını dâvet eden kursiyerler, bu güzel anları ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çektirdiler. Merasime, Sanatalemi.net yazarı ve yazı işleri Müdürü Elif Sönmezışık da iştirak etti.

    Törenden sonra kendileriyle görüştüğümüz öğrenciler, kursun faydalı olduğuna inandıklarını belirterek şu açıklamayı yaptılar:

“Yazmaya ilgimiz vardı, ama bunu sağlıklı biçimde hayata geçiremiyorduk. Yaz boyunca bu kursa geldik ve çok iyi bilgilerle donandık. Edebiyatın ve gazeteciliğin yaklaşık 25 türünü işledik. Denemelerimizi, şiirlerimizi, hikâyelerimizi kısacası bütün edebî çalışmalarımızı hocamızla birlikte okuduk, değerlendirdik. Yazılardaki hataları gördük. Zamanla o çekingenliğimiz ve heyecanımız sona erdi. Şimdi çok daha hazırlıklı, kendimizden emin bir şekilde yazılarımızı yazıyor, internet sitelerine ve edebiyat dergilerine gönderip yayınlatıyoruz. Yazı ve Editörlük Kursu’nu, yazmayı seven herkese tavsiye ediyoruz.”

UZUN İNCE BİR YOLA ÇIKTILAR

Yaz döneminde dört ay boyunca Yazı ve Editörlük Kursu’na devam edip belge almaya hak kazanan kursiyerlerin isim ve soyadları şöyle:

YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Öte yandan, Yazı ve Editörlük Kursu’nun dört ay sürecek olan yeni dönemi de başlıyor. Pazar günleri saat 12.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan kursa kayıt yaptırmak mümkün. Konuyla ilgilenenler, Birlik Vakfı’nın Çemberlitaş’taki merkezine (Yeniçeriler Caddesi, No: 13) müracaat ederek veya 0 (212) 5164127-28 numaralı telefonları arayarak kayıt yaptırabilecek. Ayrıca yaz aylarında kursu başarıyla tamamlayanlar ikinci kura, yani “Yazı Atölyesi” bölümüne devam edebilecekler. 14.00-16.00 saatleri arasındaki bu kursta da tanınmış edebiyatçıların eserleri inceleniyor ve metin tahlilleri yapılıyor. Öğrencilerin çalışmalarının da değerlendirildiği kursla alakalı olarak, www.birlikvakfi.org.tr sitesini ziyaret ederek veya [email protected].tr ile [email protected] adreslerine yazarak da bilgi almak mümkün. Derslere düzenli devam edenlere dönem sonunda sertifika veriliyor. Yazı ve Editörlük Kursu’nda, “Röportaj”, “Haber”, “Makale”, “Hikâye”, “Deneme”, “Roman”, “Araştırma”, “İnceleme”, “Şiir” ve “Hâtıra”nın yanı sıra pek çok edebiyat türü ayrı ayrı ele alınıyor. Edebî metinlerin tahlil edildiği kurs sırasında kitap, dergi, yayınevi ve internet sitesi editörlüğü konuları da geniş şekilde işleniyor.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.

Site İçi Arama

Yazarlar