2. Sanatalemi.Net Yarışması Sonuçlandı

  2. Sanatalemi.Net Yarışması Sonuçlandı Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları... 

İhsan Kurt: “Pskolojik Yaklaşımlarda Kültür Vazgeçilmezdir.”

  İhsan Kurt: “Pskolojik Yaklaşımlarda Kültür Vazgeçilmezdir.” Elif Sönmezışık (Sanatalemi.net) Bu haftaki... 

Osmanlılar Geliyor

  Kitap Adı: Osmanlılar Geliyor Yazar Adı: İsmail Bilgin Sayfa Sayısı: 384 Fiyatı: 15 tl İlk Baskı Tarihi:... 

Yüreğimin Başkenti İstanbul

  Yüreğimin Başkenti İstanbul Kübra Günaltun (Eskader.Net) İstanbul… Vedaların şehri. Ayrılık taşıyan... 

Ölen Şair Acep Kim?

  Ölen Şair Acep Kim? Mehmet Nuri Yardım Geçen Perşembe akşamı yaptığımız Bâbıâli Sohbetleri’nde merhum... 

Neşet Ertaş’ı Anma Gecesi

Kategori : Genel, Gündem - Etiketler :, , , , , , , - Tarih : 08 Ekim 2012

 

Neşet Ertaş’ı Anma Gecesi

Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net)

Kısa bir süre önce sonsuzluk âlemine uğurladığımız Türk halk müziği sanatçısı, ‘Bozkırın Tezenesi’ Neşet Ertaş hakkında, Bâbıâli’de bir anma programı düzenleniyor. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından düzenlenen gecede, Ertaş’ın hayatı, eserleri ve bıraktığı izler anlatılacak. “Bâbıâli Sohbetleri”nin 121’ncisi, Timaş Kitapkahve’de (Alayköşkü Caddesi, No.5 Cağaloğlu) 11 Ekim 2012 Perşembe akşamı, saat 18.00’de başlayacak.

Gazeteci yazar ve halk edebiyatı alanında bir çok eseri bulunan Ahmet Özdemir’in yöneteceği toplantıda, Türkiye’de en çok sevilen sanatçılardan Neşet Ertaş’ın hayatı anlatılacak, dillerde dolaşan türküleri sanatçılar tarafından seslendirilecek. Bir çok sanatçının gönüllü olarak katılacağı ve eserlerini seslendireceği gecede, sanatçı ile röportaj yapan gazeteciler de intibalarını dile getirecekler. Bozlaklarıyla da tanınan sanatçı, 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de vefat etmişti.

                   SAZLA GEÇEN BİR ÖMÜR

         Türk halk müziğinin yaşarken efsaneleşen ismi Neşet Ertaş, 1938 yılında Kırşehir Çiçekdağı’nda doğdu. Babası saz ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Hanımdır. Annesinin ölümünden sonra babası ve kardeşleriyle birlikte köye yerleştiler. Çocukluğu bu köyde geçdi. Ertaş, ilkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. Babası Muharrem Ertaş ile birlikte yörenin düğünlerinde sazı ile çalıp sesi ile türküler söyledi. Ertaş, etkilendiği tek kişinin babası Muharrem Ertaş olduğunu belirtir ve bunu “Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız.” şeklinde söyler.

         Neşet Ertaş, 1950’li yılların sonunda İstanbul’a gelerek ilk plağını “Neden Garip Garip Ötersin Bülbül” adı ile babası Muharrem Ertaş’a ait bir türküyle çıkardı. Halk tarafından çok beğenilen bu plağı ardından diğer plak, kaset ve halk konserleri takip etti. Daha sonra Ankara’ya yerleşti. Burada yaşadığı sağlık problemleri dolayısıyla kardeşinin daveti üzerine Almanya’ya gitti. Çocuklarının eğitimi ve sanat çalışmaları dolayısıyla uzun bir süre Almanya’da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul’da verdiği konserle sahne hayatına geri döndü. UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” kabul edilen Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet Konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne lâyık görüldü. Sanatçı, 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de ebedi âleme göç etti.

Çalıp söylediği başlıca eserlerinin isimleri şöyledir: “Neden Garib Garib Ötersin Bülbül”, “Gitme Leylâm”, “Gönül Ne Gezersin Seyran Yerinde”, “Kendim Ettim Kendim Buldum”, “Hapishanelere Güneş Doğmuyor”, “Gönül Yarası”, “Zülüf Dökülmüş Yüze”, “Gönül Dağı”, “ Mühür Gözlüm”, “Zahidem”, “Neredesin Sen”, “Gurban olduğum”.

 

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.