Vira Bismillah!

  Vira Bismillah! Mehmet Nuri Yardım Bir gemicilik tâbiridir “Vira Bismillah!” Türkiye’de balıkçılar, denize... 

Mehmed Kırkıncı Hocaefendi Bâbıâli’de

  Mehmed Kırkıncı Hocaefendi Bâbıâli’de Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Türkiye’nin değerli ilim, fikir... 

Ergiydiren, Bursa’da Ayverdi’yi anlattı

  Ergiydiren, Bursa’da Ayverdi’yi anlattı Şenol Tombaş (Sanatalemi.net) İstanbul’da, edebiyat ve sanat sohbetleriyle... 

Eskader 5. Bâbıâli Günleri’ndeydi

  Eskader 5. Bâbıâli Günleri’ndeydi Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Her yıl büyük bir heyecanla beklenen ve... 

Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı

  Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Türk edebiyatının son on yılda keşfedilen... 

Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı

Kategori : Genel - Etiketler :, , , , , , , , , , , - Tarih : 02 Ekim 2012

 

Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı

Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net)

Türk edebiyatının son on yılda keşfedilen büyük romancısı yazar Safiye Erol, vefatının 48’nci yılında Karacaahmet’teki mezarı başında anıldı. Anma programı, Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin işbirliğiyle düzenlendi. Safiye Erol’un yeğeni Aydın Erol’un rahatsızlığı dolayısıyla katılamadığı anma programında yazarlar, edebiyatçılar ve Safiye Erol’u sevenler bir araya geldi. Karacaahmet’te buluşan Safiye Erol’u sevenler, romancının mezarı başında Kur’an-ı Kerim okuyup dua ettiler.

ROMANCILIĞIMIZDA YENİ BİR SOLUK

Törende kısa bir konuşma yapan ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, Safiye Erol’un Türk romancılığında yeni bir soluk olduğunu ve her geçen gün eserlerine olan ilginin arttığını söyledi. Yardım sözlerine şöyle devam etti:

“Safiye Erol daha on sene öncesine kadar bilinmeyen, tanınmayan bir yazardı. Bugün bir çok üniversitede hakkında tezler yapılıyor, ona dâir yüzlerce makale yayımlandı ve onlarca toplantı gerçekleşti. Safiye Erol’un keşfi ve değerinin bilinmesi diğer unutulmuş, ihmal edilmiş, nisyana terk edilmiş edebiyatçılar için de bir ümit ışığı oldu. Bir bakıma kendi değerlerimize dönüşün başlangıcı ve başlatıcısı oldu Safiye Erol. Saygıyla, sevgiyle, rahmetle anıyoruz.”

ESKADER Müdürü Şerif Aydemir de, Safiye Erol’un hepimizin üstünde hakkı olduğunu belirterek, “Gerek romanları, gerek makaleleri, gerek hikâyeleri gerekse Çölde Biten Rahmet Ağacı gibi kıymetli eserleriyle Safiye Erol fikir ve sanat dünyamıza bir güneş gibi doğmuştur. Ona mağfiret diliyoruz. İnşallah ismini ve hâtırasını hiçbir zaman unutturmayacağız.” dedi.

Anma programına Şerif Aydemir, Atilla Şahiner, Mehmet Nuri Yardım, Semiha Düzgün ve Şenol Tombaş da iştirak ettiler.

CİĞERDELEN’İN YAZARI

Safiye Erol, 2 Ocak 1902 tarihinde Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde doğdu. Babasının İstanbul’a tâyin olmasından sonra ilkokulu ve lise tahsilinin bir kısmını İstanbul’da yaptı. 1917 yılında Türk- Alman Derneği’nin aracılığı ile eğitim için Almanya’ya gönderildi. 1919’da Lübek’deki özel Falkenplatz Lisesi’ni bitirdi. Almanya’da çıkan huzursuzluklar yüzünden İstanbul’a döndü. Ortalık yatışınca 1921 yılı yaz döneminde Marburg an der Lahn’da  üniversite tahsiline başladı. 1921-1922 yılı kış döneminde tahsiline devam etmek için Freiburg’a taşındı. 1923 yılı Mart ayında Abitur imtihanını kazandı ve yaz döneminde Münih’e geçerek Hommel, Bunter, Muncker ve Dyroff  gibi  profesörlerle çalıştı. Hommel’in teşvik ve idâresinde Die Pflanzennamen in der Alterabischen Poesie konulu teziyle 1926 senesinde doktorasını verdi. Türkiye’ye döndü, eserlerini verdi. 1 Ekim 1964 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

İlk yazılarını Almanya’da iken yazan Safiye Erol’un, “Leylâ ve Mecnun”, “Büyücü Masalı” isimli yazıları bir Alman dergisinde yayınlandı. Türkiye’ye döndükten sonra Safiye Sâmî ismini kullanarak tercümeler yaptı. Bâzı yazılarında ise Dilârâ mahlasını kullandı. İlk tercümesi Tagore’dan “Ay Kuşu” yazısıdır. İlk telif yazısı da “Kadınlara Dâir” başlığını taşımaktadır. Safiye Erol yazarlığa ilk adımını, Vakit gazetesinde tefrika edilen Kadıköyü’nün Romanı isimli eserle atmıştır. Bu eser 1938’de kitap olarak basıldı. Cumhuriyet gazetesinde tefrika edilen Ülker Fırtınası 1944’te kitap olarak çıktı. Ciğerdelen’in ilk baskısı 1946’da yapıldı. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Dünya Edebiyatından Tercümeler faaliyetine katılan yazar, Selma Lagerlöf’ün Portugalıya İmparatoriçesi (1941), La Motte Fouqué’den Su Kızı (1945) kitaplarını tercüme etti.

Safiye Erol’un ilk telif yazısından îtibâren yazdığı bütün yazılarda kadın duyarlılığı hâkimdir. Gerek batı, gerek doğu kültürünün damıtılmış duygu ve düşüncesini saf aşk teknesinde yoğururken insanları, eşyâları, mekânları hiç ihmal etmemiş, onlardaki ayrıntıları didik didik etmiştir. Her cümlesinde ve yaklaşımında kaleminin dokunduğu her meselede hem düşünen, hem duyan bir kadın yüreği taşımaktadır. Bilhassa Ken’an Rifâi ve Yirminci Asrın Işığında Müslümanlık isimli kitaptaki makalesi ondaki fırtınalarla dalgalanan rûhun sükûnete kavuştuğunun ipuçlarını vermesi bakımından dikkat çekicidir. Tamamı Kubbealtı Vakfı tarafından basılmış olan eserleri şunlardır:  Çölde Biten Rahmet Ağacı, Ciğerdelen, Kadıköyü’nün Romanı, Ülker Fırtınası, Dineyri Papazı, Makaleler, Leylâk Mevsimi. Mehmet Nuri Yardım’ın Safiye Erol isimli biyografisi Anonim Yayıncılık’tan çıktı.

 

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.