Mehmed Kırkıncı Hocaefendi Bâbıâli’de

  Mehmed Kırkıncı Hocaefendi Bâbıâli’de Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Türkiye’nin değerli ilim, fikir... 

Ergiydiren, Bursa’da Ayverdi’yi anlattı

  Ergiydiren, Bursa’da Ayverdi’yi anlattı Şenol Tombaş (Sanatalemi.net) İstanbul’da, edebiyat ve sanat sohbetleriyle... 

Eskader 5. Bâbıâli Günleri’ndeydi

  Eskader 5. Bâbıâli Günleri’ndeydi Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Her yıl büyük bir heyecanla beklenen ve... 

Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı

  Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Türk edebiyatının son on yılda keşfedilen... 

Basit biri değilim

Basit biri değilim Basit biri değilim..! Gözlerimi kanatırcasına ağladığım gecelerim var.! Ve kahkahalara sarılmış... 

SANATALEMİ.NET’TEN 2. EDEBİYAT YARIŞMASI

Kategori : Genel - Etiketler :, , , - Tarih : 01 Ekim 2012

 

Sitenin Vefat Eden Yazarları Unutulmuyor

Sanatalemi.net’ten Altı Dalda Edebiyat Yarışması

Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net)

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’ne bağlı olarak yayın yapan Sanatalemi.net, daha önce sitede köşe yazarlığı yapan vefat etmiş altı yazarı için ortak bir edebiyat yarışması düzenliyor. Makale, Hâtıra, Köşe Yazısı, Deneme, Şiir ve Hikâye dallarında açılan yarışma, Abdurrahim Balcıoğlu, Ahmed Yüksel Özemre, Ergun Göze, Hamit Can, Olcay Yazıcı ve Ümit Fehmi Sorgunlu adına düzenleniyor. Geçen yıl başlayan ve her yıl tekrarlanacak yarışma ile hem yazarların adının yaşatılması, hem de genç edebiyatçıların teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Yarışmacılar sadece bir dalda ve yalnızca bir eserle yarışmaya iştirak edebilecekler. Son katılma tarihi 10 Ekim 2012. Sonuçlar 20 Ekim’de açıklanacak, ödül töreni ise 31 Ekim 2012 tarihinde yapılacak. Yarışmayla ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin [email protected] adresine yazmaları gerekiyor.

Sanatalemi.net 2. Edebiyat Yarışması’nın kategorileri şöyle: Makale (Abdurrahim Balcıoğlu), Hâtıra (Ahmed Yüksel Özemre), Köşe Yazısı (Ergun Göze), Deneme (Hamit Can), Şiir (Olcay Yazıcı), Hikâye (Ümit Fehmi Sorgunlu)

İnternet dünyasında altıncı yılını 10 Ağustos 2012’de dolduracak olan ve Türkiye’nin en çok takip edilen sanat sitelerinden sayılan Sanatalemi.net yöneticileri, her yıl tekrarlanacak uzun soluklu ve kalıcı bir yarışmayı edebiyatımıza armağan ediyor. Sanatalemi.net, 10 Ağustos 2006 tarihinde Mehmet Nuri Yardım ve bir grup arkadaşı tarafından kuruldu. Her gün yeni haber ve yazılarla yenilenen site, altı yıldan beri aralıksız olarak yayınına devam ediyor. Site, internet dünyasında bir ‘okul’ olma başarısını yakalamış bulunuyor.

İSİMLERİ YAŞATILACAK

Başından beri güçlü bir yazar kadrosuna sahip olan sitede, daha önce Sanatalemi’nde yer alan, vefat etmiş altı yazar adına açılacak edebiyat yarışmasına sadece amatörler ile kitabı bulunmayan şair ve yazarlar katılabilecek. Edebiyat yarışmasına iştirak etmek isteyenler, eserlerini elektronik posta ile [email protected] elektronik posta adresine gönderebilecekler. Arzu edenler ise normal mektup adresine (Edebiyat Yarışması, ESKADER, Cağaloğlu, Alemdar Mahallesi, Çatalçeşme Sokağı, İmamoğlu İşhanı, No: 4-8 Fatih-İstanbul) yazı ve şiirlerini yollayabilecekler. Yarışmacıların, yazıların başına hangi türde katılmak istediklerini, açık posta adresleri ile diğer iletişim bilgilerini belirtmeleri gerekiyor. 10 Ekim 2012 tarihine kadar gönderilmesi gereken eserler, Sanatalemi.net yazarları ve ESKADER yöneticilerinden oluşan bir seçici kurul tarafından değerlendirilecek. Seçilen edebî çalışmalar, daha sonra Sanatalemi.net’te yayımlanacak. Her türde birinci, ikinci ve üçüncü seçilen eserler ile mansiyona kalan çalışmalar, 20 Ekim 2012 tarihinde açıklanacak. Özel ödüllerle, vefat etmiş yazarların eserlerinin dereceye girenlere armağan edileceği yarışmanın töreni, 31 Ekim 2012 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek.

YAZARLARA VEFA BORCU

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Sanatalemi.net sitesinin Yayın Yönetmeni ve ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, “Sanatalemi.net sitesini kurduğumuz sıralarda neredeyse her ay bir yarışma düzenliyorduk. Bu yarışmalara büyük bir ilgi vardı. Şimdi yılda bir defa, vefat eden altı köşe yazarımız adına daha büyük çapta, altı dalda edebiyat yarışması düzenlemiş bulunuyoruz. Abdurrahim Balcıoğlu, Ahmed Yüksel Özemre, Ergun Göze, Hamit Can, Olcay Yazıcı ve Ümit Fehmi Sorgunlu irfan hayatımıza, fikir dünyamıza ve edebiyat âlemine hizmet etmiş seçkin şahsiyetlerdi. Onları rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz. Sitemize yazma konusundaki tekliflerimizi hemen kabul etmiş ve yıllarca Sanatalemi.net’te düzenli olarak köşe yazıları yazmışlardır. Biz de bir vefa borcu olarak hem isimlerini ve eserlerini gelecek nesillere aktarmak hem de yeni şair ve yazarların ortaya çıkmasını ve teşvik edilmelerini sağlamak amacıyla böyle bir yarışmayı ikinci senedir yapıyoruz. Gayemiz yeni Ahmed Yüksellerin, Ergun Gözelerin, Abdurrahim Balcıoğlullarının, Hamit Canların, Olcay Yazıcıların ve Ümit Fehmi Sorgunluların ilim, kültür ve edebiyat hayatımıza kazandırılmasıdır. Yarışmamızı, yazarlarımızın eser verdikleri edebî türlerde açtık. Abdurrahim Balcıoğlu adına “Makale”, Ahmed Yüksel Özemre adına “Hâtıra”, Ergun Göze adına “Köşe Yazısı”, Hamit Can adına “Deneme”, Olcay Yazıcı adına “Şiir”, Ümit Fehmi Sorgunlu adına da “Hikâye” yarışması düzenlemiş bulunuyoruz. İnşallah bu yarışma sayesinde yeni kalemleri, düşünce, sanat ve edebiyat dünyamıza armağan edeceğiz. Edebiyatı ve yazmayı seven yetenekli gençlerimizi bu yarışmaya katılmaya dâvet ediyorum.”

Sanatalemi.net Edebiyat Yarışması’yla ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin, 0 (212) 5112323 ile 0 (212) 5112324 numaralı telefonları aramaları veya www.sanatalemi.net sitesini ziyaret etmeleri gerekiyor. Elektronik posta: [email protected]

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.