SANATALEMİ.NET’TEN 2. EDEBİYAT YARIŞMASI

  Sitenin Vefat Eden Yazarları Unutulmuyor Sanatalemi.net’ten Altı Dalda Edebiyat Yarışması Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Edebiyat... 

İslam Medeniyeti, Tasvir Geleneği: Minyatür Sanatı

  İslam Medeniyeti, Tasvir Geleneği: Minyatür Sanatı Peyami Soykan Tarih ve Kültür Araştırma Derneğinin düzenlediği... 

Gazanfer Sanlıtop’dan Hayat Dersleri

Gazanfer Sanlıtop’dan Hayat Dersleri Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) İşadamı yazar Gazanfer Sanlıtop’un Bâbıâli... 

Nasreddin Hoca Hikayeleri

Nasreddin Hoca Hikayeleri AY’I KUYUDAN ÇIKARMIŞ Havanın güzel olduğu bir gece, Nasreddin Hoca, kuyudan su çekmeye... 

Osmanlı’da okula ilk adım: Âmin Alayı

  Osmanlı’da okula ilk adım: Âmin Alayı Resmî belgelerde ‘Sıbyan Mektebi’ olarak anılan ancak ‘dârüttalîm’,... 

Safiye Erol Mezarı Başında Anılıyor

Kategori : Genel - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , - Tarih : 28 Eylül 2012

 

Safiye Erol Mezarı Başında Anılıyor

Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net)

Türk edebiyatının son on yılda keşfedilen büyük romancısı yazar Safiye Erol, vefatının 48’nci yılında Karacaahmet’teki mezarı başında anılıyor.  Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin düzenlediği anma programı, 1 Ekim 2012 Pazartesi günü saat 16.00’da başlayacak. Safiye Erol’u sevenler, romancının mezarı başında Kur’an-ı Kerim’den okunacak aşiri dinleyecek ve dua edecekler. Programa Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı yetkilileri, yazarın yeğeni Aydın Erol ve ESKADER yöneticileri ile yazarın sevenleri ve okuyucuları iştirak edecek. Topluluk, saat 16.00’da Karacaahmet Mezarlığı’nın girişindeki Şakirin Camii önünde buluşup ziyareti gerçekleştirecekler.

CİĞERDELEN’İN YAZARI

Safiye Erol, 2 Ocak 1902 tarihinde Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde doğdu. Babasının İstanbul’a tâyin olmasından sonra ilkokulu ve lise tahsilinin bir kısmını İstanbul’da yaptı. 1917 yılında Türk- Alman Derneği’nin aracılığı ile eğitim için Almanya’ya gönderildi. 1919’da Lübek’deki özel Falkenplatz Lisesi’ni bitirdi. Almanya’da çıkan huzursuzluklar yüzünden İstanbul’a döndü. Ortalık yatışınca 1921 yılı yaz döneminde Marburg an der Lahn’da  üniversite tahsiline başladı. 1921-1922 yılı kış döneminde tahsiline devam etmek için Freiburg’a taşındı. 1923 yılı Mart ayında Abitur imtihanını kazandı ve yaz döneminde Münih’e geçerek Hommel, Bunter, Muncker ve Dyroff  gibi  profesörlerle çalıştı. Hommel’in teşvik ve idâresinde Die Pflanzennamen in der Alterabischen Poesie konulu teziyle 1926 senesinde doktorasını verdi. Türkiye’ye döndü, eserlerini verdi. 1 Ekim 1964 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

İlk yazılarını Almanya’da iken yazan Safiye Erol’un, “Leylâ ve Mecnun”, “Büyücü Masalı” isimli yazıları bir Alman dergisinde yayınlandı. Türkiye’ye döndükten sonra Safiye Sâmî ismini kullanarak tercümeler yaptı. Bâzı yazılarında ise Dilârâ mahlasını kullandı. İlk tercümesi Tagore’dan “Ay Kuşu” yazısıdır. İlk telif yazısı da “Kadınlara Dâir” başlığını taşımaktadır. Safiye Erol yazarlığa ilk adımını, Vakit gazetesinde tefrika edilen Kadıköyü’nün Romanı isimli eserle atmıştır. Bu eser 1938’de kitap olarak basıldı. Cumhuriyet gazetesinde tefrika edilen Ülker Fırtınası 1944’te kitap olarak çıktı. Ciğerdelen’in ilk baskısı 1946’da yapıldı. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Dünya Edebiyatından Tercümeler faaliyetine katılan yazar, Selma Lagerlöf’ün Portugalıya İmparatoriçesi (1941), La Motte Fouqué’den Su Kızı (1945) kitaplarını tercüme etti.

Safiye Erol’un ilk telif yazısından îtibâren yazdığı bütün yazılarda kadın duyarlılığı hâkimdir. Gerek batı, gerek doğu kültürünün damıtılmış duygu ve düşüncesini saf aşk teknesinde yoğururken insanları, eşyâları, mekânları hiç ihmal etmemiş, onlardaki ayrıntıları didik didik etmiştir. Her cümlesinde ve yaklaşımında kaleminin dokunduğu her meselede hem düşünen, hem duyan bir kadın yüreği taşımaktadır. Bilhassa Ken’an Rifâi ve Yirminci Asrın Işığında Müslümanlık isimli kitaptaki makalesi ondaki fırtınalarla dalgalanan rûhun sükûnete kavuştuğunun ipuçlarını vermesi bakımından dikkat çekicidir. Tamamı Kubbealtı Vakfı tarafından basılmış olan eserleri şunlardır:  Çölde Biten Rahmet Ağacı, Ciğerdelen, Kadıköyü’nün Romanı, Ülker Fırtınası, Dineyri Papazı, Makaleler, Leylâk Mevsimi. Mehmet Nuri Yardım’ın Safiye Erol isimli biyografisi Anonim Yayıncılık’tan çıktı.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin www.kubbealti.org.tr ile www.sanatalemi.net sitelerini ziyaret etmeleri veya 0 (212) 5162356 ya da 5112323- numaralı telefonları aramaları gerekiyor.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.