Mehmed Kırkıncı Hocaefendi Bâbıâli’de

  Mehmed Kırkıncı Hocaefendi Bâbıâli’de Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Türkiye’nin değerli ilim, fikir... 

Ergiydiren, Bursa’da Ayverdi’yi anlattı

  Ergiydiren, Bursa’da Ayverdi’yi anlattı Şenol Tombaş (Sanatalemi.net) İstanbul’da, edebiyat ve sanat sohbetleriyle... 

Eskader 5. Bâbıâli Günleri’ndeydi

  Eskader 5. Bâbıâli Günleri’ndeydi Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Her yıl büyük bir heyecanla beklenen ve... 

Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı

  Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Türk edebiyatının son on yılda keşfedilen... 

Basit biri değilim

Basit biri değilim Basit biri değilim..! Gözlerimi kanatırcasına ağladığım gecelerim var.! Ve kahkahalara sarılmış... 

Gazanfer Sanlıtop’dan Hayat Dersleri

Kategori : Genel - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , - Tarih : 28 Eylül 2012

Gazanfer Sanlıtop’dan Hayat Dersleri

Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net)

İşadamı yazar Gazanfer Sanlıtop’un Bâbıâli Sohbetleri’nde yaptığı konuşma, dinleyiciler tarafından büyük bir ilgiyle takip edilirken konuşmacı ile dinleyiciler arasında tam bir beyin fırtınası esti. Sanlıtop, ilk öğretiminden başlayarak hayatı boyunca yaşadığı önemli hâtıraları dostlarına aktardı. Sanlıtop ailesinin de bulunduğu toplantıda yazar, kaleme aldığı eserleri bir apartmanın katlarına benzeterek “Bu yazı apartmanının çekme katları da var, hatta bir kaçak katı da var.” dedi.

Şiir ve nesir kitaplarıyla tanınan işadamı Gazanfer Sanlıtop, dün Cağaloğlu’nda Timaş Kitapkahve’de Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin konuğuydu. Toplantınun sunuş konuşmasını yapan ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, tanınmış sanayicilerimizden Gazanfer Sanlıtop’un aynı zamanda bir kültür ve yazı adamı olduğunu belirterek, “Ne yazık ki ömrü boyunca 15 kitap okumamış işadamlarımız da var. Ama son yıllarda örnekleri çoğalan Gazanfer Sanlıtop gibi şahsiyetler, birikimleriyle, tecrübeleriyle ve hâtıralarıyla da topluma yön vermeye, ışık olmaya devam ediyorlar.” dedi. Yardım, “Yeni kaybettiğimiz kıymetli eğitimci yazar Nâzik Erik’in değerli bir talebesi olan Gazanfer Sanlıtop’tan öğreneceğimiz çok şeyler vardır.” diye konuştu.

“NAZİK HOCA FARKLI BİR ÖĞRETMENDİ”

Konuşmasına ilkokul tahsilinden başlayarak hayat hikâyesini anlatmaya başlayan Sanlıtop, yer yer hâtıralarla süslediği konuşmasında sık sık unutamadığı öğretmeni Nâzik Erik’ten de bahsetti. “Nâzik Hoca farklı bir öğretmendi. Ufak tefek, sesi az çıkan ama çok disiplinli bir insandı. Üçüncü dersimize girdiği gün, eline bir tebeşir aldı ve yere düşürdü. ‘Bunu yazın!’ dedi. Ben o zaman bir sayfalık yazı yazdım, şimdi olsa bir kitap yazarım. O öğrencilerine sahip çıkan, onları eğiten, talebelerinin kültürlü olması için canla başla çalışan idealist, mükemmel bir öğretmendi.” diyen Sanlıtop, daha sonra iş dünyasına girişini ve iş hayatı ile birlikte yazı ve kitap dünyasına devam edişini dile getirdi. Sanlıtop, “Zamanınızı düzenli kullandıktan sonra kitap okumaya da, kitap yazmaya da fırsat bulabilirsiniz. Yeter ki mesai tanziminizi iyi yapın.” diyerek dinleyicilere öğütler veren tanınmış sanayici, Nazik Hoca’nın öğrencileri olan Ahmet Nuri Yüksel, Kemal K. Aren ve Özcan Ergiydiren’i de yâd etti. Moral ve ümidin önemine dikkat çeken Gazanfer Sanlıtop, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Kanser rahatsızlığı geçirdim. Midemin dörttü üçünü aldılar. Ama ben ümidimi hiç kaybetmedim, hayata daha çok tutundum. Bugün de herkese bunu tavsiye ediyorum. Herkesin idealleri var. Yapmayı düşündüğü,  tasarladığı işleri var. Kimse bunlardan vazgeçmesin. Benim de gerek iş hayatımla, gerekse yaptırmayı düşündüğüm eğitim kurumlarıyla ilgili plânlarım, projelerim var. İnşallah hepsini gerçekleştirmeye çalışacağım.”

Gazafer Sanlıtop, daha sonra dinleyicilerin sorularına cevap verdi. Üstün İnanç, Dr. Ayhan Güldaş, Mustafa Kılıç, Özcan Ünlü, Fatma Ersem Yargıcı, Erol Mermer, Recep Arslan, Nihat Çeçen, İsmail Hakkı Avcı, Menekşe Özkaya, Saadet Dinç, Gül Şen, İbrahim Güleç, Hüseyin Saka, Zeynep Baktır, Türkân Polat, İbrahim Kalkan, Hayrettin Yardım, Serdar Üstündağ, Şenol Tombaş ve Saidnur Yardım dinleyiciler arasındaydı.

İŞ VE KİTAP ARASINDA BİR ÖMÜR

Eğitim dünyasına yaptığı gönüllü hizmetler ve katkılarla tanınan işadamı Gazanfer Sanlıtop, 28 Mayıs 1940 tarihinde, o zamanlar Akhisar’a bağlı bir bucak merkezi olan Gölmarmara İlçesi’nde doğdu. 1951’de Gölmarmara İlkokulu’nu, 1954’de Ankara Cebeci Ortaokulu’nu, 1957’de Manisa Lisesi’ni bitirdi. 1963’de İTÜ Makine Fakültesi’nden mezun olarak Makine Yüksek Mühendisi diplomasını aldı. 1966 Ağustosunda Cavide Hanım ile evlendi. İki oğlu, bir kızı var. Sanlıtop, altmış altı yaşından sonra Arda, G. Utku ve Defne ile torun sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı.

Bayındırlık Bakanlığı’nda 10 aylık devlet memuriyeti, 24 aylık yedek subaylık dönemi, özel sektörde 30 aylık çalışmasından sonra, 1 Ocak 1969’da kardeşleriyle kurdukları EMAS şirketi, zaman içinde farklı iş kollarına yayılmış bir grup olarak 40 yıldır Türkiye sanayiine hizmet vermekte ve ürünlerini 50 ülkeye ihraç etmektedir.

Gazanfer Sanlıtop’un ilk kitabı olan Bir Katre Sevgi 1997’de yayımlandı. Bunun ardından Kelimeler, Saklım Gizlim Yok, Sönmezmiş Hiç Sevdalar, Burada Sevgi Var, Pervane, Mutluluğun Şifreleri yayımlandı. Sekizinci kitabı olan Girişimcilik (Kuvözde Çocuk Büyütmek) kırk yılı aşkın iş deneyimlerini genç girişimcilere aktarma amacını taşıyor. Çanakkale Geçilmedi büyük bir gazete tarafından yüz elli bin adet basılarak 18 Mart 2006 tarihinde okurlarına dağıtıldı. Aynı yılın sonlarında Benim Kanserim adlı çalışması yayımlandı. Çanakkale Geçilmedi Mart 2007’de Cepheden Cepheye Bir Ömür adı altında ve orijinal belgeler eklenerek kitapseverlere yeniden sunuldu. Kur’an-ı Kerim’e ve Diğer Kutsal Kitaplara Göre Çekim Yasası adını taşıyan kitabından sonra Hülle isimli romanı yayımlandı. Son olarak Kurtuluş Savaşı’ndan günümüze geri kalmışlığımızın nedenlerini ve çözüm yollarını incelediği Neden Geri Kaldık? Neler Yapmalıyız? isimli kitabı yayımlandı. Kitaplarının bütün gelirleri uzun süre sosyal amaçlı vakıf ve derneklere bağışlandı. Bir yıldan bu yana Gölmarmara Hulki Sanlıtop Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği’ne bağışlanıyor.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.