2. Sanatalemi.Net Yarışması Sonuçlandı

  2. Sanatalemi.Net Yarışması Sonuçlandı Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları... 

İhsan Kurt: “Pskolojik Yaklaşımlarda Kültür Vazgeçilmezdir.”

  İhsan Kurt: “Pskolojik Yaklaşımlarda Kültür Vazgeçilmezdir.” Elif Sönmezışık (Sanatalemi.net) Bu haftaki... 

Osmanlılar Geliyor

  Kitap Adı: Osmanlılar Geliyor Yazar Adı: İsmail Bilgin Sayfa Sayısı: 384 Fiyatı: 15 tl İlk Baskı Tarihi:... 

Yüreğimin Başkenti İstanbul

  Yüreğimin Başkenti İstanbul Kübra Günaltun (Eskader.Net) İstanbul… Vedaların şehri. Ayrılık taşıyan... 

Ölen Şair Acep Kim?

  Ölen Şair Acep Kim? Mehmet Nuri Yardım Geçen Perşembe akşamı yaptığımız Bâbıâli Sohbetleri’nde merhum... 

ENDERUNİ İSMAİL YAD EDİLİYOR

Kategori : Genel - Etiketler :, , , , , , - Tarih : 10 Eylül 2012

 

Sahaf Enderunî İsmail yâd ediliyor

Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net)

Enderunî İsmail adıyla tanınan Sahaf İsmail Özdoğan hakkında bir anma toplantısı yapılıyor. ESKADER’in düzenlediği toplantı, 13 Eylül Perşembe günü Timaş Kitapkahve’de saat 18.00’de başlayacak. Mehmet Nuri Yardım’ın yöneteceği toplantıda Mehmet Şevket Eygi, İbrahim Manav, Prof. Dr. Abdullah Uçman, Dursun Gürlek, Dr. Mehmet Emin Agar, İlhan Öztin, Ahmet Yüter, Ahmet Özdoğan, Nihat Çeçen ve Sinan Özdoğan Enderunî İsmail Bey hakkında konuşacak ve hâtıralarını anlatacaklar. Geçen hafta Hakka yürüyen İsmail İsmail Özdoğan’ın naaşı, 7 Eylül 2012 tarihinde Üsküdar Karacaahmet’teki Şakirin Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Sahrayı Cedit Mezarlığı’na defnedilmişti.

SAHAFLAR VE DOSTLARI ANLATACAK

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin düzenlediği ve “Bâbıâli Sohbetleri” çerçevesinde gerçekleşecek olan anma programında İsmail Özdoğan’ı, kendisini yakından tanıyan yazarlar, gazeteciler, sahaflar,  kültür adamları ve çocukları anlatacaklar. Konuşmacılar, bilhassa Beyazıt’taki Beyazsaray Çarşısı’ndaki dükkânını bir akademiye çeviren İsmail Özdoğan’ın şahsiyeti, idealleri, çevresi ve sohbetlerini dile getirecekler. Bir çok sahafın katılacağı anma programına Özdoğan’ın yakınları ve aile dostları da iştirak edecek. İsmail Özdoğan’ın sahibi olduğu Enderun Kitabevi, özellikle 1970’li ve 1980’li yıllarda akademisyenlerin, münevverlerin ve yazarların en sık uğradığı ve sohbetler ettiği bir akademi hüviyetindeydi.

Beyaz Saray Kitapçılar Çarşısı’nın kapanmasından sonra İsmail Özdoğan da Enderun Kitabevi’ni Vezneciler’deki Yümni İş Merkezi’ne taşımıştı. Enderun Kitabevi’ne başta Prof. Dr. Ömer Faruk Akün, Mehmet Şevket Eygi ve Prof. Dr. Mustafa Uzun olmak üzere bir çok ilim, fikir ve sanat adamı devam ediyordu.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.