Gazetelerin Kitap Ekleri Niçin Çıkar

  Gazetelerin Kitap Ekleri Niçin Çıkar Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Gazetelerin kitap ekleri hakkında ilk defa... 

Bayramın Kutlu Olsun Efem

  Bayramın Kutlu Olsun Efem Mehmet Nuri Yardım Bizim hem dinî hayatımızda hem de millî yaşayışımızda büyük... 

Abdurrahim Karakoç’un adı parkta yaşatılacak

  Abdurrahim Karakoç’un adı parkta yaşatılacak Türk edebiyatının ünlü şair ve yazarı Abdurrahim Karakoç’un... 

Beyaz

  Beyaz Nurcan Demirtürk  (Eskader.Net) En narin tebessümünü gönder ıstırap dolu gecelerime. Eriyen ruhumun... 

2. Sanatalemi.Net Yarışması Sonuçlandı

  2. Sanatalemi.Net Yarışması Sonuçlandı Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları... 

ALTAN DELİORMAN ANILIYOR‏

Kategori : Genel - Etiketler :, , - Tarih : 28 Ağustos 2012

 

ALTAN DELİORMAN ANILACAK

Ahmed Öztürk (sanatalemi.net)

Eskader Babıali Sohbetleri çerçevesinde 23 Ağustos Perşembe günü ebedî âleme uğurladığımız gazeteci-yazar Altan Deliorman’ı anacak. Gazetecilik ve kültür hayatımızda önemli bir yeri haiz olan Altan Deliorman için düzenlenecek program 30 Ağustos Perşembe günü saat 18.00′de Cağaloğlu’ndaki Timaş Kitapkahve’de yapılacak.

Dr. Metin Eriş, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Gürbüz Azak, Cezmi Bayram ve Ahmet İyioldu’nun katılacağı programı gazeteci-yazar Hüseyin Sarıkoç yönetecek. Dostlarının Deliorman’ı anacağı programa gazetecilerimizden, yazarlarımızdan ve yakınlarından programa yoğun ilgi bekleniyor.

ALTAN DELİORMAN KİMDİR

1936′da İstanbul ‘da doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı şehirde yaptı. Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdikten sonra bir süre İst. Ün. Hukuk Fakültesi’nde okudu. Daha sonra Edebiyat Fakültesi’ne geçerek, bu fakültenin Tarih bölümünden mezun oldu.

Genç yaşta girdiği hayatında gazeteciliğin çeşitli dallarında çalıştı. Teknik sekterlik, yazı işleri müdürlüğü görevlerinde bulundu. Tercüman gazetesinde 1976-1985 yılları arasında köşe yazarlığı yaptı.

Türk Dünyası (1955) , Milli Işık (1967-1971), Gurbette Bayrak (1985-1987), Orkun (1998-…..) dergilerini yayınladı ve yönetti. Milli Yol (1962) ve Boğaziçi dergilerinin (1982-1987) yayımına katkıda bulundu. Boğaziçi Yayınları’nın kurucuları arasında yer aldı ve 1972-1987 yılları arasında genel müdürü oldu.

Bayrak Basım/Yayım/Tanıtım müessesesini kurdu (1986). Bu kuruluşta eğitim ve kültür kitapları yayınladı. Türkiye Komünizmle Mücadele Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı (1956) ve dernek lağv edilene kadar genel sekreterliği yaptı, Türkçüler Derneği’nin kuruluşuna katıldı (1962).

Türk Kültür Ocağı’nın kurucularından olup genel sekreterliğini yürüttü (1966) . 1.,2.,3. ve 4. Türkiye Milliyetçiler Büyük Kurultaylarının tertip komitelerinde görev aldı (1967-1987).

Türk Edebiyatı Vakfı kurucularındandır(1978). Yine kurucuları arasında yer aldığı Aydınlar Ocağı’nın genel müdürlüğünü (1970-1975) , genel sekreterliğini ( 1979-1982) , yönetim kurulu üyeliğini, çeşitli dönemlerde İlim ve İstişare Kurulu üyeliğini yaptı.

Bir grup tanınmış Türkçü ile birlikte Orkun Vakfı’nı kurdu ve ilk başkanlığını üstlendi(2000).

İLESAM ‘ın kurucularından olup(1986) ilk Teknik ve Bilim Kurulu üyesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(1967) ve Yüksek Basın Divanı üyesidir.

Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli illerde çok sayıda konferans vermiş ve komisyon çalışmalarına katılmış, çeşitli ilmi ve mesleki kongrelere raporlar ve tebliğler sunmuştur.

Onlarca kitap ve yüzlerce makaleye imza atmıştır.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.