ARAP CAMİİ

  ARAP CAMİİ    Peyami Soykan İstanbul’un Perşembe Pazarı adı ile anılan yer, sağlı sollu hırdavat dükkânları... 

TELEFONUN DİĞER UCUNDAKİ HAYAT

  Telefonun Diğer Ucundaki Hayat Hüseyin Saka Hayatımda her şey bir telefonla değişti. Acı acı çalan telefonun... 

İLHAN BARDAKÇI VE ESERLERINE DÂIR…

  İLHAN BARDAKÇI VE ESERLERINE DÂIR… Mehmet Nuri Yardım Türkiye’de tarihi sevdiren isimler vardır. Onlar... 

BABIÂLİ SOHBETLERİNDE “MÜFREDAT DIŞI EDEBİYAT”

  ALİ HAKKOYMAZ’LA MÜFREDAT DIŞI EDEBİYAT‏ Ahmed Öztürk (sanatalemi.net) ESKADER (Edebiyat Sanat ve Kültür... 

SEFERTASI

    SEFERTASI  Peyami Soykan Sefertası adlı kitabın yazarı Mehmet Nuri YARDIM Bey, gazeteci, araştırmacı... 

YILIN NİHAİ SOHBETİ MEHMET NURİ YARDIM’DAN

Kategori : Genel - Etiketler :, - Tarih : 13 Ağustos 2012

 

YILIN NİHAİ SOHBETİ MEHMET NURİ YARDIM’DAN: “EDEBİYATIMIZDA RAMAZAN VE KADİR GECESİ”‏

Elif Sönmezışık

Vakıf Fuarcılık ve 31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı

Basın Danışmanı

 

ESKADER Başkanı, edebiyatçı, araştırmacı ve yazar Mehmet Nuri Yardım, 26 ayrı yazarı konuk eden Beyazıt Ramazan Sohbetlerini, “Edebiyatımızda Ramazan ve Kadir Gecesi” başlıklı konuşmasıyla nihayetlendiriyor.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından organize edilen ve İBB Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla düzenlenen 31. Türkiye Kitap ve Kültür FuarıEdebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin katkılarıyla Ramazan’ın birinci gününden itibaren her akşam bir yazarı kürsüsünde ağırladı. Beyazıt Meydanı’nın tarihi atmosferinde gerçekleşen Beyazıt Ramazan Sohbetleri, Ramazan boyunca ilgi odağı hâline geldi. Programın sonuncu yazarı ve aynı zamanda ESKADER Başkanlığını yürüten Mehmet Nuri Yardım, Kadir Gecesi’nde ziyaretçilerle buluşacak.

Beyazıt Sohbet Çadırı’nın 26. ve son konuğu olan edebiyat tarihçisi, araştırmacı ve yazar Mehmet Nuri Yardım, saat 18.00’den itibaren“Edebiyatımızda Ramazan ve Kadir Gecesi” başlıklı bir konuşma yapacak.

1960 tarihinde Siirt’te doğan Mehmet Nuri Yardım,  1980’de girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1985’te mezun oldu. 13 yaşında, henüz ortaokul üçüncü sınıfta iken ilk şiiri Yeni Asya gazetesinde yayımlandı. 1980’de Köprü dergisinin Menkıbe Yarışması’nda “Hasiye Nine” isimli yazısıyla birincilik ödülünü kazandı. 1979 yılında başladığı gazetecilik mesleğini Yeni Asya, Doğuş, Tercüman, Türkiye, Hürriyet, Zaman, Bizim Gazete, Haber Fatih, Orta Doğu ve Yeniçağ gazetelerinde devam ettirdi. Bu gazetelerde musahhih, röportaj yazarı, editör, servis yönetmeni ve köşeyazarı olarak çalıştı. Türkiye Çocuk dergisinin haber müdürü oldu (1994). 2001 yılında basından emekli olduktan sonra Kubbealtı Akademisi Kültür Sanat Vakfı bünyesinde çıkan Kubbealtı Akademi Mecmuası’nın Yazıişleri Müdürü olarak göreve başladı. Halen bu göreve devam ediyor.

10 Agustos 2006 tarihinde bir grup arkadaşıyla birlikte kültür sanat sitesi sanatalemi.net’i kurdu. Sanatalemi.net, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2007 yılında “elektronik yayıncılık” dalında Türkiye’nin “en başarılı sitesi” seçildi. İLESAM (İlim Edebiyat Eserleri Meslek Birliği), TYB (Türkiye Yazarlar Birliği)’nin kuruluşunda ve İstanbul şubeleri yönetiminde bulunan Mehmet Nuri Yardım, 6 Mart 2008 tarihinde bazı yazar, şair ve sanatçı dostlarıyla birlikte kurduğu Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin Genel Başkanlığı’na seçildi ve halen bu görevi sürdürüyor. Kayıp İstasyon kitabı, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2005 yılında “biyografi” dalında “yılın yazarı” ödülünü aldı. Yazı, araştırma, inceleme ve röportajlarını Kubbealtı Akademi Mecmuası, Türk Edebiyatı, Yedi İklim, Hece, Defne, Tarih ve Düşünce, Bizim Külliye, Biyografi Analiz ve Kitaphaber’in de aralarında olduğu birçok dergide yayımladı. Kültür sanatla ilgili birçok toplantıda konuşmacı ve yönetici olarak seçici kurullarda görev alan yazarın, yayımlanmış 40 kitabı bulunuyor.

FUARDAKİ İMZA PROGRAMLARI:

14 AĞUSTOS SALI

*Ahmet Taşgetiren, saat 15.00’ten itibaren Erkam Yayınları standında

*Mümtazer Türköne, 18.00 – 23.00 saatleri arasında,

  Yavuz Bahadıroğlu ve

  Mehmet Paksu, 14.00 – 23.00 saatleri arasında, Nesil Yayınları standında,

*Kadir Mısırlıoğlu, gün boyunca Sebil Yayınları standında, kitaplarını imzalayıp okurları ile sohbet edecekler.

31. Kitap Kültür Fuarı Beyazıt Ramazan Sohbetleri

26 ramazan  14 Ağustos Salı Kadir Gecesi       Mehmet Nuri Yardım

Her gün saat: 18.00- 19.00

 

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.