Mehmed Kırkıncı Hocaefendi Bâbıâli’de

  Mehmed Kırkıncı Hocaefendi Bâbıâli’de Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Türkiye’nin değerli ilim, fikir... 

Ergiydiren, Bursa’da Ayverdi’yi anlattı

  Ergiydiren, Bursa’da Ayverdi’yi anlattı Şenol Tombaş (Sanatalemi.net) İstanbul’da, edebiyat ve sanat sohbetleriyle... 

Eskader 5. Bâbıâli Günleri’ndeydi

  Eskader 5. Bâbıâli Günleri’ndeydi Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Her yıl büyük bir heyecanla beklenen ve... 

Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı

  Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Türk edebiyatının son on yılda keşfedilen... 

Basit biri değilim

Basit biri değilim Basit biri değilim..! Gözlerimi kanatırcasına ağladığım gecelerim var.! Ve kahkahalara sarılmış... 

MİZAHIN İZAHI GÜLDÜRÜCÜ OLDUĞU KADAR DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Kategori : Genel, Kitaplık - Etiketler :, , , , , - Tarih : 31 Temmuz 2012

 

Mizahın İzahı’nda Okunacak Nükteler Var

Edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım’ın yeni yayımlanan ve nüktelerden meydana gelen Mizahın İzahı isimli kitabı çıktı. Yüzlerce şair ve yazarın nüktelerinden oluşan Mizahın İzahı’nda güldürücü olduğu kadar düşündürücü yüzlerce metin yer alıyor. Geniş bir zaman dilimine yayılan ve pek çok şair ve yazarın zarif şakalarını bir araya getiren Mizahın İzahı’nda, gülmece kültürümüzün daha fazla gelişmesi, yaygınlaşması ve toplumda hoşgörünün daha fazla hâkim olması amaçlanıyor.

Mizahın İzahı, giderek gerginleştirilmek istenen toplum hayatımızda huzur ve sükûnun ağırlıklı olarak yer alması hedefleniyor. Son 10 yılın kültür hayatından ve sanat çalışmalarından derin izler ve hâtıralar taşıyan kitapta, 350 fikir ve sanat adamının unutulmayacak şakaları ve hâfızalarda yer edecek nükteli sözleri dikkat çekiyor.

Dost meclislerinde her zaman paylaşılabilecek bu nükteler ve hâtıralar, bilhassa Ramazan gecelerinde keyifli zamanlar yaşayabilmek için bir el kitabı özelliği taşıyor. Daha önce Edebiyatımızın Güleryüzü ve Tarihimizin Güleryüzü çalışmaları yayımlanan Yardım’ın Mizahın İzahı kitabı, neşeli bir dünyaya yolculuk yapmak isteyenler için tavsiye edilebilir nitelikte.

Mizahın İzahı’nda nükteleri bulunan şair ve yazarlar arasında Abdülhak Hâmit Tarhan, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Haşim, Ahmet Midhat Efendi, Ahmet Kabaklı, Ahmet Rasim, Âsaf Halet Çelebi, Behçet Necatigil, Cahit Zarifoğlu, Cemal Nadir Güler, Cinuçen Tanrıkorur, Dilâver Cebeci, Ercüment Ekrem Talu, Fethi Gemuhluoğlu, Halil Lüfü Dördüncü, İbnülemin Mahmut Kemal, Mehmet Emin Alpkan, Namık Kemal, Necip Fazıl Kısakürek, Nihad Sâmi Banarlı, Oktay Rıfat, Osman Yüksel Serdengeçti, Refi Cevat Ulunay, Süheyl Ünver, Tahir Kutsi Makal ve Yahya Kemal Beyatlı da var. Kitapta ayrıca günümüz seçkin edebiyatçılarından zarif şakalar da bulunuyor.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.