BESTAMİ YAZGAN’DAN ŞİİR SOHBETİ

  BESTAMİ YAZGAN’DAN ŞİİR SOHBETİ Şair ve yazar Bestami Yazgan, “Gönül Burcundan Şiir Sohbeti”yle hadisleri... 

SEFERTASI

Mehmet Nuri Yardım’ın üç yıl önce yayımlandığında ilgi gören hikâyelerden meydana gelen kitabı Sefertası’nın... 

KIRBANIN BOŞU, DOLUSU…

  Elif Sönmezışık   KIRBANIN BOŞU, DOLUSU… Kırbadaki su bitince başladı bütün serüven. Süt kesildi. Sonun... 

KADINLARIN İNŞA ETTİĞİ İSTANBUL

Kültür tarihçisi ve yazar Can Alpgüvenç, kadın sultanların vakıflar konusunda padişahlardan daha duyarlı olduklarına... 

EROL MERMER’İN SOHBETİ‏

Fatih Ertaş (Sanatalemi.net) “Sinemada ümitliyiz” Edebiyat Sanat Kültür Araştırmaları Derneği ( ESKADER)’in... 

EROL MERMER’İN SOHBETİ‏

Kategori : Genel - Etiketler : - Tarih : 21 Temmuz 2012

Fatih Ertaş (Sanatalemi.net)

“Sinemada ümitliyiz”

Edebiyat Sanat Kültür Araştırmaları Derneği ( ESKADER)’in Perşembe akşamları Timaş Kitapkahve’de düzenlediği Babıali Sohbetleri dün sezon finalini yaptı. Araştırmacı-yazar Mahmut Çetin’in yönettiği programın bu haftaki konuğu Erol Mermer din ile sinemayı harmanlayarak bu konudaki görüşlerini paylaştı. Toplantıya Mahmut Çetin’in ve Erol Mermer’in yanı sıra ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, akademisyenler, yazarlar ve sanatseverler de katıldı.

Erol Mermer, dinin ebedî olduğunu sinemanın ise fani olduğunu vurgulayarak din ile sinemanın bu noktada kesin ayrıştığı fikrini savundu. Toplantının bir bölümü soru-cevap şeklinde geçerken konuklar sorularını Erol Mermer’e yöneltti. Yeşilçam Sineması’nda dini tema ve Cumhuriyet dönemi filmlerdeki dinî tema nasıl işlendi soruları Erol Mermer’e yönlendirildi. Mermer, sinemada din adamına bakışın da genelde olumsuz olduğu yönündeki kanaati paylaştığını söyledi. Bir çok kültür sanat adamının görüşleriyle katıldığı programda sinemanın o gün bulunduğu siyasi ortama göre şekillendiği kanısına varıldı. Toplantıda İran Sineması’nın neden başarılı olduğu, dinî temayı işlerken İslâm’ı nasıl okunulabilir kıldığı da tartışıldı.

Türkiye’de sinemanın geleceği konusunda karşılıklı anlayış çerçevesinde tartışmaların da yaşandığı programda gelecek konusunda ümitli olunduğu ve yeni yetişen öğrencilerin Türk Sinemasına büyük katkı sağlayacağına herkesin inancı var olduğu gözlendi.

Program İbrahim Güleç’in okuduğu ilahi ve Ahmet Yüter’in duasıyla son buldu. Erol Mermer ve sanatsever dostları daha sonra birlikte hâtıra fotoğrafları çektirdiler. Sonuna kadar ilgiyle takip edilen toplantıya Üstün İnanç, Erol Ülgen, Bestami Yazgan, Şerif Aydemir, İbrahim Kalkan, Harun Yöndem de iştirak ettiler.

 

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.