İSTANBUL YAZILIR ÖZLEM OKUNUR

  Kübra Taşkıran İstanbul Yazılır Özlem Okunur Sıcaktan uyuyamayan gece yolcularının Temmuz ayı mağduruyum.... 

MEHMET NURİ YARDIM, BEYAZIT KİTAP FUARI’NDA..

    Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Mehmet Nuri Yardım 29 Temmuz Pazar günü Beyazıt Kitap Fuarı’nda olacak... 

BÜTÜN YOLLAR İSTANBUL’A…

  Elif Sönmezışık   Sefahat ile sefaleti yan yana, kirli elleri ve temiz yüzüyle… Soğuğu sıcağıyla,... 

ALİ HAKKOYMAZ; “HİÇBİR HAYAT BİRBİRİNE BENZEMEZ”

“HİÇBİR HAYAT BİRBİRİNE BENZEMEZ” Şair ve yazar Ali Hakkoymaz, zihinleriyle yaşama sevdasının arasını dünya... 

YAVUZ BAHADIROĞLU İLE “OSMANLI’DA RAMAZAN”

Tarihî romanları ilgiyle takip edilen ve bu alanda birçok eser veren Yavuz Bahadıroğlu, Beyazıt Sohbetlerinde Osmanlı’daki... 

RAMAZAN’DA KÜLTÜRÜN NABZI BEYAZIT’TA ATIYOR

Kategori : Gündem - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , - Tarih : 15 Temmuz 2012

 

Elif Sönmezışık

Ramazan’da Kültürün Nabzı Beyazıt’ta Atıyor

31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Ramazan’a dair geleneksel fuarcılık kimliği ve 7’den 77’ye bütün ziyaretçileri ile bir kez daha Beyazıt’ı hareketlendiriyor.

Türkiye Diyanet Vakfı ve İBB Kültür A.Ş.’nin birlikte organize ettiği Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, bu yıl da İstanbul Beyazıt Meydanı’nda. 31. kez okurları kitapla buluşturacak olan fuar için altyapı ve kurulum çalışmaları bütün hızıyla sürüyor.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın Ramazan’ı kitapla kitabı da okurla bütünleştiren fuar geleneği, son birkaç yıldır İstanbul Beyazıt Meydanı’nda kültür bayramı havası yaşatıyor. Fuara ilgilisi her geçen yıl artan yayıncı dünyasını kitapseverlerle bir araya getirmeyi amaçlayan Vakıf Fuarcılık, geçen yıl Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ile başlattığı Beyazıt Ramazan Sohbetleri’ni de Ramazan ayı boyunca ziyaretçilerle buluşturacak.

BEYAZIT’TA FUAR BEREKETİ

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1983 yılında Ankara’da başlatılan fuar, 1984 yılından itibaren İstanbul Sultanahmet Camii avlusunda, son iki yıldır da Beyazıt Meydanı’nda kuruluyor. Her yıl Ramazan ayında binlerce okurla, kitapla ve yazarlarla dolup taşan fuar alanı, geçen yıl kültür etkinlikleri kapsamında 22 programa imza atan ve bu yıl 26 programdan oluşan Beyazıt Ramazan Sohbetleri’ne ev sahipliği yapacak.

29 yıldır İstanbul Sultan Ahmet Camii avlusunda gerçekleştirilen fuar, bundan iki yıl önce 2010 Kültür Başkenti Proje Yürütme Kurulu kararı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla Beyazıt Meydanı’na taşınmıştı. Bu yıl 31’incisi düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. işbirliği ile Beyazıt Meydanı’nda ziyaretçilerini bekliyor.

Edebiyat, tarih, kültür, medeniyet, felsefe ve din alanında binlerce kitapla geniş bir okuyucu kitlesine ulaşacak olan fuarda, T.C. Kültür Bakanlığı, T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı, İBB Kültür A.Ş., IRICICA, M.Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı ve İSAM Yayınları da sergilenecek.
Diğer taraftan Ankara Kocatepe Camii’nde düzenlenecek olan fuar alanında fotoğraf sergileri ve diğer fuar etkinlikleri gerçekleştirilecek.

MEYDANLARA TAŞINAN KÜLTÜR HAREKETİ

Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, zengin yayıncı katılımı, yazarları okuyucusu ile buluşturan imza günleri ve Beyazıt Ramazan Sohbetleri ile Ramazan boyunca kitap ve kültür akışına önemli katkılar sağlıyor. Aynı zamanda fuar, camii avlularını, alanları ve meydanları bir kültür merkezine dönüştürme amacını sürdürmekte. Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul Şube Başkanı ve 11 yıldan bu yana fuarın Genel Koordinatörlüğünü yapan Osman Sarıköse, fuarın mahiyeti hakkında şunları söyledi:

“Bütün bir yıl boyunca kitap listelerini hazırlayarak fuarın başlamasını sabırsızlıkla bekleyen, hatta bunun için yakın şehirlerden kalkıp gelen ziyaretçilerimiz var. Türkiye Diyanet Vakfı, bu ihtiyacı karşılamak ve her geçen yıl daha iyi bir hizmet verebilmek için Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı aracılığı ile bütün imkânlarını seferber ediyor. Yayıncılarımız da her geçen yıl daha fazla ilgi gösteriyor. Fuarın kültür etkinliklerine dair geçen yıl ESKADER işbirliği ile başlattığımız Beyazıt Ramazan Sohbetleri, son derece yoğun bir ilgiyle karşılandı. Biz de bu sohbetleri fuarın vazgeçilmez bir parçası haline getirerek yine ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım’ın danışmanlığında 26 sohbetten oluşan bir program sunacağız.”

26 FARKLI İSİMLE 26 AYRI PROGRAM

Türkiye Diyanet Vakfı’nın, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) işbirliği ile geçen yıl başlattığı ve kültür etkinlikleri kapsamında yer alan Beyazıt Ramazan Sohbetleri, gördüğü yoğun ilgi üzerine fuarın değişmez bir geleneği haline getirildi.

31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nda 26 programla dinleyicilerini bekleyen sohbetler, bu yıl da Beyazıt Camii yanına kurulacak çadırda gerçekleştirilecek. Her gün saat 18.00 ile 19.00 arası, kültür, edebiyat ve sanat dünyamızdan seçkin isimlerin kendi ihtisas alanlarına dair ve Ramazan konulu söyleşiler gerçekleştireceği program takvimi ise şöyle:

31. Kitap Kültür Fuarı Beyazıt Ramazan Sohbetleri:

1 Ramazan 20 Temmuz Cuma Can Alpgüvenç
2 Ramazan 21 Temmuz cumartesi Dursun Gürlek
3 Ramazan 22 Temmuz Pazar Bestami Yazgan
4 Ramazan 23 Temmuz pazartesi Üstün İnanç
5 Ramazan 24 Temmuz Salı Nevzat Bayhan
6 Ramazan 25 Temmuz Çarşamba Prof. Dr. Nazif Gürdoğan
7 Ramazan 26 Temmuz Perşembe Mehmet Cemal Çiftçigüzeli
8 Ramazan 27 Temmuz Cuma Ali Hakkoymaz
9 Ramazan 28 Temmuz Cumartesi Beşir Ayvazoğlu
10 Ramazan 29 Temmuz Pazar Yavuz Bahadıroğlu
11 Ramazan 30 Temmuz pazartesi Ümit Şimşek
12 Ramazan 31 Temmuz Salı Yusuf Dursun
13 Ramazan 1 Ağustos Çarşamba Yıldız Ramazanoğlu
14 Ramazan 2 Ağustos Perşembe Mustafa Armağan
15 Ramazan 3 Ağustos Sadık Yalsızuçanlar
16 ramazan 4 Ağustos Cumartesi Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu
17 Ramazan 5 Ağustos Pazar İsmail Bilgin
18 Ramazan 6 Ağustos Pazartesi Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar
19 Ramazan 7 Ağustos Salı Recep Arslan
20 Ramazan 8 Ağustos Çarşamba Ali Erkan Kavaklı
21 Ramazan 9 Ağustos Perşembe Dr. Mehmed Niyazi
22 Ramazan 10 Ağustos Cuma Sibel Eraslan
23 ramazan 11 Ağustos Cumartesi Prof. Dr. Ahmet Turan Alkan
24 Ramazan 12 Ağustos Pazar Vehbi Vakkasoğlu
25 Ramazan 13 Ağustos pazartesi Doç. Dr. Rahmi Yaran
26 ramazan 14 Ağustos Mehmet Nuri Yardım

Her gün saat: 18.00- 19.00

TÜRKİYE DİYANET VAKFI ADINA İKİ ÖNEMLİ AÇILIŞ

19 Temmuz Perşembe günü, Türkiye Diyanet Vakfı, 31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı ve Çapa Fatih Yayınevi açılışı için iki ayrı tören düzenliyor. Saat 10.00’da Çapa Fatih Yayınevi’nin açılışının ardından 11.00 itibariyle 31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılış töreni gerçekleştirilecek. Törenlere, Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, çeşitli sivil toplum örgütü yöneticileri ve kültür ve sanat dünyasından önemli isimlerinin katılması bekleniyor.

İletişim:
Elif Sönmezışık
Vakıf Fuarcılık ve 30. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı
Basın Danışmanı

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.

Yazarlar

Yazarlar Bileşeni tarafından sağlanmaktadır