Mehmed Kırkıncı Hocaefendi Bâbıâli’de

  Mehmed Kırkıncı Hocaefendi Bâbıâli’de Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Türkiye’nin değerli ilim, fikir... 

Ergiydiren, Bursa’da Ayverdi’yi anlattı

  Ergiydiren, Bursa’da Ayverdi’yi anlattı Şenol Tombaş (Sanatalemi.net) İstanbul’da, edebiyat ve sanat sohbetleriyle... 

Eskader 5. Bâbıâli Günleri’ndeydi

  Eskader 5. Bâbıâli Günleri’ndeydi Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Her yıl büyük bir heyecanla beklenen ve... 

Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı

  Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Türk edebiyatının son on yılda keşfedilen... 

Basit biri değilim

Basit biri değilim Basit biri değilim..! Gözlerimi kanatırcasına ağladığım gecelerim var.! Ve kahkahalara sarılmış... 

PROF. DR. SUPHİ SAATÇİ CAMİLERİMİZİ ANLATACAK.

Kategori : Genel, Kültür – Sanat - Etiketler : - Tarih : 11 Temmuz 2012

 

Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net)

Prof. Dr. Suphi Saatçi Camilerimizi anlatacak

Taksim Camii, Çamlıca Camii derken camiler konusu, çeşitli tartışmalarla gündemde kalmaya devam ediyor. Bu arada Cağaloğlu’nda düzenlenen bir toplantıda “Mimarî Mirasımız ve Camilerimiz” ele alınacak. ESKADER’in düzenlediği toplantı, Timaş Kitapkahve’de, 12 Temmuz 2012 Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin “Bâbıâli Sohbetleri”nde bu hafta “camilerimiz” konusu işleniyor. Konuyu bu alanda değerli eserleri bulunan Prof. Dr. Suphi Saatçi anlatacak. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Saatçi, genel olarak mimarî mirasımız çerçevesinde camilerimizin dünü ve bugünü ile mimari tarihimizdeki yeri hakkındaki düşüncelerini dinleyicilerle paylaşacak. Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde inşa edilen camileri genel olarak değerlendirecek olan Prof. Dr. Suphi Saatçi, mükemmel mabetlerin yanı sıra mimari bakımdan kusurlu olan camilere de temas edecek ve son günlerdeki tartışmalara da dikkat çekecek. Prof. Saatçi, sohbet toplantısının ardından dinleyicilerin konuyla ilgili sorularına cevap verecek.

Herkese açık olan toplantı, Cağaloğlu, Alayköşkü Caddesi, no: 5 adresinde gerçekleşecek. Toplantı hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 0 (212) 5112323-5112324 numaralı telefonları aramaları veya www.sanatalemi.net ve www.medeniyetimiz.com sitelerini ziyaret etmeleri gerekiyor.

SANAT TARİHİNE ADANMIŞ ÖMÜR
Yüksek mimar Prof. Dr. Suphi Saatçi 1946 yılında Kerkük’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kerkük’te tamamladı. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (bugünkü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)’nin Yüksek Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Bir süre tarihi çevre koruma ve restorasyon alanında serbest çalıştı. Bu arada çeşitli kurum ve kuruluşlarda tarihi çevre koruma uzmanı olarak danışmanlık yaptı.

Kerkük Kenti ve Ev Mimarisi konulu doktora tezini 1992 yılında (İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı’nda) tamamladı.1994 yılında doçent oldu. 2002 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Programı’nda Profesörlüğe atandı. 1 Şubat 2011 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Rektör Yardımcılığına atandı. Halen aynı görevi yürütmektedir. Evli ve bir kız çocuğu babası olan Saatçi’nin, ulusal ve uluslararası bilgi şöleni (sempozyum) ve toplantılarda sunulmuş bildirileri ve yayımlanmış bir çok makale, inceleme ve araştırma yazıları vardır.

Mimar Sinan ve Osmanlı mimarlığının klasik çağı hakkında da araştırmaları bulunan Prof. Dr. Suphi Saatçi’nin yayımlanmış bazı eserlerinin isimleri şöyledir: Mimar Sinan (İstanbul, 1987), Mimar Sinan’ın Yapılarındaki Kitabeler (İstanbul, 1988), Mimar Sinan ve Tezkiretü’l-Bünyan (İstanbul, 1989), Kerkük Evleri (İstanbul, 2003), Bir Osmanlı Mucizesi Mimar Sinan (İstanbul, 2005), Kent Dokusu ve Geleneksel Evleriyle Kerkük (İstanbul, 2007), Osmaneli ve Geleneksel Evleri (İstanbul, 2009)

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.