MİS GİBİ BEYAZIT

Bugün mübarek ayının ikinci günü, içimde bir huzur var ki anlatamam. Havada çok güzel yarabbim, bu mübarek günü... 

EFENDİMİZİ ŞİİR İLE SELAMLAMAK

Seslendirdiği şiirlerle dinleyicilere güzel bir Ramazan akşamı yaşatan şair ve yazar Bestami Yazgan, “Bir şair... 

AHMET DAVUTOĞLU FUARI GEZDİ

Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’ndaki stantları büyük bir ilgiyle tek... 

ÜSTÜN İNANÇ İLE “ESKİ RAMAZANLAR”

ÜSTÜN İNANÇ İLE “ESKİ RAMAZANLAR” Yazar, yönetmen ve tiyatro oyuncusu Üstün İnanç, artık yaşanmayan İstanbul’un... 

DURSUN GÜRLEK’LE TARİHÎ YARIMADA EFSANESİ

Kültür tarihçisi ve yazar Dursun Gürlek, sohbetiyle dinleyicileri tarihî yarımadada gezintiye çıkarırken “Kimseyi... 

Yazın,Yazın Kışın, Okuyun!

Kategori : Genel - Etiketler : - Tarih : 22 Haziran 2012

Kalemlerinin Uçları Açıldı 

Birlik Vakfı’nda açılan Yazı ve Editörlük Kursu’na devam eden 23 öğrenciye başarı belgeleri törenle verildi. Öğrenciler, “Artık daha disiplinli bir şekilde yazılarımızı kaleme alıyoruz.” dediler.

Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net)
Birlik Vakfı’nda açılan Yazı ve Editörlük Kursu’na dört ay devam eden öğrenciler başarı belgelerini aldılar. Düzenlenen törenle kendilerine belge verilen 23 öğrenci, yazı çalışmalarını aksatmadan sürdüreceklerini belirterek, “Yazmayı seviyorduk, ama nasıl başlayacağımızı bilmiyorduk.

Kurs dönemi içinde yazı disiplinini öğrendik. Bir çok arkadaşımız, her türden yazı yazabilecek bir seviyeye geldi. Faydalı olduğuna inandığımız kursa, yazıya meraklı olanların katılması ve bu kursların yaygınlaştırılarak çoğaltılması gerektiğine inanıyoruz. Yazı türlerinin yanı sıra editörlük bölümünde de bazı arkadaşlarımıza iş imkânı açılıyor.

Gazetelerde, yayınevlerinde, televizyonlarda, dergilerde, radyolarda ve internet sitelerinde çalışmaya başlayan arkadaşlarımız var.” dediler. Tören sırasında kısa bir konuşma yapan kurs hocası Mehmet Nuri Yardım, “Bu derslere devam edenler, yazmayı sevenlerdir. Ama sevmek yetmiyor, sıkı bir disiplin de gerekiyor. Yazma alışkanlığını edinmek zor değil. Yeter ki, yazının ve yazmanın önemine inanılsın.” diye konuştu. Sanatalemi.net Sitesi Yazıişleri Müdürü Elif Sönmezışık da törende öğrencilere hitap etti. Sönmezışık, yazı çalışmaları esnasında dikkat edilmesi gereken hususlara işaret ederken, “İmlâ kurallarını gözeterek kaleme aldığımız yazılarımızı birkaç sefer kontrol ettikten sonra yayımlatmalıyız.” dedi.

Konuşmaların tamamlanmasından sonra Şubat-Haziran 2012 Dönemi içinde kursa devam eden 23 öğrenciye başarı belgesi verildi. Birlik Vakfı’ndaki ikinci dönem içinde belge almaya hak kazananların isim ve soyadları şöyle:

Beyza Nur Çakır, Cahide Deniz, Celaleddin Bulut, Dilan Nur Bişer, Elif Ceren Çıngı, Esma Erdal, Gamze Kaya, Hüseyin Saka, Durdu Durak, Kübra Taşkıran, Murat Kır, Mustafa Bahar, Mustafa Durhan, Ömer Yürekli, Önder Soy, Özlem Özfırat, Özdem Yavaşer, Pınar Çetinkaya, Saadet Dinç, Şenol Tombaş, Yusuf Tüfekçi, Zeynep Pelin Güvençer, Zeynep Ürper.

YENİ DÖNEM BAŞLIYOR
Öte yandan Yazı ve Editörlük Kursu’nun yaz aylarında devam edecek olan yeni dönemi başlıyor. Toplumda sanata ve edebiyata ilgi giderek artarken, yazı yazmak isteyenlerin sayısında da büyük bir artış gözleniyor.

Mehmet Nuri Yardım yönetiminde Cağaloğlu, Üsküdar ve Çemberlitaş’ta üç yıldan beri gerçekleşen “Yazı ve Editörlük Kursu”, önümüzdeki yaz aylarında da Birlik Vakfı’nda devam edecek. Kayıtların devam ettiği kurs, 14 Ekim 2012 tarihinde sona erecek.

Yazı ve Editörlük Kursu, pazar günleri, 13.30-15.30 saatleri arasında gerçekleşiyor. İlgilenenler, vakfın Çemberlitaş’taki merkezine (Yeniçeriler Caddesi, No: 13) müracaat ederek veya 0 (212) 5164127-28 numaralı telefonları arayarak kayıt yaptırabiliyor. Kursla ilgili olarak www.birlikvakfi.org.tr sitesini ziyaret ederek veya [email protected] ile [email protected] adreslerine yazarak da bilgi almak mümkün. Kursa devam edenlere dönem sonunda sertifika veriliyor.

HANGİ DERSLER İŞLENİYOR?
Yazı ve Editörlük Kursu’nda, “Röportaj”, “Haber”, “Makale”, “Hikâye”, “Deneme”, “Roman”, “Araştırma”, “İnceleme”, “Şiir” ve “Hâtıra”nın yanı sıra pek çok edebiyat türü ayrı ayrı ele alınıyor. Edebî metinlerin tahlil edildiği kurs sırasında kitap, dergi, yayınevi ve internet sitesi editörlüğü de geniş şekilde işleniyor.

Öğrencilerin yazı çalışmaları derslerde değerlendirilirken başarılı bulunanlar dergi ve sitelerde yayımlanıyor. Kursla ilgili bilgi veren kurs hocası Mehmet Nuri Yardım, derslerin büyük bir ilgi gördüğünü belirterek, “İstanbul’da yaz aylarında çok az kurs açılıyor. Talep üzerine Yazı ve Editörlük Kursu’nda yeni bir dönem başlatıyoruz.” dedi. Yardım, kursta işlenen konular hakkında şu bilgileri verdi:

“Kursta edebiyatın ve gazeteciliğin yaklaşık 20 türünde dersler veriyoruz. Ayrıca ‘yayınevi editörlüğü’, ‘gazete editörlüğü’, ‘dergi editörlüğü’ ve ‘internet sitesi editörlüğü’ üzerinde önemle duruyoruz. Yeni dönemde bilgileri görüntülerle destekleyeceğiz.

Yazar Okulu olma gibi bir iddiamız yok, ama kursa devam edenlerin düzenli biçimde yazma alışkanlığı edindiklerini söyleyebilirim. Meslek olarak yazı hayatını seçecek olanlara, gazete, yayınevi, dergi ve internet sitelerinde çalışmak isteyenlere yardımcı oluyoruz. Geçen dönem kursa devam edenlerin büyük bir kısmı, yazı yazmaya, röportaj yapmaya ve farklı kurumlarda çalışmaya başladı.

Öğrenciler arasında kitaplarını yayımlayanlar da var. Sonuçtan memnunuz. Yaz döneminin de iyi geçeceği ümidini taşıyorum.”

Gazeteci yazar ve edebiyat araştırıcısı Mehmet Nuri Yardım, üç yıldan beri “Yazı ve Editörlük Kursu”nu veriyor.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.