MİS GİBİ BEYAZIT

Bugün mübarek ayının ikinci günü, içimde bir huzur var ki anlatamam. Havada çok güzel yarabbim, bu mübarek günü... 

EFENDİMİZİ ŞİİR İLE SELAMLAMAK

Seslendirdiği şiirlerle dinleyicilere güzel bir Ramazan akşamı yaşatan şair ve yazar Bestami Yazgan, “Bir şair... 

AHMET DAVUTOĞLU FUARI GEZDİ

Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’ndaki stantları büyük bir ilgiyle tek... 

ÜSTÜN İNANÇ İLE “ESKİ RAMAZANLAR”

ÜSTÜN İNANÇ İLE “ESKİ RAMAZANLAR” Yazar, yönetmen ve tiyatro oyuncusu Üstün İnanç, artık yaşanmayan İstanbul’un... 

DURSUN GÜRLEK’LE TARİHÎ YARIMADA EFSANESİ

Kültür tarihçisi ve yazar Dursun Gürlek, sohbetiyle dinleyicileri tarihî yarımadada gezintiye çıkarırken “Kimseyi... 

Abdurrahim Karakoç’u Üç Kuruluş Anıyor

Kategori : Genel - Etiketler :, , , , , , , , , - Tarih : 19 Haziran 2012

 

Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net)

Türk şiirinin unutulmayan simâlarından Abdurrahim Karakoç’u vefatından hemen sonra üç kuruluş birden anıyor. Türkocağı, ESKADER ve İLESAM’ın birlikte düzenledikleri anma programında, Abdurrahim Karakoç’un hayatı, şiirleri ve sanatı ele alınacak.

22 Haziran Cuma günü Türkocağı İstanbul Şubesi’nin konferans salonunda saat 18.00’de başlayacak olan programda, konuşmacı olarak şairimizin ağabeyi şair Bahattin Karakoç, değerli şair ve yazarlarımızdan Yavuz Bülent Bâkiler ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve Kültürel İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen birer konuşma yapacaklar.

Türkocağı İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram’ın yöneteceği toplantıda daha sonra edebiyat dünyamızdan Ali Hakkoymaz, Aydil Erol, Bestami Yazgan, Ekrem Kaftan, Faruk Gökbulut, Mehmet Nuri Yardım, Nurettin Durman, Özcan Ünlü, Sadettin Kaplan, Yusuf Bilge ve Yusuf Dursun, Abdurrahim Karakoç’la ilgili duygu ve düşüncelerini dinleyicilerle paylaşacak, hâtıralarını anlatıp şiirlerini seslendirecekler. Bir çok Karakoç hayranının iştirak edeceği programa katılım serbest.

ŞİİRE ADANMIŞ BİR HAYAT

Şair yetiştiren bir şehrin ve ailenin çocuğu olan Abdurrahim Karakoç, 1932 yılında Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine bağlı Ekinözü köyünde doğdu. Henüz çocukluk çağından itibaren şiire ilgi duymaya başladı. Elbistan Belediyesi’nde 1958-1985 yılları arasında muhasebeci olarak çalışan ve günümüz şık tarzı şiirinin büyük ustalar ından olan Karakoç’un ilk şiirleri Elbistan’da çıkan Engizek gazetesinde yayınlandı. Temiz Türkçe ve hece vezniyle aşk, gurbet ve sosyal temalı şiirler kaleme alan Karakoç, ironik yazılarıyla geniş kitlelere hitap etti. Abdurrahim Karakoç, evli ve 3 çocuk babasıydı.

MİHRİBAN UNUTULMUYOR

Yazdığı şiirilerden bazıları bestelenerek birçok sanatçı tarafından seslendirilen Karakoç’un bestelenen eserlerinden “Mihriban”, unutulmaz türküler arasında yerini aldı. “Yasaklı Rüyalar”, “Gerdanlık-I-II-III”, “Parmak İzi” adlı kitapları bulunan ünlü şairin “Çobandan Mektuplar” adlı denemesi de basıldı. Merhum şair ve yazarımız Abdurrahim Karakoç’un eserleri şunlar: Şiirleri: Hasan’a Mektuplar (1965), Hasan’a Mektuplar ve Haberler Bülteni (1967), El Kulakta (1969), Bütün Şiirleri (1973), Vur Emri (1975), Kan Yazısı (1978), Şiirler (1981), Suları Islatamadım (1988), Dosta Doğru (1988), Gökçekimi (1991) Yazıları: Düşünce Yazıları (1990), Beşinci Mevsim (1990)

 

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.