Abdurrahim Karakoç’un adı parkta yaşatılacak

  Abdurrahim Karakoç’un adı parkta yaşatılacak Türk edebiyatının ünlü şair ve yazarı Abdurrahim Karakoç’un... 

Beyaz

  Beyaz Nurcan Demirtürk  (Eskader.Net) En narin tebessümünü gönder ıstırap dolu gecelerime. Eriyen ruhumun... 

2. Sanatalemi.Net Yarışması Sonuçlandı

  2. Sanatalemi.Net Yarışması Sonuçlandı Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları... 

İhsan Kurt: “Pskolojik Yaklaşımlarda Kültür Vazgeçilmezdir.”

  İhsan Kurt: “Pskolojik Yaklaşımlarda Kültür Vazgeçilmezdir.” Elif Sönmezışık (Sanatalemi.net) Bu haftaki... 

Osmanlılar Geliyor

  Kitap Adı: Osmanlılar Geliyor Yazar Adı: İsmail Bilgin Sayfa Sayısı: 384 Fiyatı: 15 tl İlk Baskı Tarihi:... 

Türkiye’nin Etkili Fikir Adamlarından Rasim Cinisli, 50 Yıllık Hatıralarını Anlatacak…

Kategori : Genel - Etiketler :, , , , , , , , , , - Tarih : 18 Haziran 2012


Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net)

Türkiye’nin etkili fikir adamlarından Rasim Cinisli, Cağaloğlu’nda son 50 yılda unutamadığı hâtıralarını dinleyicilerle paylaşacak. ESKADER’in düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri” çerçevesindeki program, 21 Haziran Perşembe günü Timaş Kitapkahve’de saat 18.00’de başlayacak.

Bir çok ilim, kültür, fikir ve sanat kuruluşunda emeği olan, MTTB Genel Başkanlığı yapan, Aydınlar Ocağı, Türk Edebiyatı Vakfı ve Demokratik Parti kurucuları arasında bulunan Cinisli, yakından tanıdığı ilim, sanat ve siyaset adamları hakkındaki hâtıralarını anlatırken dönem içinde yaşanmış hâdiseleri de dile getirecek.

Cinisli, daha sonra dinleyicilerin sorularına cevap verecek. Bir bakıma Türkiye’nin son yarım yüzyılının panoramasını çizecek olan Rasim Cinisli’nin sohbetine katılmak serbest.

BİR ÇOK OLAYIN YAKIN TANIĞI

Saygın kişiliğiyle tanınan ve sevilen fikir adamı Rasim Cinisli, 1939 yılında Erzurum’un Aşkale kazasına bağlı Cinis Köyü’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum’da yaptı. 1958-1959 ders yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitimine başladı. 27 Mayıs 1960 darbesi öncesi ve sonrası öğrenci olaylarının tanığı oldu.

Öğrenci dernek ve mücadelelerinin yanı sıra Erzurum Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin yönetim kurulunda hizmet etti. 18 Mart 1965’te Bursa’da yapılan Milli Türk Talebe Birliği kongresinde genel başkan seçildi. MTTB Genel Başkanlığı görevi Kasım 1966 tarihine kadar devam etti. 1967-68 yılları arasında askerlik görevini tamamladı.

1969 genel seçimlerinde Adalet Partisi listesinden Erzurum Milletvekili seçildi. 1971’de kurulan Demokratik Parti’nin kurucuları arasında bulundu ve DP Genel İdari Kurul üyeliği yaptı. 1973 genel seçimlerinde Demokratik Parti’den yine Erzurum Milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı.

1976 yılında Süheyla Saruhan ile evlendi. İstanbul’a yerleşti. Siyasi çalışmalarına bir süre ara verdi. 1980 öncesi Adalet Partisi İl İdare Kurulu üyeliğine seçildi. 1994’te Doğru Yol Partisi İstanbul İl Başkanlığı yaptı. Öğrencilik yıllarında başlayan sivil toplum örgütlerindeki çalışmaları, bugüne kadar kesintisiz devam etmektedir.

1960’lı yıllarda Milliyetçiler Derneği üyesi, yine aynı yıllarda Aydınlar Kulübü (Şimdiki Aydınlar Ocağı) üyesi, Ötüken Yayınevi’nin kurucularından, Türk Folklor Kurumu kurucularından, Erzurumlular Vakfı üyesi, Türk Edebiyatı Vakfı üyesi, Uyuşturucu ile Mücadele Derneği kurucularından, İstanbul Avrasya Bir Vakfı kurucularından, Türkiye İçin Birlik Hareketi kurucusu, Alvarlı Efe Hazretleri Vakfı Kurucu üyesi, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı kurucu üyesi ve Türkiye Azarbaycan Dostluk Derneği üyesidir.

Rasim Cinisli iki erkek, bir kız çocuk sahibidir. Ticaretle ilgilenmektedir.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.