Mehmed Kırkıncı Hocaefendi Bâbıâli’de

  Mehmed Kırkıncı Hocaefendi Bâbıâli’de Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Türkiye’nin değerli ilim, fikir... 

Ergiydiren, Bursa’da Ayverdi’yi anlattı

  Ergiydiren, Bursa’da Ayverdi’yi anlattı Şenol Tombaş (Sanatalemi.net) İstanbul’da, edebiyat ve sanat sohbetleriyle... 

Eskader 5. Bâbıâli Günleri’ndeydi

  Eskader 5. Bâbıâli Günleri’ndeydi Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Her yıl büyük bir heyecanla beklenen ve... 

Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı

  Safiye Erol Mezarı Başında Anıldı Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net) Türk edebiyatının son on yılda keşfedilen... 

Basit biri değilim

Basit biri değilim Basit biri değilim..! Gözlerimi kanatırcasına ağladığım gecelerim var.! Ve kahkahalara sarılmış... 

“VAKIF ADAM,AHMET ŞİŞMAN” ESKADER GÜNLERİNDE ANILIYOR.

Kategori : Genel - Etiketler : - Tarih : 20 Temmuz 2011

Ahmet Şişman için ilk toplantı

Yiğit Özdemir (Sanatalemi.net)

Fikir, sanat ve dâvâ adamı Ahmet Şişman, rahmet, saygı ve şükran duygularıyla anılıyor. Türkiye’de bir çok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik yapan, bazı yayınevi, gazete ve vakfın kuruluşunda bulunan merhum Ahmet Şişman için ilk toplantı, 28 Temmuz 2011 Perşembe günü Cağaloğlu’nda Timaş K itap Kahve’de yapılacak.
Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri” çerçevesinde gerçekleşecek toplantıya Ahmet Şişman’ın yakınları, dostları, dâvâ ve mesai arkadaşları katılacak. Katılımcılar, Ahmet Şişman’ın hayatını, hizmetlerini ve mücadelelerini anlatacak, hâtıralarını paylaşacaklar. Merhumun yapmak isteyip de gerçekleştirmeye fırsat bulamadığı projeler konuşulacak. Toplantıyı ESKADER Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Sarıkoç yönetecek. Ahmet Şişman, 16 Temmuz Cumartesi günü sabaha karşı Hakka yürümüş, ertesi günü de Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra kalabalık bir cemaat tarafından Edirnekapı Mezarlığı’nda toprağa verilmişti.
 BİR VAKIF ADAM
    Ömrünü insanlığa adayan, İslâmî hizmetleriyle tanınan, heyecan ve hareket adamı Ahmet Şişman, 1952 yılında Gerede’de doğdu. 1958 yılında Ankara Yahya Galip Kargı İlkokulu’nu bitirdi. 1971 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 1971-1975 yılları arasında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nü tamamladı. Düşünce Yayınları ve Düşünce dergisini 1975’te kurdu. 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Ardından İstanbul Yüksek Enstitüsü Derneği Başkanlığı yaptı. Bitirdiği fakültede 1977 yılında yüksek lisans yapan Şişman, aynı yıl İstanbul Davutpaşa Lisesi’nde Din Dersi öğretmenliği görevinde bulundu. Yurtdışı görev ve iş hayatının yanı sıra 1984’te İnsan Yayınları’nı, 1989 yılında İz Yayıncılığı kurdu. 1990 yılından sonra Yeni Şafak gazetesinin sahipliğini yaptı. 1990-2011 yıllarında Ensar Vakfı Genel Başkanlığı’na getirildi. 1994 yılında Türkiye Gönüllü Teşekküllüler Vakfı (TGTV)’nın kurucu üyeliği ve genel sekreterliğini, 1997-2000 yıllarında da Genel Başkanlığı yaptı. 2002 yılında Değerler Eğitimi Merkezini kurdu. 2005 yılında İslâm Dünyası Sivil Toplum Örgütleri Birliği (İDSB)’ni kurdu. Bir çok sivil toplum kuruluşunda yönetici ve üye olan Ahmet Şişman’ın yayımlanmış eserleri arasında, Kur’an da Zulüm Kavramı, Öfkenin Sonbaharı, Hasaneyn Heykel’den tercüme (Almanca’dan) bulunuyor. Ayrıca MTTB, Düşünce, Tohum, İzlenim ve DEM dergilerine çeşitli makaleleri yayımlandı.

İBRAHİM KALKAN SOHBETİ
    Öte yandan, şair, yazar, tiyatro ve sinema sanatçısı İbrahim Kalkan yarın (21 Temmuz Perşembe) Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin misafir konuşmacısı olacak. Sohbet toplantısı, Timaş Kitap Kahve’de, 21 Temmuz Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. İbrahim Kalkan, şiir anlayışını, yazı hayatını, çocuk edebiyatıyla ilgili çalışmalarını, çıkardığı Beste dergisini, sinema ve tiyatro dünyasını anlatacak. Kalkan, bugüne kadar rol aldığı tiyatro ve sinema eserlerinden de bahsedecek. Dostlarının da iştirak edeceği toplantıda İbrahim Kalkan’ın bazı besteleri de seslendirilecek.
    Her iki toplantıyla ilgili ayrıntılı bilgi 0 212 5112323 numaralı telefondan veya www.sanatalemi.net sitesinden öğrenilebilecek.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.