DOSTLARI BÜYÜK ALPEREN’İ ANDILAR

  DOSTLARI  BÜYÜK ALPEREN’İ ANDILAR Zeynep Didem Gezgin (sanatalemi.net) Eskader (Edebiyat Sanat ve Kültür... 

ORHAN SEYFI ORHON VE ŞIIRLERI…

ORHAN SEYFI ORHON VE ŞIIRLERI… Mehmet Nuri Yardım Bu sene Beş Hececi şairlerimizden Orhan Seyfi Orhon’un vefatının... 

YAZI VE EDİTÖRLÜK KURSUNDA USTA ÇIRAK BULUŞMASI

Yazı ve Editörlük Kursunda Usta Çırak Buluşması İstanbul Çemberlitaş’daki Birlik Vakfı’nda Mehmet Nuri Yardım... 

BAHADIROĞLU, BARLA’DA DİRİLİŞ’İ NASIL YAZDI?

Bahadıroğlu, Barla’da Diriliş’i nasıl yazdı? Hüseyin Saka’nın haberi Moral FM’de İsmail Tongar’ın... 

YENİDEN BİRİKTİRİYORUM

  YENİDEN BİRİKTİRİYORUM Mahmut Keleş İLK YAZ KENDİLİĞİNDEN GEÇTİ SENSİZ VE DARLIKLA. GÖNLÜM KURUDU KAYNAĞINDAN... 

NAZİK ERİK İÇİN SAYGI TOPLANTISI

Kategori : Genel - Etiketler : - Tarih : 09 Haziran 2011

 

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin “Bâbıâli Sohbetleri” devam ediyor. 60. toplantıda eğitim camiasının tanınan ismi Nazik Erik için bir saygı toplantısı yapılıyor.
        ESKADER, eğitim dünyamızda büyük hizmetleri bulunan ve mütefekkir yazar Sâmiha Ayverdi’nin yakınında bulunmuş olan, öğretmen yazar Nazik Erik için bir saygı toplantısı düzenliyor. “Bâbıâli Sohbetleri” çerçevesinde hazırlanan ve “Vatan sathını mektep yapan muallime” başlığıyla sunulan toplantı, 9 Haziran 2011 tarihinde Timaş Kitap Kahve’de saat 18.00’de başlayacak. Konuşmacılar: Prof. Dr. Ali Murat Daryal, Özcan Ergiydiren ve Kemal Y. Aren.
       Nazik Erik’in talebeliğini de yapmış bulunan ilim adamı Prof. Dr. Ali Murat Daryal, yüksek mimar ve yazar Özcan Ergiydiren ile edebiyatçı Kemal Y. Aren, Nazik Hoca’nın eğitim tarzını, hizmetlerini ve eserlerini anlatacaklar. Sâmiha Ayverdi’nin yakın çevresinde bulunan Nazik Erik’in maarif dünyamıza büyük katkılar sağladığını dile getirecek olan her üç konuşmacı, hâlen Isparta’da ikamet eden 92 yaşındaki Nazik Erik’in hâtıralarını dinleyicilerle paylaşacaklar. Toplantıda ayrıca, Türkçeye büyük hizmetleri de bulunan Nazik Erik Hocayı tanıyanlar, duygu ve düşüncelerini aktaracak, hâtıralarını nakledecekler.

MAARİFE ADANMIŞ ÖMÜR
Türk eğitim hayatında uzun yıllar hizmet etmiş ve bir çok yerde hocalık yapmış olan Nazik Erik, 1919’da Isparta’da doğdu. İlk ve orta tahsilini Isparta’da tamamladı. Liseyi Antalya’da okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümünü bitirdi. Çeşitli şehirlerdeki lise ve eğitim enstitülerinde edebiyat hocalığı yaptı. Isparta’da Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Türkçe okutmanı olarak anadil eğitimi dersleri verdi. Türk Edebiyatı, Kubbealtı Akademi Mecmuası gibi dergilerde makaleleri yayınlandı. Denemelerinden, intibalarından, hâtıralarından ve kültürel tahlillerden meydana gelen eserler kaleme aldı. Sâmiha Ayverdi’nin talebesi ve takipçisidir. Çok tatlı, yumuşak konuşma ve yazma üslubuna sahip, engin kültürü ve hocalığıyla çok kıymetli bir münevverdir. Nazik Erik, memleketi Isparta’da ziyaretine gelen okuyucuları ve öğrencileriyle ilmî, edebî ve kültürel sohbetler yapıyor.
Başlıca Eserleri: Şamar oğlanı, Bu problemler, Bu eğitim, Orda Bir Medeniyet Var Uzakta, Dünden Yarına, Benim Ispartam, Bu öğretim, Kalemin Ucundan, Ulu Çınarın Gölgesinde, Okullarımızda Ana Dili Öğretimi, Yeni Okuma Yazma Sistemi, Nazik Anne’den Dersler.

 

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.