ELİF SÖNMEZIŞIK

Elif Sönmezışık

1978 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini yine İstanbul’da tamamladı. 1994 yılında girdiği Selçuk Üniversitesi El Sanatları Öğretmenliği bölümünden “Teknik Öğretmen” unvanıyla 1998 yılında mezun oldu.

Mezuniyetin ardından İstanbul’a döndüğünde, 1999 yılında “İpek Halı Desen Tasarımcısı” olarak iş hayatına atıldı. 2000-2002 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında “Mesleki Eğitmenlik” yaptı.

2002 yılı sonu itibariyle dış ticaret konusunda kendini yetiştirerek Afrika ve Ortadoğu ülkeleriyle ticaret ağı bulunan üç ayrı özel şirkette 2010 yılına kadar ihracat sorumlusu olarak görev yaptı ve yönetim kurulunda bulundu.

2008 yılından itibaren geleneksel sanatlarımızdan Kalemişi-Nakkaşlık dalında Abdullah Ağuzhanoğlu’ndan aldığı eğitim desteğiyle Klasik Türk Süsleme Sanatları’na yönelik çalışmalarını, profesyonel meslek yaşamına dâhil etmiştir ve karma sergilere katılarak bu alandaki üretimini sürdürmektedir.

İlk gençlik döneminden itibaren yoğun ilgi duyduğu edebiyat sahasında deneme ve hikâye ile başladığı yazı serüvenini, edebi araştırma ve inceleme çalışmalarıyla sürdürmektedir. Deneme türündeki yazıları, muhtelif dergilerde ve internet sitelerinde yayımlanmaktadır.

Şu sıralar biyografi ve deneme dalında yayımlanan eserler için editörlük yapıyor, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’ne bağlı yayım yapan kültür sanat sitesi Sanatalemi Yayın Yönetmenliği ve Editörlük görevini sürdürüyor.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın