HALİM SELİM EFENDİ ARAMIZDA

Halim-Selim-Efendi- kapak

Mehmet Nuri Yardım’ın Sefertası’ndan sonra hikâye ve hâtıralardan oluşan yeni kitabı Halim Selim Efendi, Çağrı Yayınları arasında çıktı. Bir takdim ve 26 metinden oluşan kitap, bir bakıma Türkiye’nin son 35 yılına bir kültür yolculuğu özelliği taşıyor.

Kitapta yer alan bazı hikâyelerin isimleri şöyle: “Bıyık”, Eski Zaman Eşyaları”, “Fakülte”, “Gazeteci”, “Hâfız Taha”, “Halim Selim Efendi”, “Haydarpaşa’dan Haydar’a”, “Karagümrük’te Makber”, “Kedim Sannora ve Lokum”, “Mavi Marmara”, “Muhsin Çelebi, “Sevgili Mommo” ve “Telefonname”.

Kitabın arka kapağında şu satırlar okunuyor:

“İnsanoğlu çoğu zaman geçmişine niçin sığınır; yaşadıkları olumsuzlukları bir an unutmak için değil mi? Mazi sevgisi veya nostalji, aslında bir bakıma kişinin özüne sığınışı, iç mağarasına çekilişidir. Edebiyatımızın bir çok usta ismi, hâtıralarını kaleme alırken genelde çocukluk çağları üzerinde durur. Şair ve yazarlar, daha sonra delikanlılık ve gençlik dönemlerini hasretle anarlar. Demek ki geçmişle birlikte yaşamak, edebiyatçıların âdeta ortak özelliği, hatta kaderidir.

         Sefertası adlı kitabı edebiyatseverlerden büyük ilgi gören Mehmet Nuri Yardım, şimdi de Halim Selim Efendi ile karşınıza çıkıyor. Yazar bu hikâye ve hâtıralarda, çocukluk yıllarıyla birlikte gençlik ve şu anki yetişkinlik hayatından  kesitler sunuyor. Güneydoğu’dan karelerin yoğun olduğu kitapta, İstanbul’un son 35 yılından da derin izler görmek mümkün. Basın dünyamız, Bâbıâli, kültür hayatımız  ve ünlü kedi “Lokum”un mâceraları… Bundan sonrası size kalmış…”

(Çağrı Yayınları, Divanyolu Cad. Işık Sk. No. 4, Kat.2 34122 Sultanahmet-İstanbul Tel. 0 (212) 5162080 Fax: 0 (212) 5162082 e-posta:cagri@cagri.com.tr internet: www.cagri.com.tr)

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın