YUSUF DURSUN: SEVGİDEN ONU BİLMEYEN USANIR

YUSUF DURSUN:

SEVGİDEN ONU BİLMEYEN USANIR

 Beyazıt Ramazan Sohbetleri’nde konuşan şair ve yazar Yusuf Dursun, “İnsanın nefsi, içindeki sevgiyi yüceltmesine zaman zaman engel oluyor. Sevgi paylaştığı kadar çoğalır.” dedi.

  Türkiye Diyanet Vakfı‘nın organize ettiği ve İBB Kültür A.Ş.‘nin katkılarıyla gerçekleşen 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Ramazan’ın kitap şölenine ev sahipliği yapıyor. Bu yıl Beyazıt Devlet Kütüphanesi‘nde yapılan ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği‘nin (ESKADER) katkılarıyla organize edilen Beyazıt Ramazan Sohbetleri‘nin beşinci günkü konuşmacısı şair ve yazar Yusuf Dursun oldu.

 Şiirle dolu bir sohbet gerçekleştiren Yusuf Dursun, mısralar eşliğinde ölümden, aşktan, sevgiden, hasetten, hasretten, çocuklardan söz edip Peygamberimizden hadisler aktararak Diyanet İşleri Başkanlığının bu yılki Ramazan teması, “Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın” cümlesinden yola çıkarak kimsesizlere sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Takdimini Fuar Basın Danışmanı ve ESKADER Genel Sekreteri Elif Sönmezışık’ın yaptığı sohbet, dinleyicilerin de sık sık iştirak ettiği kimi zaman hüzünlendiren, kimi zaman coşkulu bir havada geçti.

 

HASET YERİNE GIPTA EDELİM

 Sevgi ve aşkın karşısındaki kin ve nefretin insanları olumlu ya da olumsuz etkilerinden söz eden Yusuf Dursun, sevginin paylaştıkça artacağını ve ondan kimsenin usanmayacağını ifade etti. “Sevgiden Kim Usanır” şiiriyle sözlerini sürdüren Dursun, sevgiden yalnızca onu tanımayanların usanabileceğini, insan nefsinin içindeki sevgiyi yüceltmesine zaman zaman engel olduğunu, Necip Fazıl’ın dizeleri ile anlattı. Aramızda selamı yayarak sevginin çoğalacağını Peygamber Efendimizin hadislerinde haber verdiğini belirten Yusuf Dursun, “Kendimiz için istediğimizi komşumuz için de istersek karşımızdakinin gönlünü kazanmış oluruz. Karşımızdakine sen iyisin demek zor değil. Onu dediğimizde gönül köprülerini kurmuş olacağız. İnsanın kalp gözünün de görmeye başlaması, eşyanın arkasını sezmesi, insanlara daha fazla nüfuz etmesini sağlıyor. Eleştiriyi çok yapıyoruz da sevmelerde cimri davranıyoruz. Haset yerine gıpta edebilmeliyiz.” diyerek Yunus Emre mısralarına da yer verdi.

 

ÇOCUKLAR NEZAKET İSTER

 Peygamber Efendimizin çocuklara yaklaşımla ilgili tavsiyelerinin yer aldığı hadisinden yola çıkarak çocuklarımızı severken de adil olmamız gerektiğine vurgu yapan Yusuf Dursun, “Bir çocuk babasına sevgisizlikten dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getiremeyebilir. Ama bunu bir şekilde mutlaka ifade eder. Bu konuda bazı araştırmalar yaptım ve gördüm ki, çocukların en çok istediği şey aileleri tarafından sevildiklerini bilmeleridir.” diyerek çocukların bu hassasiyetlerini anlatan mısralarını paylaştı. Bir çocuğun ailesinden ve öğretmeninden duymak istediği kelimelerin “lütfen, özür dilerim, rica ederim, teşekkür ederim” olduğunun altını çizen Dursun, sadece kendi çocuklarımızı değil, yetimleri, kimsesizleri ve son zamanlarda misafir ettiğimi Suriyeli mültecileri de düşünmemiz ve onlara da sevgi göstermemiz gerektiğinin altını çizdi. Evlat olarak anne babalara hürmeti, merhameti ve sevgiyi hiçbir zaman esirgememek gerektiğini de anlatan Yusuf Dursun, Peygamberimizin bu konudaki hadislerini aktardı.

 

GERÇEK DOSTUN VARLIĞINI BİLMEK

 “Rızkımızın peşimizden koştuğunu bilirsek işler biraz daha kolaylaşır. Daima yanımızda yüce Rabbimizin olduğunu bilmemiz gerek. Bazıları bu dünyada parayı, bazıları mülkleri bazıları da kitapları kendisine dost edinir. Ama biz bütün bunların üstünde gerçek bir dostun varlığını bilmek zorundayız.” diyen Yusuf Dursun, dinleyicilerin dostlukla ilgili düşüncelerini almak için mikrofon uzattı. Dinleyiciler arasında bulunan şair ve yazar Bestami Yazgan, dostluk üzerine mısralarını seslendirerek sohbete katkıda bulundu. Ölümü mısraları ile anlatan Yusuf Dursun, şairlerin ölüm şiirleri yazmasının neredeyse kaçınılmaz olduğunu, ölümün hayatın en büyük gerçeği olduğunu ifade etti. Sanata ve sanatçıya verilen değer konusunu da ele alan Dursun, bu değerin sorgulanması gerektiğini, böylesi sohbetlerde dinleyici olmakla dahi bir sanatçının desteklenebildiğini vurguladı. “Bütün sanatlar ve sanatçılar, asıl sanata ve sanatçıya hizmet etmelidir.” diyen Yusuf Dursun, maneviyatı işleyen şiirlerini okuyarak sözlerini noktaladı.

Elif Sönmezışık

Vakıf Fuarcılık ve 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı

Basın Danışmanı

sonmezisikelif@gmail.com

tdv.kitapfuari@gmail.com

https://twitter.com/TDVKitapFuar

https://www.facebook.com/TDVKitapKulturFuarlari


Yayın Tarihi: 3 Temmuz 2014

Fotoğraflar: Ayşe Emine Sultan Çelik

fuar genel -1 osman sarıköse & mehmet nuri yardım Yusuf Dursun -1  Yusuf Dursun -3 Yusuf Dursun -4 Yusuf Dursun -5 Yusuf Dursun -6 Yusuf Dursun -7 Yusuf Dursun -8Yusuf Dursun -2

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın