Tarık Buğra Anma programı

Tarık Buğra Anma programı

 

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

          Cumhuriyet devri Türk edebiyatının önemli yazarlarından, Küçük Ağa ve bir çok önemli romanın yazarı olan Tarık Buğra, vefatının 20. yılı dolayısıyla Çemberlitaş’ta Basın Müzesi’nde anılacak. Basın İlan Kurumu ve ESKADER’in birlikte düzenlediği anma programı, Basın Müzesi’nde 5 Ağustos Salı günü saat 15.00’te başlayacak. Her iki kuruluşun müşterek olarak düzenlediği “Matbuat Dünyasından Sanatkâr Çehreler” programının konuşmacısı, İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü mensuplarından Yard. Doç. Dr. Ramazan Topdemir. Tarık Buğra hakkında önemli araştırmaları ve çalışmaları bulunan Topdemir, romancının hayatını, fikirlerini anlatacak, edebiyatımızdaki yeri üzerinde duracak. Anma toplantısını edebiyatçı yazar İlyas Dirin takdim edecek. Herkese açık olan toplantıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler, 0 (212) 5112323-5112324 numaralı telefonları arayabilecek veya www.sanatalemi.net ile www.medeniyetimiz.com sitelerini ziyaret edebilecekler.

 

                   YAKIN TARİHİN BÜYÜK ROMANCISI

         Sosyal romanların yanı sıra yakın tarihle ilgili olarak başta Küçük Ağa olmak üzere bir çok esere imza atan Tarık Buğra, 2 Eylül 1918 tarihinde Akşehir’de doğdu. İlk ve ortakokulu burada okudu. İstanbul Lisesi’nin yatılı kısmında okurken, bu lisenin yatılı kısmının kapatılması üzerine, kaydını Konya Lisesi’ne aldırdı ve liseyi burada 1936 yılında bitirdi. Lise yıllarında Tarık Nâzım müstear ismiyle hikâye ve şiirler yazmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Tıp ve Hukuk fakültelerinde bir süre okudu. Sonra kaydolduğu Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün son sınıfında ayrıldı. Askerlik hizmetinden sonra Şişli Terakki Lisesi’nde muallim muavini olarak işe başladı.

Cumhuriyet gazetesinin 1948’de açtığı yarışmada “Oğlumuz” adlı hikâyesiyle büyük ödüle lâyık görüldü. Bu ödül neticesinde aldığı yoğun iş teklifleriyle, basın hayatına atılma konusunda cesareti arttı. Akşehir’de dönerek Nasreddin Hoca gazetesini çıkardı. (26 Temmuz 1949 – 28 Haziran 1952). Daha sonra Milliyet, Vatan, Yeni İstanbul gazetelerinde (1952-1956), Yol dergisinde (1968) yazdı; Tercüman gazetesinde (1970-1976) sanat sayfaları düzenledi, köşe yazarı oldu, yazı işleri müdürlüğü yaptı. Son dönemlerinde ise Türk Edebiyatı ve Hisar dergileri ile Türkiye gazetesinde yazdı. 20 yıl önce, 26 Şubat 1994 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Başlıca eserleri şunlardır. Deneme: Yarın Diye Bir Şey Yoktur,  İki Uykunun Arasında. Roman: Siyah Kehribar, Küçük Ağa, Küçük Ağa Ankara’da, İbiş’in Rüyası, Firavun İmanı, Dönemeçte, Gençliğim Eyvah, Yağmur Beklerken, Yalnızlar, Osmancık.

 

Yayın Tarihi: 2 Ağustos 2014

matbuat16

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın