SÜLEYMAN ULUDAĞ BEYAZIT FUARINDA KONUŞACAK

SÜLEYMAN ULUDAĞ BEYAZIT FUARINDA KONUŞACAK

 İlahiyatçı akademisyen yazar Prof. Dr. Süleyman Uludağ, 11 Temmuz Cuma akşamı saat 18.00’den itibaren Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde Ramazan’a özel bir konuşma yapacak.

 Türkiye Diyanet Vakfı tarafından organize edilen ve İBB Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla düzenlenen 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, 11 Temmuz Cuma günü yazarlarla dolup taşacak. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)‘nin desteğiyle gerçekleşen Beyazıt Ramazan Sohbetleri ise Beyazıt Devlet Kütüphanesi‘nde her akşam iftar öncesi ilmî bir ziyafet sunuyor.

 Ramazan’ın on dördüncü günü Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde yapılacak programın sohbet konuğu, ilahiyatçı akademisyen yazar Prof. Dr. Süleyman Uludağ olacak. 11 Temmuz Cuma akşamı saat 18.00’de başlayacak programda Ramazan’a özel bir sohbet yapacak olan Uludağ, konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularını cevaplayacak.

            SÜLEYMAN ULUDAĞ KİMDİR?

 1937 yılında Amasya’da dünyaya geldi. Erken yaşta belli başlı dinî eserleri, Doğu ve halk klasiklerini okuyarak yetişen Prof. Dr. Süleyman Uludağ, İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’ne kaydolmasının ardından Nevzat Ayasbeyoğlu, Ömer Nasuhi Bilmen, Mahir İz, Nihat Sami Banarlı, Hilmi Ziya Ülken, Muhammed Hamîdullah, Zeki Velîdî Togan, Nurettin Topçu, Necip Fâzıl Kısakürek gibi birçok önemli şahsiyetin sohbetlerinde bulundu. Kısa süren öğretmenliğin ardından akademisyenliğe adım atan Uludağ, Kuşeyrî Risalesi, Keşfü’l-Mahcûb, Şifâü’s-Sâil, Tezkiretü’l-Evliyâ gibi birçok önemli eserin tercümesini gerçekleştirdi, Osmanlı Türkçesinden sadeleştirmeler yaptı. Makaleleri Nesil, Hareket, Dergâh, İslâmiyât, İslâmî Araştırmalar, Köprü, Türkiye Günlüğü dergilerinde yayımlandı. Tasavvuf tarihi konusunda ihtisas sahibi olan Süleyman Uludağ, tefsir, hadis, fıkıh, kelâm, tasavvuf, felsefe, İslâm tarihi gibi alanlarda da söz sahibi olarak İslâm’da Faiz Meselesine Yeni Bir Bakış, İslâm-Siyaset İlişkileri, İslâm Düşüncesinin Yapısı, İslâm’da Emir ve Yasakların Hikmetleri, Açısından Mûsikî ve Semâ, İslâm’da Mürşid ve İrşad Faaliyeti, İslâm’da İnanç Konuları ve İtikadî Mezhepler gibi kitaplarının yanı sıra İbn Arabî, Bayezid Bistâmî, İbn Haldûn, Gazzâlî, Hallâc-ı Mansûr, Kuşeyrî başta olmak üzere birçok biyografi kaleme aldı. Türkiye Diyanet Vakfı’nın çıkardığı İslâm Ansiklopedisi’nin tasavvufla ilgili maddelerine önemli derecede katkı sunan Uludağ’ın eserleri Türkiye Diyanet Vakfı, Dergâh ve Harf Yayınları’ndan okuyucusu ile buluşuyor.

33. Kitap Kültür Fuarı Beyazıt Ramazan Sohbetleri Takvimi (saat: 18.00-19.00):

14 Ramazan – 11 Temmuz Cuma:                 Prof. Dr. Süleyman Uludağ

15 Ramazan – 12 Temmuz Cumartesi:           Prof. Dr. İsmail Kara

16 Ramazan – 13 Temmuz Pazar:                  Yavuz Bahadıroğlu

17 Ramazan – 14 Temmuz Pazartesi:             Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil

18 Ramazan – 15 Temmuz Salı:                     Sadettin Kaplan

19 Ramazan – 16 Temmuz Çarşamba:           Prof. Dr. Rahmi Yaran

20 Ramazan – 17 Temmuz Perşembe:            Ümit Şimşek

21 Ramazan – 18 Temmuz Cuma:                 Tarık Tufan

22 Ramazan – 19 Temmuz Cumartesi:           Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma

23 Ramazan – 20 Temmuz Pazar:                  Vehbi Vakkasoğlu

24 Ramazan –  21 Temmuz Pazartesi:            Nevzat Bayhan

25 Ramazan – 22 Temmuz Salı:                     Bestami Yazgan

26 Ramazan – 23 Temmuz Çarşamba:           Mehmet Nuri Yardım

Elif Sönmezışık

Vakıf Fuarcılık ve 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı

Basın Danışmanı

sonmezisikelif@gmail.com

tdv.kitapfuari@gmail.com

https://twitter.com/TDVKitapFuar

https://www.facebook.com/TDVKitapKulturFuarlari

Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2014

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın