ŞİMŞİRGİL BEYAZIT KÜRSÜSÜNDE KONUŞACAK

ŞİMŞİRGİL BEYAZIT KÜRSÜSÜNDE KONUŞACAK

 Tarihçi yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, 14 Temmuz Pazartesi akşamı saat 18.00’den itibaren Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde Ramazan’a özel bir konuşma yapacak.

  Türkiye Diyanet Vakfı tarafından organize edilen ve İBB Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla düzenlenen 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı geçtiğimiz hafta sonu da onlarca yazarı ve binlerce ziyaretçiyi ağırladı. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)‘nin desteğiyle gerçekleşen Beyazıt Ramazan Sohbetleri, Beyazıt Devlet Kütüphanesi‘nde her akşam saat 18.00’de başlıyor.

 Ramazan’ın on yedinci günü Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde yapılacak programın sohbet konuğu, tarihçi yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil olacak. 14 Temmuz Pazartesi akşamı saat 18.00’de başlayacak programda Ramazan’a özel bir sohbet yapacak olan Şimşirgil, konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularını cevaplayacak.

TÜRK VE OSMANLI TARİHİ UZMANI

 1959’da Boyabat’ta doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini aynı yerde tamamladı. 1978’de girdiği Atatürk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’nden 1982’de mezun oldu. 1983’te aynı bölümdeki Yeniçağ Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak vazifeye başladı. 1985’te yüksek lisansını tamamladı. 1989’da Marmara Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’ne geçiş yaptı. 1990’da “Osmanlı Taşra Teşkilatı’nda Tokat (1455- 1574)” isimli çalışmasıyla Tarih Doktoru unvanını aldı. 1997’de “Uyvar’ın Osmanlılar Tarafından Fethi ve İdaresi” isimli takdim teziyle Doçent oldu. 2003’te profesör kadrosuna atanan Şimşirgil’in Osmanlı siyasi hayatı şehir tarihi ve teşkilatı ile ilgili eserleri ve çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda ilmî makalesi bulunmaktadır. Halen aynı üniversitede öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir ve Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı’dır. Diğer taraftan Marmara Üniversitesi Osmanlı Tarihi Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Müdürlüğünü de yürütmektedir.

Yayımlanmış eserleri: Kayı I -Ertuğrul’un Ocağı, Kayı II -Cihan Devleti, Kayı III -Haremeyn Hizmetinde, Kayı IV -Ufukların Sultanı Kanuni, Kayı V –Kudret ve Azamet Yılları, Valide Sultanlar ve Harem, Ahmed Cevdet Paşa ve Mecelle, Devr-i Gül Sohbetleri, Slovakya’da Osmanlılar, Bir Müstakil Dünya: Topkapı Sarayı, İstanbul, Fetih ve Fatih, Kaptan Paşa’nın Seyir Defteri.

 

 

33. Kitap Kültür Fuarı Beyazıt Ramazan Sohbetleri Takvimi (saat: 18.00-19.00):

17 Ramazan – 14 Temmuz Pazartesi:             Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil

18 Ramazan – 15 Temmuz Salı:                     Sadettin Kaplan

19 Ramazan – 16 Temmuz Çarşamba:           Prof. Dr. Rahmi Yaran

20 Ramazan – 17 Temmuz Perşembe:            Nevzat Bayhan

21 Ramazan – 18 Temmuz Cuma:                 Tarık Tufan

22 Ramazan – 19 Temmuz Cumartesi:           Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma

23 Ramazan – 20 Temmuz Pazar:                  Vehbi Vakkasoğlu

24 Ramazan – 21 Temmuz Pazartesi:             Ümit Şimşek

25 Ramazan – 22 Temmuz Salı:                     Bestami Yazgan

26 Ramazan – 23 Temmuz Çarşamba:           Mehmet Nuri Yardım

Elif Sönmezışık

Vakıf Fuarcılık ve 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı

Basın Danışmanı

sonmezisikelif@gmail.com

tdv.kitapfuari@gmail.com

https://twitter.com/TDVKitapFuar

https://www.facebook.com/TDVKitapKulturFuarlari

Yayın Tarihi: 14 Temmuz 2014

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın