Ortadoğu’da Yaşanan Acıların Edebiyata Yankısı

YAŞANAN İNSANÎ ACILARI EDEBİYAT ORTAMINA TAŞIMAK
Bâbıâli Sohbetleri’nde bu hafta önemli bir toplantı var: “Ortadoğu’da Yaşanan Acıların Edebiyata Yankısı”. Konuşmacılar Cemal Şakar ve Ali Emre.
Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin düzenlediği toplantıyı Selvigül Kandoğmuş Şahin idare edecek. Program, Timaş Kitapkahve’de 28 Nisan Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Konuşmacılar, son yıllarda bir kan ve barut gölüne dönüşen Ortadoğu’da yaşanan acıların Türkiye’de edebî ürünlere yansımasını anlatacaklar.
Konuşmacılar, toplantının sonunda dinleyicilerin konuyla ilgili sorularına cevap verecekler. Alayköşkü Caddesi, No. 5 Cağaloğlu adresindeki programa katılmak serbest.

CEMAL ŞAKAR
1962 yılında Balıkesir Gönen’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı ilde tamamladı (1979). Gazi Üniversitesi’nde işletme okudu (1983). İlk öyküsü 1982 yılında Aylık Dergi’de yayımlandı. Bir grup arkadaşıyla birlikte Kayıtlar, Hece ve Hece Öykü’nün çıkışında yer aldı. Halen Edebistan.comadlı internet sitesinin yayın yönetmenliğini yürütmektedir. Bazı öyküleri Farsça, Arnavutça ve Korece’ye çevrildi. Esenlik Zamanları 1999 yılında TYB; Mürekkep 2012 yılında ESKADER ve Ömer Seyfettin öykü ödülüne lâyık görüldü.
Kitapları – Öyküler: Gidenler Gidenler (İstanbul 1990), Yol Düşleri (İstanbul 1996), Esenlik Zamanları (İstanbul 1999), Pencere (Ankara 2003), Hayalperdesi (İstanbul 2008), Hikâyât (İstanbul 2010), Sular Tutuştuğunda (Ankara 2010), Sel ve Kum (İstanbul 2011), Mürekkep (İstanbul 2012), Sessiz Harfler (İstanbul 2013), Portakal Bahçeleri (İstanbul 2014). İncelemeler: Yazı Bilinci (Ankara 2006), Yazının Gizledikleri (İstanbul 2010), Edebiyatın Sırça Kulesi (İstanbul, 2011), İmge, Gerçeklik ve Kültür (İstanbul 2012), Edebiyat Ne Söyler (İstanbul, 2014).

SELVİGÜL KANDOĞMUŞ ŞAHİN
Tokat Reşadiye Demircili beldesinde doğdu. İlk ve Orta Okulu Babaeski’de, liseyi İstanbul’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi’ndeki bir grup arkadaşıyla, ‘ Üniversiteli’ dergisini çıkartarak yazı hayatına başladı. İlk öyküsü “ Ellerinde Perçemler Ayaklarında İnciler” adıyla Yediiklim Edebiyat Dergisinde yayınlandı. Kısa bir süre muhabirlik ve öğretmenlik yaptı. Bahçelievler ve Bağcılar Belediyesi Eğitim Kültür Müdürlüklerinde bir süre çalıştı. Sivil Toplum Kuruluşlarında görev aldı. Bir süre İkbal Eğitim Kültür ve Sanat Derneği’nin yönetim kurulu başkanlığında bulundu. Milat Gazetesinde köşe yazarlığı yapan yazar, İstanbul Yazarlar Birliği Yönetim kurulu üyesidir. Çalışmaları, Yedi İklim, Kafdağı Dergisi, Hece Öykü, Bir Nokta, Özgün Duruş, Umran, Kurani Hayat, Eğitim Yazıları, Diyanet Dergisi gibi dergilerde ve Edebistan, Dünya Bizim, Medya Sofa gibi sitelerde yayınlandı.
Yazarın Eserleri- Hikâye kitapları: Gülendamın Renkleri (Yedi İklim Yayınları 2001), Hayırlı Haber (Eylül Yayınları 2002), Eylül Sancısı (Bengisu Yayınları 2011), Savrulan ( 2013 Okur Kitaplığı 2. Baskı 2014), Kırık Zamanlar (Okur kitaplığı 2015) gençlikromanı, Yusufhan ( Okur Kitaplığı 3. Baskı 2015)
Söz Buğusu (Adım Kitap 2011), Hızırla Yolculuk (Bengisu Yayınları), Kalemin Yazgısı (2014 Okur Kitaplığı) adlı deneme kitabı okuyucuyla buluştu. Yazar Meryem Zehra’nın, Hacer’in, Mustafa’nın ve Hümeyra’nın annesi olarak halen İstanbul’da ikamet etmektedir.

ALİ EMRE
Ali Emre 1968 yılında Kastamonu’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini aynı ilde tamamladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Evli ve iki çocuk babası. İstanbul’daki üniversite öğrenciliği sırasında, çeşitli gazete ve dergilerde yazmaya başladı. Edebî inceleme ve denemelerin yanı sıra tarih, siyaset ve biyografi gibi çeşitli alanlarda da çalışmalar yaptı. On yıldan fazla kaldığı Sivas’ta çeşitli liselerde öğretmen olarak çalıştı ve Cumhuriyet Üniversitesi’nde master eğitimini tamamladı. 2001 yılından itibaren on yıl Ankara’da yaşadı. 2011 yazında İstanbul’a taşındı. Şiirleri ve yazıları Hece, Dergâh, Kayıtlar, Kırklar, Karagöz, Yedi İklim, Edebi Pankart, Merdiven, Yolcu, Derkenar, Umran, Edebiyat Ortamı, Mahalle Mektebi, Tasfiye ve İtibar gibi dergilerde yayımlandı. Yayımlanmış Kitapları: Şiirin Saçağı Altında (2014), Yeryüzüne Dağılan (2012), Onarılmış Yas Bitiği (2008), Milyon Sesli Mızıka (2001), Kıyamet Mevsimleri (2013).

Elif Çelik (Sanatalemi.net)

Fotoğraf: Ali Emre.

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın