NEVZAT KÖSOĞLU ZİHNİ BERRAK BİR MÜTEFEKKİRDİR

         ESKADER’in düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri’nde anılan mütefekkir yazar Nevzat Kösoğlu için dostları ve sevenleri, gidişi ile yeri doldurulmaz bir boşluk bıraktığını dile getirdiler.

         Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin her hafta perşembe akşamı Timaş Kitapkahve’de düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri’nde bu hafta çok yakın bir tarihte aramızdan ayrılan mütefekkir yazar Nevzat Kösoğlu yâd edildi. Programın takdimini, gazeteci yazar Hüseyin Sarıkoç gerçekleştirirken yakın dostları, kurucusu olduğu Ötüken Neşriyat yöneticileri ve birlikte zaman geçirmiş önemli şahsiyetler Kösoğlu’nu anlattı. Eserleri, davası ve duruşundan taviz vermeyen kişiliği ile ilgili örnekler ve hâtıralar ışığında dinleyicileri aydınlatan konuşmacılar, Nevzat Kösoğlu’nun tefekkür dünyamıza bıraktığı izler ve bundan sonra ne tür bir etki uyandıracağı hakkında görüşlerini aktardılar. Toplantıyı, kalabalık bir dinleyici grubu ilgiyle takip etti.

                   ESERLERİ DAHA FAZLA ANLAŞILACAK

         Programın açılış konuşmasını yapan ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, Nevzat Kösoğlu’nun bir yazar olmanın ötesinde mütefekkir, dava adamı ve gönül insanı olduğunu dile getirerek fikir ve düşünce hayatımızda bıraktığı tesirlerin göz ardı edilemeyeceğini belirtti. Kösoğlu’nun Ötüken Neşriyat’ın ve Söğüt Yayıncılık’ın kurucularından olduğunu da anlatan Yardım, “Bahaettin Özkişi gibi bir yazarın keşfedilmesinde ve eserler vererek edebiyatımıza kazandırılmasında büyük payı var. O, bir değerin ortaya çıkmasından heyecan duymuş idealist bir yayıncı, bir kültür adamıydı.” dedi.

         Programın takdimini gerçekleştiren Hüseyin Sarıkoç, öncelikle Nevzat Kösoğlu’nun biyografisini aktararak eserleri hakkında bilgiler verdi. Ötüken Neşriyat’ın kurucuları ve yöneticileri arasında yer alan Kösoğlu’nun bundan sonra da eserleri ve yaptıklarıyla hak ettiği yeri bulacağını anlatan Sarıkoç, “Nevzat Kösoğlu bir ölçü adamıydı.” dedi.

                  “VATANINA VE MİLLETİNE İNANCI TAMDI”

         İlk sözü Ötüken Neşriyat’ın kurucu ortaklarından olan Ahmet İyioldu alırken, dostların ardından konuşmanın ve yazmanın çok zor olduğunu belirtti. Kısa süre önce teşhisi konulan rahatsızlığın hiç beklenmeyen bir gelişme olduğunu dile getiren İyioldu, Kösoğlu’nun tedavisinin Haccettepe Onkoloji Servisi’de sürdürüldüğünü ve Türkiye’de mevcut olan en ileri şartlarda tedavi uygulandığını anlattı. “Ben onu üniversite yıllarımda tanıdım. Gençlik hareketlerinde lider bir kişilikti. Rasim Cinisli, Mehmed Niyazi ile birlikte Nevzat Kösoğlu bu hareketin odak noktasındaydılar. Mücadele azmi ve ülküsü olan, inandığı gibi yaşayan, tarih sevdalısı ve inancı tam bir insandı. Günümüzde çok özlediğimiz bir insan tipiydi.” diyen Ahmet İyioldu, Kösoğlu’nun sohbetinde bulunan ve kitaplarını okuyanların ancak onu iyi anlayabileceğini, hak kimse ondan yana tavır koyan ihlâslı bir insan olduğunu vurguladı. Ötüken’in kuruluşundan itibaren yaşadıkları müşterek zorlukları da aktaran İyioldu, “Nevzat Kösoğlu, bu ülkenin her türlü kültürel değerine âşıktı.” dedi ve yazarın Tarihe Konuşmalar adlı kitabının arka kapak yazısını dinleyicilerle paylaştı. Kösoğlu’nun enstitü çapında eserleri olduğunu dile getiren İyioldu, “Gidişi ülke için bir kayıp oldu. Said Nursi Hazretleri’nin iman davasına ve çilesine bigâne kalmadı, hakkında bir kitap yazdı. Gençlerin örnek alması gereken bir insandır. Üretken biri olduğu kadar zihni berraktı.” dedi.

 

                   “HİÇBİR CÜMLESİNDE TEREDDÜT YOK”

         Bir dönem dava arkadaşı olarak yanında bulunmuş olan gazeteci yazar İbrahim Metin, Kösoğlu ile ilgili arkadaşlık, dostluk ve fikirdaşlık hakkında anekdotlar ve hâtıralar aktardı. Nevzat Kösoğlu’nun Türk milliyetçiliğine ölünceye kadar hizmet ettiğini anlatan Metin, Ankara günlerinde yaşadıkları sıkıntıları ve teşkilatlar içince geçirdikleri evreleri, MTTB ve Türk Ocakları’nda başlarından geçen ilginç hadiseleri anlattı. Konuşmacılar arasında yer alan yüksek mimar Prof. Dr. Suphi Saatçi, Nevzat Kösoğlu ile 1967 yılında tanıştıklarını söyleyerek “Nevzat Bey, idealist bir insandı ve duruşu ile kendini belli ederdi. Ötüken’in sağ cenahta ilkeli ve kaliteli bir yayınevi oluşu Nevzat Kösoğlu sayesindedir. Şimdiye dek okuduğum hiçbir cümlesinde bir tereddüt görmedim. O siyaset yapmadı.” dedi. Vefatından önce Enver Paşa’nın naaşının ilk bulunduğu Tacikistan’daki yere bir anıt yapılması ile ilgili girişimde bulunduğunu ve proje hazırlığı için Kösoğlu’nun kendisinden yardım istediğini anlatan Saatçi, yakında Nevzat Kösoğlu’nun bu hayalinin gerçekleşeceğini söyledi.

SIRADIŞI BİR ANLAYIŞ

Ötüken Neşriyat’ın editörü Cem Sökmen, internet ve gazetelerde Nevzat Kösoğlu’nun ardından yayımlanmış yazıları ve bu süreç içinde yayımlanacakları toparlayarak büyük bir kitap derleyecekleri müjdesini verdi. Sökmen, Kösoğlu’nun en son 2 Mayıs’ta İstanbul’a gelerek Ötüken’i ziyaret ettiğini belirtti. “Yarım kalmış bir Ziya Gökalp projemiz vardı. Nevzat Kösoğlu’nun şerhlerinin ve notlarının yer aldığı Ziya Gökalp kitaplarını içeriyordu bu proje. Olamadı.” diyen Sökmen, Hatıralar Yahut Bir Vatan Kurtarma Hikâyesi kitabının çok önemli olduğunu dile getirdi. Nevzat Köseoğlu’nun gördüğü her yanlışa kim olduğuna bakmadan müdahale ettiğini anlatan Cem Sökmen, “Sıradışı bir insandı. Bugün için de hâlâ öyledir. Onda dosdoğruluğu gördük.” dedi.

Dinleyiciler arasında yer alan ve Nevzat Kösoğlu’nun Ankara Haccettepe Üniversitesinden öğrencileri, yayıncılar, kültür sanat dünyasından dinleyiciler de Kösoğlu’nun büyük birikimine temas ederek eğitimci yönü üzerinde durdular. Konuşmalarda, Kösoğlu’nun millî konularda hassasiyeti kadar dinî meselelere de vukufiyetine dikkat çekildi ve “Bilgi yüklü ve zengin görüşlüydü. İslâmî kültüre, Kur’an ve hadis bilgisine hâkimdi. Ailemizin bir büyüğü gibiydi.” denildi. Program Ahmet Yüter’in okuduğu Kur’an-ı Kerim ve yaptığı duanın ardından çekilen hâtıra fotoğrafları ile son buldu. Toplantıyı kalabalık bir dinleyici kitlesi sonuna kadar takip etti.

DSC_0171 DSC_0176 DSC_0178 DSC_0181 DSC_0182 DSC_0184 DSC_0185 DSC_0186 DSC_0189 DSC_0190 DSC_0191 DSC_0193 DSC_0195 DSC_0196 DSC_0197 DSC_0199 DSC_0201 DSC_0202 DSC_0205 DSC_0206 DSC_0207 DSC_0208 DSC_0209 DSC_0211 DSC_0212 DSC_0213 DSC_0214 DSC_0215 DSC_0217 DSC_0225 DSC_0226 DSC_0227 DSC_0230 DSC_0231 DSC_0233 DSC_0235

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın