KİTAPLAR MEDENİYETLERİN TAŞIYICISI

ESKADER ve Ağaç Kültür Merkezi’nin birlikte düzenlediği Fatih Sohbetleri’nde konuşan Muhterem Yüceyılmaz “Okumak bir ihtiyaçtır. Okumayışımızın nedenlerinden biri bilmediğimizi bilmeye cesaret edemeyişimiz” dedi.

         Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ve Ağaç Kültür Merkezi’nin birlikte düzenlediği Fatih Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu yazar Muhterem Yüceyılmaz’dı ve “Okumaya Dair” düşüncelerini dinleyenlerle paylaştı. ESKADER yönetiminden Erol Mermer’in idare ettiği toplantıda bugünün gençliği ve popüler kültür içerisinde eriyip giden okuma alışkanlığını değerlendirerek İstanbul ile ilgili izlenimlerini de paylaşan Yüceyılmaz, dinleyenlerin de iştirak ettiği tadına doyulmaz bir sohbet gerçekleştirdi.

                  BÜYÜK SIÇRAMALAR İÇİN ÖNCE FİKİR İNŞASI

Her kitabın bir hayat olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Muhterem Yüceyılmaz, kitapların günlük hayatımızdan daha büyük bir kalabalığı taşıdığına işaret etti. “Oku” emri ile başlayan bir kitabımız olduğunu hatırlatarak kitabın en büyük hayati icatlardan olduğunu söyleyen Yüceyılmaz, “Okuduklarımın tamamında gördüğüm; doğum, yaşama ve ölüm. Yani hayatın kendisi… Kitabın bu yüzden insanı inşa eden bir tarafı var. Bu fikir inşası insanlara büyük sıçramalar yaptırıyor. Kitaplar medeniyetlerin taşıyıcısı” dedi.

Yazının insanın kendine güveninin bir ifadesi olduğunu vurgulayan Yüceyılmaz, hepimizin okumak zorunda olduğunu, toplum olarak okumak konusunda daha çok yol almamız gerektiğini belirtti. Medeniyetler inşasında bilmediğimiz birçok bilginin olduğuna ve bu cehaletimizi kabul etmemiz gerektiğine dikkat çeken Muhterem Yüceyılmaz, sözlerine okumaya mecbur oluş nedenlerimizi sıraladı:

“İlim adamları bilinmeyeni araştırmak ve bulmakla yükümlü. Biz de elde edilmiş bu hazır bilgileri okumakla… Okumak bir ihtiyaçtır. Okumayışımızın nedenlerinden biri bilmediğimizi bilmeye cesaret edemeyişimiz. Kendimizle yüzleşmenin bir yolu da okumak… Yazma çabası dünyada bilinmeyene dair o derin merakın ve arayışın çabasıdır. Bilgisayarda yazmak hızından dolayı düşünmeye fırsat vermiyor. Düşünmeye zaman ayıramamak ve silmenin kolaylaşması da başka kayıpların habercisi… Bu hızlı mekanizma ‘ben her an silebilir ve unutabilirim’ duygusu veriyor.”

         “BU TOPLANTILAR DOĞRU OKUMAYA YÖNLENDİRİR”

Kitaplara inanan ve kitaplarla öğrenen biri olduğunu dile getiren Muhterem Yüceyılmaz, okumanın insana başka dünyaların kapılarını açtığını, evde okumak için bir köşe olmasının hayatın biricik lükslerinden biri olduğunu dile getirerek “Okumak zenginleşmek ve çoğalmaktır. İnsanı inşa etmeyen okuma sıkıntılıdır. Çağı yakalamaya yardımcı olmalıdır. O kadar güzel kitaplar var ki… En azından merak etmeliyiz” dedi. Erol Mermer’in genç bir insanın doğru okuma biçimlerini nasıl kazanacağı sorusu üzerine Yüceyılmaz, bu tür toplantıların okuma biçimleri konusunda son derece faydalı fikirler kazandıracağına işaret etti. Yaşadığımız siyasi tarihin bir sonucu olarak keşiflerimizin hayli geciktiğini, bilhassa mensubu olduğu jenerasyonun birçok kitabı çok geç tanıdığını dile getiren Yüceyılmaz, bugünkü neslin ise bu konuda son derece verimli bir dönem yaşadığını ve her kitaba ve yazara kolayca ulaşabildiğini ifade etti.

         İNTERNET HAYATIN BELKEMİĞİNDEN UZAKLAŞTIRIYOR

Okumaktan uzak kalmamızın nedenlerinden birinin kitapları dizilerden izlemek olduğuna dikkat çeken Muhterem Yüceyılmaz, “Hiçbir rejisör bir kitabı tam olarak filme aktaramaz.” dedi. Aynı zamanda yönetmen olan Erol Mermer de Yüceyılmaz’ın bu görüşüne katılırken “Sinema kitapla gelişen hayal gücünü kısıtlıyor.” dedi. Okumaktan uzaklaştıran internet ortamlarına ve sosyal medyaya da değinen Yüceyılmaz, “Bizi okumaktan uzaklaştıran internet ortamlarını kesinlikle tuzak olarak algılıyoruz. Olumlu tarafları olsa da hayatın belkemiğinden uzaklaştırıyor. Okumak ‘ben bu hayatın neresindeyim’ diye sorduruyor.” diyerek son kitabı Kırmızı Taramvay’dan pasajlar okuyarak kitabın oluşum süreci konusunda okurlarını bilgilendirdi. Sanatın güzellikleri paylaşmak olduğunu belirten Yüceyılmaz, kendisinin de güzellikleri paylaşbilmek için yazı sanatını seçtiğini dile getirdi.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın