İZZETTİN KERKÜK ANILACAK

Kerkük’ün Sönmez Ateşi

 

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

Kerkük’ün sönmez ateşi İzzettin Kerkük, vefatından hemen sonra ESKADER tarafından yâd ediliyor. Kerkük dâvâsının liderlerinden İzzettin Kerkük’ü yine Kerküklü bir bilim adamı olan Prof. Dr. Suphi Saatçi anlatacak. Saatçi, Kerkük’ün hayatını, mücadelelerini, ideallerini ve eserlerini dile getirecek, müşterek hâtıralarını nakledecek. “Bâbıâli Sohbetleri” çerçevesindeki toplantı, Timaş Kitapkahve’de 22 Mayıs Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Kerkük Vakfı Başkanı olan İzzettin Kerkük, 3 Mayıs 2014 Cumartesi günü sabaha karşı tedavi gördüğü Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hakkın rahmetine kavuşmuştu.

Irak Türkmen davasına ömrünü veren İzzettin Kerkük, Kerkük Vakfı’nın kurucusu ve aynı zamanda başkanıydı. Türkiye’de Irak Türkmen davasının bayrak isimlerinden olan Kerkük, hayatını Kerkük ve Türkmeneli’nin mücadelesine vakfetmişti. Irak Türkmenlerini her mahfilde öne çıkaran Kerkük, ilk kez Türkiye’de yayımladığı Fuzuli ve Kardaşlık dergilerinde kalemini Türkmen davasının emrinde kullanmıştı. Kerkük yolunda verdiği mücadele ile tanınan İzzettin Kerkük, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin de hayatta olan son kurucusu idi.

TÜRKMENLERİN ACI VE BÜYÜK KAYBI

1929 Kerkük doğumlu olan İzzettin Kerkük, ilkokul ve ortaokul ile lise eğitimini, doğduğu şehir olan Kerkük’te tamamladı. 1949 yılında yüksek tahsilini yapmak üzere Türkiye’ye geldi. İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun oldu. Öğrencilik yıllarından itibaren gazeteciliğe ilgi duydu. Uzun süre Türk Haberler Ajansı’nda çalıştı. İstanbul’da geçen yıllarını Irak Türkmenlerinin mücadelesine adadı. Irak Türklerinin kültürünü, tarihini, folklor ve edebiyatını tanıtmak üzere Fuzuli dergisini çıkardı (1956-57). Basında sürekli Türkmenlerin sorunlarını ve uğradıkları haksızlıkları medyaya taşıdı. Bu konuda sorumlu ve yetkili olan devlet ileri gelenlerinin dikkatlerini çekti ve misyonunu sürdürdü. 1960 yılında Hariciyeye girdi ve Ankara’ya taşındı. Ankara’da da aynı mücadele azmi ile faaliyetini sürdürdü. 1964 yılında dış temsilciliklerde göreve başlamak üzere uzun yıllar yurt dışında çeşitli ülkelerde kaldı. Merkeze döndükten bir süre sonra emekli oldu. Ankara’dan dönerek tekrar İstanbul’a yerleşti. Kerkük Vakfı’nın kurucusu ve ilk başkanı oldu. Kardaşlık dergisini yayımlayarak, Irak Türkmen davasının mücadelesine katkı sağlamaya devam etti. Son nefesine kadar Kerkük ve Türkmeneli için mücadeleyi elden bırakmadı. Pek çok makalesi bulunan Kerkük’ün yayımlanmış kitapları şunlardır: Kerkük Üzerine Söylenmiş Şiirler (Ankara, 1963), Haşim Nahit Erbil ve Irak Türkleri (İstanbul, 2004). İzzettin Kerkük’ün hayatını ve makalelerini içine alan Kerkük’ün Sönmez Ateşi İzzettin Kerkük Armağanı (İstanbul, 2006) başlıklı bir kitap da Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından yayımlandı. Bu kitap Suphi Saatçi ve Mehmet Tütüncü tarafından hazırlandı.

 

Yayın Tarihi: 17 Mayıs 2014

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın