İSTANBUL MÜFTÜSÜ RAHMİ YARAN BEYAZIT KÜRSÜSÜNDE KONUŞACAK

İSTANBUL MÜFTÜSÜ RAHMİ YARAN BEYAZIT KÜRSÜSÜNDE KONUŞACAK

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, 16 Temmuz Çarşamba akşamı saat 18.00’den itibaren Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde Ramazan’a özel bir sohbet gerçekleştirecek.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından organize edilen ve İBB Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla düzenlenen 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nda giderek artan imza etkinlikleri kapanışa dek sürecek. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)‘nin desteğiyle gerçekleşen Beyazıt Ramazan Sohbetleri ise Beyazıt Devlet Kütüphanesi‘nin tarihî atmosferi içinde ilgi görmeye devam ediyor. Fuar organizasyonu ve kapsamında düzenlenen sohbetler 23 Temmuz Kadir Gecesi akşamına kadar devam edecek.

Ramazan’ın on dokuzuncu günü Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde yapılacak programın sohbet konuğu, Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran olacak. 16 Temmuz Çarşamba akşamı saat 18.00’de başlayacak ve takdimini Türkiye Kitap ve Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Osman Sarıköse’nin yapacağı programda Ramazan’a özel bir sohbet gerçekleştirecek olan Rahmi Yaran, konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularını cevaplayacak.

 

PROF. DR. RAHMİ YARAN KİMDİR?

1951’de Ordu’da doğdu. Tokat İmam-Hatip Okulu’ndan 1969’da mezun olduktan sonra Fatsa Kurtuluş Mahallesi Camii’nde on ay kadar imamlık yaptı. 1970 yılında öğrenime başladığı Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nü 1974 yılında bitirdi ve aynı yıl Temmuz ayında Kastamonu İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni olarak göreve başladı. Askerlik hizmetinin ardından 1977 Mart’ından itibaren Ordu/Kumru İmam-Hatip Lisesi Müdürü oldu ve 1980 Aralık ayında kurum değiştirerek Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul-Haseki Eğitim Merkezi’ndeki 3. Dönem İhtisas Kursu’na katıldı. Kursun bitimi ile aynı merkeze önce asistan, sonra öğretmen oldu. Haseki Eğitim Merkezi’ndeki görevi 1993 yılına kadar devam etti. Bu arada 1985–1987 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığınca Kahire’ye gönderildi ve iki sene müddetle orada serbest araştırmacı olarak ilmî çalışmalar yaptı. Aynı zamanlarda daha önce Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde başladığı İslam Hukuku Yüksek Lisans tezini tamamladı (1987) ve doktora çalışmalarına başladı. 1993 yılında öğretim görevlisi olarak Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine naklen atandı. İslam Hukuku alanındaki doktorasını 1994 yılında bitirdi. 2003–2004 Öğretim Yılında Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde İslamî İlimler Profesörü olarak görev yaptı. Bu esnada ayrıca Özel Azerbaycan Üniversitesi Hukuk ve Uluslararası (Beynelhalk) Hukuk fakültelerinde “Müselman Hukuku” dersleri okuttu. 2008 yılı Ocak ayında doçent, 2013 yılı Eylül ayında profesör oldu. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’ne yazar, ilmî redaktör ve Bilim Heyeti üyesi olarak katkıda bulunmuştur. Prof. Dr. Rahmi Yaran, 27 Kasım 2011 tarih ve 28125 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan kararname ile İstanbul müftüsü olarak görevlendirildi.

Yayımlanmış eserlerinden bazıları: İslam Fıkhında İhtiyaç Kavramı ve Kurumsallaşması, İslam Hukukunda Borcun Gecikmesi, Arapça’da İ‘râb.

 

 

33. Kitap Kültür Fuarı Beyazıt Ramazan Sohbetleri Takvimi (saat: 18.00-19.00):

 

19 Ramazan – 16 Temmuz Çarşamba: Prof. Dr. Rahmi Yaran

20 Ramazan – 17 Temmuz Perşembe: Nevzat Bayhan

21 Ramazan – 18 Temmuz Cuma:                    Tarık Tufan

22 Ramazan – 19 Temmuz Cumartesi: Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma

23 Ramazan – 20 Temmuz Pazar:                    Vehbi Vakkasoğlu

24 Ramazan – 21 Temmuz Pazartesi:    Ümit Şimşek

25 Ramazan – 22 Temmuz Salı:                       Bestami Yazgan

26 Ramazan – 23 Temmuz Çarşamba: Mehmet Nuri Yardım

 

 

Elif Sönmezışık

Vakıf Fuarcılık ve 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı

Basın Danışmanı

sonmezisikelif@gmail.com

tdv.kitapfuari@gmail.com

https://twitter.com/TDVKitapFuar

https://www.facebook.com/TDVKitapKulturFuarlari

 

Yayın Tarihi: 16 Temmuz 2014

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın