İSMAİL KARA: DİNİ MODERNLEŞME İLE BİRLİKTE YAŞIYORUZ

İSMAİL KARA:

DİNİ MODERNLEŞME İLE BİRLİKTE YAŞIYORUZ

 Beyazıt Ramazan Sohbetleri’nde konuşan ilahiyatçı yazar Prof. Dr. İsmail Kara, “Felsefî olarak zıtlaştığı halde fiilî olarak yaşantımız itibariyle Müslümanlıkla modernleşmeyi uyum içinde tutan bir sürecin içindeyiz.” dedi.

 Türkiye Diyanet Vakfı‘nın organize ettiği ve İBB Kültür A.Ş.‘nin katkılarıyla düzenlenen 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, geçtiğimiz hafta sonu onlarca yazarın ve binlerce ziyaretçinin akınına uğradı. Beyazıt Devlet Kütüphanesi‘nde yapılan ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği‘nin (ESKADER) katkılarıyla organize edilen Beyazıt Ramazan Sohbetleri‘nin on beşinci günkü konuşmacısı ilahiyatçı yazar Prof. Dr. İsmail Kara oldu.

 Cumhuriyet Türkiye’sinde Bir Mesele Olarak İslam adlı kendi eserinden yola çıkan bir konuşma yapan Prof. Dr. İsmail Kara, Modernleşmeyle birlikte değişen İslam algısını ve bu değişimlerin toplumdaki yansımalarını ele aldı. Takdimini 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı Basın Danışmanı ve ESKADER Genel Sekreteri Elif Sönmezışık’ın yaptığı programda Kara, dinleyicilere birçok soru yönelterek meselenin çok yönlülüğünü ortaya koyarak İslam’ın öngördüğü değerlerin muhafazası ve Batılalaşma handikabına dair değerlendirmeler sundu.

MESELENİN SAHİBİ KİM?

 Bu başlık altında önemle durulması gereken noktanın İslam’ın bir mesele oluşu konusuna vurgu yapan Prof. Dr. İsmail Kara, İslam’ın bir problem haline gelmesinin yalnızca ülkemiz için değil bütün İslam dünyası için söz konusu olduğunun ve bunun çok yönlü olduğunun altını çizdi. “Bugün biz bu problemin hem muhatabıyız, hem de boğuşmak mecburiyetindeyiz. Cumhuriyet döneminde İslam’la ilgili bir mesele ele alındığında genellikle buna siyasi merkez üzerinden bakarak İslam’ı problem haline getirenin Cumhuriyet sistemi olduğunu düşünürler.” diyen Kara, İslam’ı yaşayan mümin kişilerin bu problemlerde büyük payı olduğuna dikkat çekti. İslam’ın meselelerinin Türkiye’deki rejim değişikliği ile meydana gelmeyip 3 asırlık bir tarihe sahip olduğunu ifade eden İsmail Kara, Osmanlı’dan uzanan bu tarihin de İslam’ın modernleşme endişelerinin başladığı bir zaman dilimi olduğunu vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

DİNİ MODERNLEŞME İLE BİRLİKTE YAŞIYORUZ

 “Modernleşme ve din arasında felsefi olarak bir zıtlık var. Bu zıtlık Batı’da Hıristiyanlığı, çok kısmî olarak Yadudiliği, biz de ise İslam’ı problem haline getirmiştir. Hem modernleşmek hem de Müslüman kalmak zorunluluğu ile karşı karşıyayız.  Felsefî olarak modernleşme, dini reddetmektir, fiilî olarak durum biraz farklıdır ve modernleşme ve din iç içedir. Bizim bu problemi anlamamız gerek. Bunu anlamamız demek, şu anda bile nerede nasıl durduğumuzu anlamaya başlamamız demektir. Felsefî olarak zıtlaştığı halde fiilî olarak yaşantımız itibariyle Müslümanlıkla modernleşmeyi uyum içinde tutan bir sürecin içindeyiz. Türkiye’nin hem dindarlaşmaya hem de modernleşmeye devam ettiğini görmek gerekir. Bu tutum Batı’da olmayıp bize mahsustur ve hem bir problem hem de bir imkân oluşturur. İmkân yönü bu toprakların Müslüman topraklar oluşudur. Türkiye hâlâ modernleşirken mütedeyyin insanlar daha çok modernleşme süreçlerine katılıyor, buna paralel dindarlaşma talebi var.”

TARİHSİZ VE TECRÜBESİZ

 Eğitim almış ve Türkiye’nin mukadderatı üzerine kafa yormuş insanların bu hadisenin hem problemlerini hem imkânlarını görmesi gerektiğini ve birini görmezse ziyanda olacağını ifade eden Prof. Dr. İsmail Kara, uzun zamandır Türkiye ve İslam dünyasının bu meseleleri normal meselelermiş gibi yaşamasından ve alışkanlıktan ötürü konunun paralelindeki ciddi problemleri göremediğimize dikkat çekti. İslam’la ilişik problemlere aktüel hadise olarak yaklaşmanın problemlerin çözümüne yardımcı olamayacağını anlatan Kara, tarihle ilişkilendirilmiş daha felsefî ve nitelikli unsurlarla değerlendirilmeleri gerektiğini söyledi. “Problemlerin aktüel sahada çözümüne ulaştıkça her yeni problemde hep sıfırdan çözüme ulaşmak zorunda kalıyoruz. Çünkü bu problemlerin çözümünde tecrübeler, düşünceler manzumesi oluşturmuyoruz. Tarihsiz ve tecrübesiz yaşıyoruz. İçinde ciddi olarak yaşadığımız din meselelerindeki paradoksları alışkanlık kesbettiğimiz için normal zannediyoruz. Bu eğitimli insana yakışmaz.” diyen İsmail Kara, dindarlaşmadan ve modernleşmeden yalnızca birini seçerek artık yaşamamızın mümkün olmadığının da altını çizdi.

HAFIZASIZ BİR TOPLUM OLMAK

 Batı Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş meselesini İslam üzerinden tartıştığını belirten Kara “Türkiye resmen Müslüman bir ülke olmadığı halde bu tartışılır. Avrupa’da Türkiye hakkında basılan kitapların kapağında İslamî unsurların oluşu da bunun bir göstergesidir. Avrupa’da Türkiye dediğinizde karşınızdaki tablo İslam’dır. Buna mukabil biz Avrupa Birliği’ne giriş meselemizi Hıristiyan dünyaya girmek üzerinden tartışmıyoruz.” diyerek Avrupa’daki varlığımızı Türkiye olarak ekonomi üzerinden ele aldığımızı ifade etti. Dinleyiciler arasında bulunan ESKADER Kurucu Başkanı edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım, İsmail Kara’nın hafızasız bir toplum olmamıza yönelik yaklaşımı değerlendirerek bunun için en önemli sebebin aydınlarımızın toplumun hafızasını canlı tutmak konusundaki pasif yaklaşımları olduğunu kaydederek, başta Bâbıâli olmak üzere tarihî değeri olan önemli muhitler konusunda toplumu bilinçlendirmede de yeterlilik göstermediklerini belirtti.

Elif Sönmezışık

Vakıf Fuarcılık ve 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı

Basın Danışmanı

sonmezisikelif@gmail.com

tdv.kitapfuari@gmail.com

https://twitter.com/TDVKitapFuar

https://www.facebook.com/TDVKitapKulturFuarlari

Yayın Tarihi: 14 Temmuz 2014

Fotoğraflar: Ayşe Emine Sultan Çelik

İsmail Kara -1 İsmail Kara -4 İsmail Kara -5 İsmail Kara -6 İsmail Kara -7

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın