Erol Mermer için Anma Programı

Erol Mermer için anma programı

 Sinema ve basın dünyasının unutulmayan siması Erol Mermer, vefatından kısa bir süre sonra dostları ve meslektaşları tarafından Bâbıâli’de yâd ediliyor.

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

         Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER), vefatından üç buçuk ay sonra senarist, yapımcı ve yönetmen Erol Mermer’i Cağaloğlu’nda yâd ediyor. 23 Temmuz Perşembe günü bütün yakınları, dostları, sinema dünyasının ustaları ve mensupları Erol Mermer’i anlatmak ve dinlemek için Timaş Kitapkahve’de buluşuyorlar. “Bâbıâli Sohbetleri”ndeki anma toplantısı, her zaman olduğu gibi saat 18.00’de başlayacak.

         Sinema sektöründe bir çok önemli çalışma yapan, TGRT’de ve Türkiye gazetesinde uzun yıllar çalışan, son olarak İstanbul 2010 Projesi’nde Sinema Bölümünde görev alan Erol Mermer, senarist, yapımcı ve yönetmen olarak bir çok eserde emek sahibi idi. Mehmet Nuri Yardım’ın yöneteceği anma toplantısına katılarak duygu ve düşüncelerini dinleyicilerle paylaşacak olan sinema, basın ve kültür adamları, şu isimlerden oluşuyor:

Abdurrahman Pala, Abdurrahman Şen, Ahmet Yüter, Avni Cebi, Cem Akyoldaş, Halil Önür, Harun Yöndem, Hüseyin Aydemir, Hüseyin Sarıkoç, Kemal Çiftçi, Mehmet Uyar, Mesut Uçakan, Mustafa Nadir Önay, Nazif Tunç, Ömer Çakkal, Ragıp Karadayı, Rahim Er, Şerif Aydemir, Ümit İsmailoğlu, Ünal Bolat, Üstün İnanç ve Veysel Karani Önen. Toplantıya aile adına katılacak olan Erdem Mermer, babasının ‘ev hâli’ni ve bir ‘evlat’ gözüyle ‘baba Erol Mermer’i anlatacak.

BİRÇOK DİZİNİN SENARİSTİ, YAPIMCISI VE YÖNETMENİYDİ

 Yönetmen, senarist ve yapımcı Erol Mermer, 10 Ekim 1955 tarihinde Konya’nın Karabağ Kasabası’nda doğdu. İlk ve orta tahsilini Konya’da tamamladı. Karaman Lisesi’ni bitirerek İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Grafik Bölümünde okudu. Görüntü yönetmeni Orhan Kapkı’nın yanında kamera asistanı olarak sinemaya başladı. Tele-Ajans ve Güzel Sanatlar Reklam Ajansı’nda art direktör olarak çalıştı. Askerliğini Harp Akademileri Komutanlığı’nda yaptı. 1989-1993 yıllarında Türkiye gazetesinde Grafik Servis Şefi olarak çalıştı. 1993-2000 yılları arasında TGRT’de yönetmenlik, yapımcılık ve drama müdürlüğü yaptı. “Vefa” (1993), “Kimsesizler” (1994), “Sevginin Bittiği Yer” (1993) ve “Annemi İstiyorum” gibi film ve dizilerde yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. 2000 yılında basın kadrosundan emekli oldu. Bir süre özel bir okulda (BSF Akademi) sinema ve grafik dersleri verdi. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) Yönetim Kurulu üyeliği de yapan Erol Mermer, dernek bünyesindeki Sanatalemi.net internet sitesinin genel yayın yönetmenliğini bir süre üstlendi. ESKADER’in Cağaloğlu’ndaki merkezinde ‘Senaryo Dersleri’ verdi. Yine bu derneğin uzun yıllar “Bâbıâli Sohbetleri” toplantılarının afişlerini yaptı, ödül töreni kitapçıklarını hazırladı, Sanataalemi.net sitesinde köşeyazısı yazdı. Mermer, İstanbul 2010 Ajansı’nda da sinema ve belgesel filmler danışmanı olarak görev yapmıştı. Son yıllarda “Mevlânâ” film projesi üzerinde çalışmalarına devam ediyordu. Emekli edebiyat öğretmeni ve yazar Tahire Hanım’la olan evliliğinden Erdem adında oğlu ve Hande adında bir gelini ve Sevde adında iki aylık bir torunu bulunuyor. Erol Mermer 7 Nisan 2015 tarihinde vefat etmiş, aynı gün Eyüp Sutan Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Eyüp Mezarlığı’nda defnedilmişti.

 5-Erol Mremer afişi

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın