EKREM HAKKI AYVERDİ PROGRAMI

Ekrem Hakkı Ayverdi programı

 Osman Esgice (Sanatalemi.net)

 4-Ekrem Hakkı AyverdiMîmârî eserlerin yeniden hayata kazandırılmasında büyük emekleri olan Dr. Ekrem Hakkı Ayverdi, vefatının 30. yıldönümü dolayısıyla Cağaloğlu’nda yâd ediliyor. Dr. İ. Aydın Yüksel ve Özcan Ergiydiren’in konuşma yapacağı toplantı, Timaş Kitapkahve’de 24 Nisan Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından düzenlenen “Bâbıâli Sohbetleri”nde bu hafta, İstanbul Fetih Cemiyeti’nin kurucu başkanı ve Kubbealtı’nın da kurucularından olan Dr. Ekrem Hakkı Ayverdi konuşulacak. Yüksek mimarlar Dr. İ. Aydın Yüksel ve Özcan Ergiydiren, yakından tanıdıkları ve sohbetinde bulundukları Dr. Ekrem Hakkı Ayverdi ile ilgili hâtıralarını anlatacak, mimarî mirasımıza yaptığı büyük hizmetleri dile getirecek, eserlerinden bahsedecekler. Her iki konuşmacı, Mehmet Nuri Yardım’ın takdimini yapacağı toplantının ardından dinleyicilerin sorularına cevap verecekler.

KIYMETİ BÜYÜK ESERLER

1899’da İstanbul Şehzadebaşı’nda doğan Ekrem Hakkı Ayverdi, Türk mimarîsine bir çok eser kazandırmanın yanısıra sayısız denecek kadar eseri de restore etti. Onlarca kurum ve kuruluşta yöneticilik ve üyelik yaptı; ayrıca sanat tarihimizi aydınlatan dev mimarî kitaplara imza attı. Osmanlı Mimârisinin İlk Devri, Osmanlı Mimârisinde Çelebi ve II. Sultan Murad Devri, Osmanlı Mimârisinde Fâtih Devri, Avrupa’da Osmanlı Mimâri Eserleri müellifin seçkin eserlerinden sadece bir kaçıdır. Ekrem Hakkı Ayverdi ruh ve düşünce alemimizin sönmeyen yıldızlarındandı. 20. yüzyılı dolu dolu yaşayan, 85 yıla bir çok hizmeti sığdıran ve 24 Nisan 1984’te sonsuzluk âlemine göç eden Ayverdi, kültürümüze ait nerede hangi güzellik varsa bulup çıkaran, koruyup kadir bilmez ellerden kurtaran bir adamdı. 20. yüzyıl alpereni, Estergon kalesinde kıldığı namaz ile âdeta Avrupa’nın orta yerine Müslüman Türk’ün mührünü basmıştı. Evlâd-ı Fâtihan Ekrem Hakkı Ayverdi, kardeşi mütefekkir yazar Sâmiha Ayverdi ve yakın dostu edebiyat tarihçisi Nihad Sâmi Banarlı ile birlikte kültür ve sanat hayatımıza yaptığı hizmetleriyle milletimizin gönlünde taht kurdu. 1970’de birilkte tesis ettikleri Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı, büyük hizmetlerinden sadece biridir. O sadece mimarî tarihimize değil, kültür hayatımıza da, tefekkür dünyamıza da büyük katkılarda bulundu. İrfanımızın uç beyi oldu. Ekrem Hakkı Ayverdi’nin muhtelif konular hakkındaki makaleleri de bir kitapta toplandı ve ilim hayatımızın istifadesine sunuldu.

 

 

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın