EĞİTİM TEKNOLOJİ İLE TEMELLENMELİ

Bâbıâli Sohbetleri’nde konuşan araştırmacı yazar Tahsin Yılmaz, Türkiye’de eğitimin teknoloji ile temellendirilmesi ve güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

         ESKADER’in düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri’nde konuşan araştırmacı yazar Tahsin Yılmaz, “Bilişsel üretimlerimizi dijital mecrada tutma konusunda bilgi sahibi olmadığımızdan olumsuzluklar yaşıyoruz; dijital ortamlarda bilgi paylaşımı insanların kitap okumasına engel değildir.” dedi.

         Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) her hafta perşembe akşamı Timaş Kitapkahve’de düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri’nde bu hafta “Eğitim ve Teknoloji Münasebetleri” masaya yatırıldı. Bu alanda uzmanlığı bulunan araştırmacı yazar Tahsin Yılmaz, eğitimin hedefleri ve bilgi ile beceri aktarımının ilkeleri ile temellendirdiği konuşmasında, günümüzde her yaştan insanın muhatabı olan teknolojik cihazları faydalı kılacak yönleri ve eğitimde verimi arttıracak metotları aktardı. Toplantıyı romancı İsmail Fatih Ceylan yönetirken, dinleyicilerin de sorularının ve katkılarının geniş yer bulduğu sorunlar kadar çözümlerin de aktarıldığı bir program gerçekleşti.

         Programın açılış konuşmasını yapan ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, teknolojik gelişmelere tanık olurken bu gelişmeler hakkında her geçen gün daha fazla bilgi sahibi olmaya ihtiyaç duyduğumuzu vurgulayarak eğitim sahasında da yer bulan bilişim teknolojisi hakkında bilinmezleri ortaya koymak amaçlı bir toplantı yapmak istediklerini belirtti. Tahsin Yılmaz’ın bu alanda uzun soluklu çalışmalara imza attığını dile getiren Yardım, Yılmaz’ın bu alanda birçok tebliğ sunduğunu ifade etti. Programın takdimini gerçekleştiren İsmail Fatih Ceylan, toplum olarak âşinası olduğumuz halde bilişim teknolojilerine yönelik merakımızın her geçen gün arttığına dikkat çekerek teknolojik gelişmelerin okumaya mani olamayacağını, zamanla daha iyi sonuçlar alınacağına inandığını kaydetti.

EĞİTİM TEKNOLOJİNİN NERESİNDE?

         Konuşmasına teknolojinin eğitim hayatında verimli hale getirilmesine ilişkin çalışmalara mesleki arayış içindeyken başladığını kaydederek başlayan Tahsin Yılmaz, işletmeden mezun olduktan sonra bilgisayar programcılığı eğitimi aldığını ve uygulama çalışmalarında şahsi çabalarının büyük yer tuttuğunu belirtti. “Teknolojik gelişmeler bu çağın ihtiyaçları. Bizler yetişkin olana dek dört duvar arasında yaşıyoruz ve öğrendiklerimizi tecrübe edecek bir saha bulamıyoruz. Okullarımız ve eğitimciler teknolojinin çok gerisinde kaldı.” diyen Yılmaz, bu açığı kapatmanın bugünkü şartlarda imkânsız olduğunun ve sistemin yeni bir anlayışla düzenlenmesi halinde teknolojik standartlarda hizmet verebileceğinin altını çizdi. Bilgisayar, telefon ve bu cihazların da vazgeçilmezi durumuna gelen kameranın medyanın bir parçası olduğuna dikkat çeken Tahsin Yılmaz, bütün bu cihazlar elimizde olduğu halde, ülke olarak internet sahasında kendimize ait e-mail ya da arama motoru gibi portallardan yoksun olduğumuzu, bunun eğitim sistemimizin geride kalmasından kaynaklandığını, mevcut çalışmaların da desteklenmediğini dile getirdi.

 

BİLGİYİ İŞLEMEK VE TEKNOLOJİ

         “Bilgi yığılıyor, ancak bu bilginin kullanılabilir olduğunun sağlaması yapılmıyor. Okullarda bilgi işleyen adam yetiştirmeyi önemsememiz gerekiyor. Yaşayıp yapmadığımız bilgilerle eğitilmiş olmuyoruz. Bilgilerimiz bizde itimat uyandırmıyor.” diyen Tahsin Yılmaz, teknolojiye yatkın olmanın bilginin işlenmesi ile mümkün olabileceğini belirtti. Bugünkü teknoloji derken kastedilenin içinde bilgisayar programı olan düzenekler olduğunu anlatan Yılmaz, eğitimde bilişimcilerin birbirlerine sırtını dönmeleri halinde bilgiyi işlemekle hiçbir alakamız kalmayacağını dile getirerek, “Bilgiyi işlemenin hayatımıza girdiği ilk örnekler ansiklopedilerdir. Bilgiyi işlemenin ne demek olduğunu bilen adamlar, bilgiyi arayan kişinin hangi metotlarla ona ulaşabileceğini de bilirler. Ancak baktığımızda bilgi yuvası olan internet sitelerinin yetersiz olduğunu görüyoruz.” dedi. Bilgiyi takip etme ve paylaşmada da kusurlarımız olduğunu kaydeden Tahsin Yılmaz, adlandırma, sınıflandırma, saklama ve iletme aşamalarının doğru ve sistematik olarak gerçekleşmesi halinde bilgi işlemenin gerçekleşebileceğine dikkat çekti.

 

TABLETLİ EĞİTİM ÜZERİNE…

Dünyanın önde gelen medya kuruluşlarının basılı yayından vazgeçtiğini ve internet sitesi aracılığı ile haber yaydığını söyleyen Tahsin Yılmaz, “Bilişsel üretimlerimizi dijital mecrada tutma konusunda bilgi sahibi olmadığımızdan olumsuzluklar yaşıyoruz. Dijital ortamlarda bilgi paylaşımı insanların kitap okumasına engel değildir. Bir kitabı alıp baştan sona okuyup bitiren insanlarımızın sayısı azaldığı için okuma oranı yüksek değil.” dedi. Dijital mecrada doğruluğu tartışmalı olan bilgilerin salgın hastalık gibi çoğalmasının da o mecraya aktarılacak sözlük ve ansiklopedi gibi çalışmalarla giderileceğini vurgulayan Yılmaz, okullarda öğrencilere dağıtılan tabletlerde de sözlük, ansiklopedi ve temel eserlerin olması halinde eğitimde bir aşama kaydedileceğini dile getirdi. “Türkiye’nin bilgileşim ağını kurmaya ihtiyacı var. Aradıklarımızı sadece yabancı kaynaklı sitelerden bulmayalım. Ne aradığını bilerek ve aradığından da emin olarak kullanabildiğimiz bir portala ihtiyacımız var.” diyen Tahsin Yılmaz, dijital ortamlarda mevcut veri bankalarının enformasyon tehlikesini de beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Kendi yapıp etmelerimizden doğan verilerin tamamen bizim olduğu halde bize ait olmadığını, bunun kamu veritabanlarındaki bilgileminden bizim istifade edemeyişimizden kaynaklandığını anlatan Yılmaz, “Bilmek irademiz ve yapmak ehliyetimiz tamamıyla elimizden alınma tehlikesinde.” dedi. Okul ve iş yerlerinde kullanılan bilişim cihazlarının verdiği rahatsızlıktan bir an önce müdahale etmemiz halinde kurtulabileceğimizi söyleyen Tahsin Yılmaz, bunun zorlamayla vazgeçirme şeklinde değil, teknolojiyi verimli kullanma prensipleri ile izah ederek mümkün olacağının altını çizdi.

 İki saati aşkın süre büyük bir ilgiyle takip edilen ve dinleyicilerin de sorularıyla katkıda bulunduğu toplantı, toplu hâtıra fotoğraflarının çekilmesiyle son buldu.

DSC_0116 DSC_0115 DSC_0111 DSC_0110 DSC_0097 DSC_0102 DSC_0103 DSC_0108 DSC_0096 DSC_0094 DSC_0091 DSC_0087 DSC_0069 DSC_0080 DSC_0083 DSC_0085 DSC_0065 DSC_0063 DSC_0062 DSC_0060 DSC_0059 DSC_0057 DSC_0056 DSC_0037 DSC_0042 DSC_0048 DSC_0054 DSC_0035 DSC_0032 DSC_0029 DSC_0028 DSC_0016 DSC_0018 DSC_0023 DSC_0024 DSC_0009 DSC_0006 DSC_0003 DSC_0001 eskader168

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın