DURSUN GÜRLEK: MÜŞKÜLLERİMİZİ ÇÖZECEK ÂLİMLER AZALIYOR

DURSUN GÜRLEK:

MÜŞKÜLLERİMİZİ ÇÖZECEK ÂLİMLER AZALIYOR

  Beyazıt Ramazan Sohbetleri’nde konuşan kültür tarihçisi Dursun Gürlek, “Kütüphanenin ikinci müdürü İsmail Saip Sencer adı, Beyazıt Devlet Kütüphanesi ile özdeştir.” dedi.

 Türkiye Diyanet Vakfı‘nın organize ettiği ve İBB Kültür A.Ş.‘nin katkılarıyla gerçekleşen 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı‘nda Beyazıt Devlet Kütüphanesi’ndeki sohbetlere Ramazan’ın ilk gününden itibaren başlandı. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği‘nin (ESKADER) katkılarıyla gerçekleşen Beyazıt Ramazan Sohbetleri‘nin ilk konuşmacısı bir sohbet üstadı olan kültür tarihçisi Dursun Gürlek oldu.

 Kalabalık bir dinleyici grubuna seslenen Dursun Gürlek, Beyazıt Kütüphanesi ve çevresinde yer alan tarihî mekânları anlattığı ve nüktelere yer verdiği konuşmasında, bu mekânların hatırlattığı değerli simalara da değindi ve Osmanlı medeniyetini yaşatan şahsiyetlere ve eserlerine de sık sık yer verdi. Fuar Basın Danışmanı ve ESKADER Yönetim Kurulu Üyesi Elif Sönmezışık’ın yaptığı sohbetin hemen öncesinde Türkiye Kitap ve Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Osman Sarıköse ve ESKADER Başkanı Şerif Aydemir birer açılış konuşması yaptı.

SOHBETLER ARTIK KÜTÜPHANE İÇİNDE

 Konuşmasına güzel bir Ramazan ayı yaşanmasını dileyerek başlayan Fuar Genel Koordinatörü Osman Sarıköse, ESKADER ile dört yıldan bu yana Beyazıt Ramazan Sohbetleri’ni düzenlediklerini belirterek katkılarından dolayı derneğin Kurucu Başkanı Mehmet Nuri Yardım ile ESKADER Başkanı Şerif Aydemir’e teşekkür etti. Son yıllarda fuarın Beyazıt’ta kurulmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Sarıköse, Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin kapılarını, Beyazıt Ramazan Sohbetleri’ne açan Kütüphane Müdürü Lütfi Uğuz’a da teşekkürlerini iletti. Sonrasında konuşan ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, son yıllarda sohbet denilince akla ESKADER’in geldiğini vurgulayarak derneğin sohbet organizasyonlarında bir marka haline geldiğini belirtti. Yalnızca İstanbul’da değil, doğudan batıya Türkiye’nin birçok yerindeki sohbet organizasyonlarına katkı sağladıklarını anlatan Aydemir, yaz aylarında dahi bu faaliyetleri aralıksız sürdürdüklerinin altını çizdi. Beyazıt Ramazan Sohbetleri’ndeki konuşmacıların tamamının dernekle etkileşim halinde olduğunu anlatan Şerif Aydemir, Ramazan ruhunu besleyen bir program olmasını dileyerek sözlerini noktaladı.

VAKIF KÜTÜPHANELERİNİN ÖNEMİ

 Konuşmasına bütün ilimlerin tarihinin ilk insanlar kadar eski olduğunu anlatarak başlayan Dursun Gürlek, eskiliğin de alimlerin ve filozofların açıklayamayacağı bir izafilik taşıdığını kaydetti. Ne zaman Beyazıt Kütüphanesine gelse huzur bulduğunu anlatan Gürlek, kütüphanenin yer aldığı binanın ilk yapılan kütüphane binası olmayıp, onun ek binası olarak tahsis edildiğine dair anekdotlar aktardı. Kütüphaneye ilişkin Muzaffet Gökman’ın Kitaplar Arasında 44 Yıl adlı eserinde bilgilerin yer aldığını söyleyen Dursun Gürlek, “Beyazıt Devlet Kütüphanesi ilk resmî kütüphanemizdir. Kurucusu da ilme ve eğitime çok önem veren Sultan İkinci Ahdülhamid Han’dır. Kütüphanenin kuruluşunda çok itina gösterdi. Mekânın ilk adı, Kütüphane-i Umumî’dir. İstanbul’da çok değerli kütüphanelerimiz var. Süleymaniye Kütüphanesi, Millet Kütüphanesi, Atıf Efendi Kütüphanesi, Koca Ragıp Paşa Kütüphanesi, Selim Ağa Kütüphanesi, belli başlı tarihî kütüphanelerimizdir. Osmanlı’da vakıf kütüphaneleri önem kazanmıştır.” diyerek Koca Ragıp Paşa ve kütüphanesi ile Zeynep Hanım Konağı ve Zeynep Hanım’ın Sultan Abdülaziz Han ile ilgili diş kirası hikâyesini de anlattı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

MÜTEBAHHİR ÂLİM İSMAİL SAİP

 “Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin içindeki kitap varlığı çok gibi görünse de Fransa başta olmak üzere dünyanın merkezî noktalarında içinde milyonlarca kitap bulunan kütüphaneler bulunuyor. Kütüphanenin birinci müdürü hakkında çok az bilgi bulunan Hoca Tahsin Efendi’dir. Kendisi hattat ve imamdı. İkinci müdürü ise İsmail Saip Sencer’dir. Bir Batılı bilgin onun için ‘Kafasının içi müdürlüğünü yaptığı kütüphaneden daha zengin olan adam.’ demiştir. Bu mübalağa değildir. Hatırlardan okuduğumuza göre İsmail Saip Hoca, her ilim dalında mütehassıs bir adamdı. En ileri olduğu saha ise Arap edebiyatıydı. İstanbul Drülfünûn’da Arap Edebiyatı dersleri vermiştir. Kendisi Türkiye’de hatta İslam dünyasında Arapçayı en mükemmel bilen kişiydi. Üniversiteden istifa etmiş ve kırk yıl boyunca kütüphaneye sarığı ve cübbesiyle müdürlük yapmıştır. Dönemin hükümeti de kendisinin kıyafetine karışmayıp hürmet göstermiştir. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel dahi kendisinin bir hayranı idi. Çünkü bütün kütüphane zihninde satır satır yazılıydı. İsmail Hami Danışmend’in, İsmail Hakkı Uzunçarşılı’nın, Muzaffer Gökman’ın hatıraları okunursa İsmail Saip’in ne kadar büyük bir hoca olduğu anlaşılır. Uzunçarşılı Osmanlı Tarihi’ni İsmail Saip Hoca’nın dizinin dibinde yazmıştır. Uzunçarşılı onun için ‘Mütebahhir (derin) âlim’ demiştir. Bir de hoca kedilere çok düşkündü ve kütüphanenin adı 30’lu yıllarda ‘kedili kütüphane’ idi. Bugün giderek müşküllerimizi çözecek âlimler azalıyor. İsmail Saip Hoca’nın adı bu kütüphane ile özdeş hale gelmiştir.”

 Ramazan’ın manevi dünyamızı zenginleştirmesi üzerine bazı geleneklerden bahseden Dursun Gürlek, otuz teravih namazının otuz ayrı selâtin camisinde kılınmasının bunlardan biri olduğunu kaydetti. Hakiki âlimlerin meziyetlerinden de bahseden Gürlek, ilim aşığı olmanın önemini vurgulayarak ve merak duygusunun insanın dünyasını zenginleştirdiğini belirtti. Programın sonunda konuşan Beyazıt Devlet Kütüphanesi Müdürü Lütfi Uğuz, bu yıl fuar dolayısıyla Beyazıt Ramazan Sohbetleri’nin kütüphanede yapılıyor olmasından ve değerli hocaları ağırlanmaktan ötürü büyük mutluluk ve onur duyduklarını belirtti. Önümüzdeki yıl Mart ayında İsmail Saip Sencer’in ölüm yıldönümü olduğunu hatırlatan Dursun Gürlek, kütüphane bünyesinde anma programları düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

İletişim:

Elif Sönmezışık

Vakıf Fuarcılık ve 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı

Basın Danışmanı

sonmezisikelif@gmail.com

tdv.kitapfuari@gmail.com

https://twitter.com/TDVKitapFuar

https://www.facebook.com/TDVKitapKulturFuarlari

Yayın Tarihi: 30 Haziran 2014

dursun gürlek -1 dursun gürlek -2 dursun gürlek -3 dursun gürlek -4. dursun gürlek -5  lütfi uğuz

Fotoğraflar: Ayşe Emine Sultan Çelik

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın