“Çayırdan Mindere” Adlı Güreş Sergisi Ziyaretçilerini Bekliyor

“Çayırdan Mindere” Adlı Güreş Sergisi Ziyaretçilerini Bekliyor

“Türk Güreş Tarihi” temasıyla eski milli güreşçilerimizden koleksiyoncu H. Fehmi Akyıldız ile koleksiyoncu ve yazar Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu’nun özel arşivlerinde yer alan yaklaşık 500 adet obje ve doküman, 6-8 Mayıs tarihleri arasında Bağcılar Olimpik Kapalı Spor Salonu’nda sergilenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ile birlikte Türkiye Güreş Federasyonu ve Güreş Hakemleri Derneği tarafından Türk güreşinin çayırdan başladığı zamanlardan günümüze değin geçirdiği evrelerin, yarınlara ve gelecek kuşaklara aktarılması kapsamında düzenlenen “Çayırdan Mindere” Güreş Sergisi, ata sporuyla ilgilenen ziyaretçilerini bekliyor. Bağcılar Olimpik Kapalı Spor Salonu’nda 6-8 Mayıs tarihleri arasında sergilenecek olan güreş sergisinin açılışı ise 6 Mayıs Cuma günü 17.00’de gerçekleşecek.

Hâlen uluslararası güreş hakemi olarak görev yapan ve 62 kiloda 1971-1984 yılları arasında grekoromen milli takımında güreşen koleksiyoncu Fehmi Akyıldız ile koleksiyoncu ve aynı zamanda araştırmacı-yazar olan Sertaç Kayserilioğlu’nun yirmi yılı aşkın bir süredir biriktirerek özel arşivlerine kattıkları yaklaşık 500 adet obje ve doküman, “Türk Güreş Tarihi” temasıyla bu sergide asıllarıyla yer alacak.

Türk güreşinin yüz yılları aşkın geçmişi sergilenecek

“Karakucak/Yağlı Güreş ve Serbest/Greko-Romen Güreş” müsabakalarına ait; güreşçilerin giydiği eski kispet, güreş mayosu, ayakkabı, giysiler, fotoğraflar, belgeler, ilk gün zarfları, özel madalya ve bröveler, afişler, kitaplar, eski kispetler, eski müsabaka resmigeçitlerinde kullanılmış bayraklar, bayrak askılık ve kordon takımları, pehlivan kimliği, müsabaka cüzdanı, eski güreşçilerce kullanılmış şahıs mühürleri ve güreş kulüpleri mühürleri ile birçok özel eşyalar bu serginin objeleri arasında bulunuyor.

Türk güreşinin şanlı geçmişini yeni gençlere aktarmak amacıyla düzenlenecek sergide ayrıca, “Dünya 2. O.G. Kalifikasyon Büyükler Müsabakaları” yapılacak. Eski ve yeni nesil güreşçiler ile sporseverleri bir araya getirecek olan sergi, halka açık ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın