ABDURRAHMAN ŞEN KÜLTÜR SANAT HAYATINI ANLATACAK

eskader196 (2)

İstanbul’da Kültür ve Sanat Hayatı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Bâbıâli’de “İstanbul’un kültür ve sanat hayatı”nı anlatacak.

 

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri”nin bu haftaki konuğu olacak. Abdurrahman Şen, Timaş Kitapkahve’de 8 Mayıs Perşembe akşamı saat 18.00’de başlayacak olan konuşmasında “İstanbul’da kültür sanat hayatı”nı anlatacak. İstanbul’un kültür ve sanat dünyasında karşılaşılan meseleleri dile getirecek olan Abdurrahman Şen, konuşmasını tamamladıktan sonra dinleyicileri sorularına cevap verecek. Toplantıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 0 (212) 5112323-5112324 numaralı telefonları aramaları, www.sanatalemi.net veya www.medeniyetimiz.com sitelerini ziyaret etmeleri gerekiyor.

 

KÜLTÜR VE SANATLA DOLU BİR HAYAT

Edebiyatçı olmasıyla birlikte sinema ve tiyatro ile de yakından ilgilenen, bu konuda “Beyaz Sinema” teorisyeni olarak tanınan Abdurrahman Şen, 1 Ağustos 1955 tarihinde Sivas’ın Hafik ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Gazeteciliğe profesyonel olarak 1978’de başladı.  Çeşitli gazetelerde muhabirlik, editörlük, haber müdürlüğü, köşe yazarlığı yaptı. Cemre, Beyazsanat ve Sarmaşık Kültür isimli dergileri yayınladı. Beyoğlu Belediyesi’nde 1995 Haziran ayından, 2004 Aralık sonuna kadar kültür sanat konularında başkan danışmanlığı yaptı. Bu süre zarfında, birçoğu “ilk” olma özelliği taşıyan çeşitli etkinliklere imza attı. 20 Ocak 2012 tarihinden itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Abdurahman Şen, T.C. Kültür Bakanlığı’nın, ‘Türk Kültürü’ne Hizmet Özel Ödülü’nü aldı (1995). Çeşitli kültür kuruluşlarında kurucu başkanlık, başkanlık ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Ağustos 2004’de, doğduğu ilçe olan Hafik’te bir kütüphane oluşturulması için 3500 kitabını bağışladı. Yıl içerisinde yapılan kültür merkezi ve içindeki kitaplık, 5 Eylül 2005 tarihinde yapılan bir törenle hizmete sokuldu. Şen, sürekli basın kartı sahibi, evli ve bir çocuk babasıdır. Yayımlanmış eserleri şunlardır: Cemre (1990), Hilâl’i Beklerken (1992), Renk Renk Sinema (1996), Son Sultanü’ş Şuara Necip Fazıl (2005), İstiklâl Marşı Ve Mehmet Âkif Ersoy (2006-derleme), Ediplerin Gözüyle Necip Fazıl (2006), Bir Destan Adam (2008), Sinemada Yerli Arayışlar (2011).

 

Yayın Tarihi: 5 Mayıs 2014

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın