ABDÜLHAK ŞİNASİ HİSAR ANMA TOPLANTISI

Abdülhak Şinasi Hisar anma toplantısı

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

Türk edebiyatının üslûp sahibi kıymetli yazarlarından Abdülhak Şinasi Hisar hakkında bugün (16 Mayıs Cuma) Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde bir anma programı yapılacak. Saat 17.00’de başlayacak olan programın konuşmacısı Mehmet Nuri Yardım. Yardım, Abdülhak Şinasi Hisar’ın hayatını, edebiyatımızdaki yerini, eserlerini ve hâtıralarını anlatacak. “Edebiyatımızın İçinden” programı dahilinde gerçekleşecek olan sohbet toplantısının ardından Hisar’ın fotoğraflarından, eserlerinden ve yazılarından meydana gelen sergi de görülebilecek. Herkesin katılabileceği program hakkında ayrıntılı bilgi için, 0 (212) 5112323-5112324 numaralı telefonlar aranabilir. Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi, Vatan Caddesi’nde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün yanındadır. Program, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor.

İSTANBUL’UN VE BOĞAZİÇİ’NİN YAZARI
İstanbul’u ve Boğaziçi’ni en iyi anlatan yazar olarak tanınan Abdülhak Şinasi Hisar, 14 Mart 1987 tarihinde İstanbul’da doğdu. Anne tarafından dedesi Muhtar Bey’in Rumelihisarı’ndaki yalısında doğdu. Çocukluğu, Rumelihisarı, Büyükada ve Çamlıca’da geçti. 1898’de Galatasaray Sultanisi’ne girdi. Ailesine haber vermeden 1905’te Galatasaray Sultanisi’nden ayrılarak Paris’e gitti. 2. Meşrutiyet’in ilânından (1908) sonra Türkiye’ye döndü. Çeşitli işlerde çalıştı. 3 Mayıs 1963 tarihinde Cihangir’deki evinde beyin kanamasından vefat etti. Edebiyat yazılarına Mütareke yıllarında Dergâh ve Yarın dergilerinde başlayan Abdülhak Şinasi, 1921’den itibaren çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Cumhuriyet dönemi yazarı olmasına rağmen dil ve üslûp açısından Meşrutiyet kuşağına bağlı kalan]Hisar’ın bütün eserleri esas olarak “hâtıra”ya dayalıdır.
Abdülhak Şinasi Hisar’ın eserleri arasında Fahim Bey ve Biz, Çamlıca’daki Eniştemiz, Ali Nizami Bey’in Alafrangalığı ve Şeyhliği, Boğaziçi Mehtapları, Boğaziçi Yalıları, Geçmiş Zaman Köşkleri, Geçmiş Zaman Fıkraları, Aşk İmiş Her Ne Var Âlemde, İstanbul ve Pierre Loti, Yahya Kemal’e Veda, Geçmiş Zaman Köşkleri ile Ahmet Haşim Şiiri ve Hayatı da bulunuyor.

Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2014

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın